Na skle Timeless v kúpeľni sa stopy po kvapkách vody neusádzajú

26.09.2020, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Sklo je súčasťou histórie ľudstva už tisíce rokov. Jeho úloha v architektúre sa vyvíjala – od skromných začiatkov v podobe malých okien až po sofistikované konštrukčné prvky v súčasných budovách. Využitie nemá len v exteriéri, ale aj v interiéri.

Sklo je jeden z najuniverzálnejších, najvýznamnejších a najstarších materiálov v stavebníctve. Máloktorý materiál môže mať také rôznorodé vlastnosti. Sklo dokáže pri vysokej miere prestupu svetla zabezpečiť ochranu proti slnku, dokáže aj zlepšiť tepelnotechnickú bilanciu, ochranu pred hlukom, bezpečnosť, a to až do úrovne ochrany pred výbuchom alebo streľbou. V interiéri sa dostávajú do popredia najmä iné vlastnosti skla. V prvom rade je to bezpečnosť, transparentnosť, odolnosť proti korózii a vodnému kameňu či jednoduchá údržba.

Timeless-sklo-1-X.jpg

Projektanti a architekti využívajú s obľubou sklo na vnútorné priečky či dvere, ktoré umožňujú prenikanie prirodzeného svetla, ale zároveň stišujú šum. Môžu byť protipožiarne, možno ich jediným kliknutím zmeniť z priehľadných na nepriehľadné, a to bez zmeny v priepustnosti svetla.

Na schody, zábradlia a podlahy projektanti využívajú bezpečnostné sklo, prípadne sklo odolné proti poškriabaniu a škvrnám. Na takéto realizácie je potrebné vyberať a vyžadovať sklo mimoriadne odolné proti poškriabaniu a škvrnám. Špeciálna pozornosť sa venuje sklu v kúpeľni.

Timeless-sklo-2-X.jpg

 Sklo je jeden z najuniverzálnejších, najvýznamnejších a najstarších materiálov v stavebníctve. Máloktorý materiál môže mať také rôznorodé vlastnosti.


 

Sprchové kúty zo skla

Dávno sú preč časy, keď sa klient uspokojil s laminátovým sprchovým kútom. Sklenený sprchovací box dodáva kúpeľni lesk, pocit čistoty a opticky zväčšuje priestor. Problém je len čistenie – sprchový kút z bežného skla hnevá každú gazdinku. Buď si vyhradí extra čas a energiu na pravidelné čistenie, alebo to nechá tak a po krátkom čase sa z okrasy stane fľakatá nepriehľadná opacha.

Na trhu je však už moderné bezúdržbové sklo, na ktorom sa nečistoty či stopy po kvapkách vody neusádzajú. Sprchový kút z takéhoto skla je ozdobou kúpeľne dlhé roky. Netreba veľa, iba takéto sklo na sprchové kúty a zásteny žiadať.

Timeless-sklo-3-X.jpg

 Sklenený sprchovací box