Na čo si dať pozor a čo si všímať pri výbere materiálu na terasu?

29.08.2022, Veronika Szabová | Materiály, technológie, konštrukcie

Čo sa vám vybaví, keď sa povie terasa v záhrade? Letný oddych, grilovačka či opaľovanie pri bazéne? Máte pravdu: terasa je ideálnym miestom na relax, trávenie času s rodinou či na letnú párty.

Aby ste na svojej terase mohli zažiť v lete čo najviac zábavy, treba, aby bola z kvalitných materiálov. Nielenže zabezpečia neobmedzený oddych, ale nebudú vám pridávať zbytočné starosti. Okrem úžitkových vlastností, ktoré sú, pravdaže, najdôležitejším aspektom, záleží aj na vzhľade. Niekto preferuje extravagantnosť, iný decentnosť či eleganciu. V každom prípade prvok, ktorý dodá vašej terase štýl, je práve podlaha. Pri voľbe materiálu na terasu si dnes môžete vybrať z viacerých možností, pričom každá má svoje výhody aj nevýhody. Častým riešením je drevo a dlažba.

Terasa-3-X.jpg


Drevený sen

Drevo má veľa predností. Okrem vzhľadu je to napríklad aj nižšia teplota v lete ako pri iných materiáloch, čiže vás v horúčavách tak ľahko nepopáli. Na druhej strane, časom stráca svoju pôvodnú farbu a hlásia sa aj iné starosti, súvisiace zvyčajne s údržbou terasy.

Na zachovanie jej pôvodnej farby čo najdlhšie je potrebné ju pravidelne olejovať. Pri drevenej terase musíte počítať aj s tým, že podlaha nebude mať iba jeden odtieň: každý strom, najmä exotické dreviny, majú väčší farebný rozstrel, čiže sú na ňom rozličné tóniny.

Ak je drevo vašou voľbou, treba, aby ste boli dôkladní aj pri výbere dreva a jeho ošetrovaní. Trebárs impregnovaná borovica môže vypúšťať živicu, čiže je možné, že sa bude lepiť, čo pri exotických drevinách problém nie je. Podlahu vyrobenú z domácich drevín môžu napádať škodcovia.

Terasa-6-X.jpg


Dlažba ako cesta?

Pri dlažbe je veľkou výhodou relatívne dobrá cenová dostupnosť. Medzi jej nevýhody patrí zdĺhavá inštalácia či značná teplota v lete, keďže sa nedá chodiť po nej naboso. S dlažbou môžu nastať problémy aj v zime, keď príde mráz.

Ak sa zaujímate o životné prostredie a záleží vám na ekológii, dlažba nie je cesta pre vás, pretože predstavuje enviromentálnu záťaž. "Kopec, z ktorého sa vyťaží nejaká surovina, už nikdy nenarastie. Zostane po ňom jazva v prírode, pričom, samozrejme, ešte môžeme hovoriť o prašnosti a ďalších aspektoch," dopĺňa Martin Kovačič z firmy DLH Slovakia.

Terasa-9-X.jpg


Na nerozoznanie od dreva

Na slovenskom trhu sa medzi podlahami na terasy objavila novinka: kompozitné terasové dosky s vernou kresbou dreva. Ak chcete mať podlahu vyzerajúcu ako drevo, ale neželáte si mať s ňou starosti, výber je jasný. "Dosky majú unikátnu technológiu výroby, ktorá nemá konkurenciu v trvanlivosti, odolnosti proti poškriabaniu a fľakom či v zachovaní živých farieb," vysvetľuje M. Kovačič.

Spájajú sa v nich dva typy materiálu – drevo a plast, vďaka čomu sú odolné a trvácne. Sú ekologické, pretože oba materiály – plast aj drevo, sú recyklovateľné. Nevyžadujú žiadnu údržbu, iba pravidelné umývanie. Sú odolné voči vode, nerozkladajú sa a nevzdúvajú sa. Odolajú aj rozličným vplyvom počasia, nízkym teplotám či škodcom. Majú dlhú životnosť a záruku až 15-25 rokov.

"Ich nevýhodou je, že počas horúcich letných dní, najmä v prípade odkrytej terasy, sa dosky dokážu rozhorúčiť. V tomto prípade je potrebné ich poliať záhradnou hadicou, aby sa dalo po nich chodiť naboso," pokračuje odborník. K nevýhodám patrí aj statická elektrina, ktorú môžete cítiť prvých pár týždňov po inštalácii podlahy.

Terasa-7-X.jpg


Čo si treba ešte všímať?

Pri výbere si treba dať pozor ešte na ďalšie faktory. Isteže, dôležitý je výrobca, ktorého si treba overiť vo viacerých smeroch, a to v spokojnosti u zákazníkov a samozrejme, v kvalite produktov. Pri kompozitných terasových doskách je istotou vyberať si overené značky, pri ktorých viete, že nedostanete len kvalitný produkt, ale zároveň aj šetríte prírodu, pretože väčšina dobrých značiek používa recyklované materiály.

Pri produktoch, či už ide o drevo alebo kompozitné materiály, je dôležité všímať si ich zloženie a pôvod. Podľa zloženia viete zistiť, či je ponúkaná podlaha kvalitná. Pri dreve sa dajú nájsť aj jeho certifikáty, na základe čoho viete, či si volíte ekologickú cestu.

Foto: dlhslovakia.sk

Podobné články

 • Čo nové prináša prehľad základných typov batérií?

  Baterie-shutterstock-2-X.jpg

  Spotrebné batérie sú staré ako samá elektronika. Alebo staršie? V podstate aj tie najvýkonnejšie modely starnú a postupom času klesá ich výkonnosť. Batériu pritom nemusíte používať často, jednoducho to vyplýva z opotrebovania článkov. Ako však udržať výdrž batérie a vybrať si spoľahlivý trvácny model pre používanú elektroniku?

 • Akú povrchovú úpravu použiť v obývačke s podlahovým kúrením?

  Podlaha-vykurovanie-5-X.jpg

  Podlahové kúrenie sa teší obľube. Je hospodárne, efektívne a estetické, majú ho v rodinných domoch, ba i v bytoch a dokonca aj tých v paneláku. Čoraz viac Slovákov zvažuje, že si ho zvolí za hlavný zdroj tepla. Akú povrchovú úpravu si však vybrať, aby bol účinok príjemný a prenos tepla efektívny?

 • Bývať v podkroví je síce fajn, ale dôležitá je kvalitná izolácia strechy

  Strecha-izolacia-3-X.jpg

  Podkrovie je špecifický priestor, kde sa môže dobre bývať. Okrem celkovej atmosféry a dobrého architektonického riešenia má na to značný vplyv tepelná pohoda. A tá úzko súvisí so zaizolovaním podkrovia a strechy.

 • Porotherm TB Profi: tehly vhodné na výstavbu viacpodlažných budov

  Tehly-Porotherm-profi-4-X.jpg

  Pri výstavbe viacpodlažných budov je primárnou požiadavkou na stavebný materiál únosnosť muriva. Budovy na bývanie zároveň musia vyhovovať aj prísnym tepelnotechnickým požiadavkám a byť trvalo udržateľné. Tieto predpoklady spĺňajú tehly Porotherm TB Profi.

 • Na zdravie ľudí vplýva aj zdravie domov, v ktorých bývajú

  Vlhkost-iStock-7-X.jpg

  Dlhé slovné spojenie "kvalita vnútorného prostredia" sa skloňuje čoraz častejšie. Fakty svedčiace o súvislosti medzi zdravím domu a fyzickým a duševným zdravím jeho obyvateľov sú jasné.

 • Viete, ako si vybrať správne nitovacie kliešte na prácu v dielni?

  shutterstock_2114167085-nit-klieste-2-X.jpg

  Aj vo vašej dielni nastal ten zlomový okamih, keď si treba vybrať nové nitovacie kliešte? Alebo sa vám práca hromadí a nevystačíte si s jedným kusom tohto základného vybavenia? Tak či onak, v hlavných kritériách pre dielenské nitovacie kliešte sa treba vyznať.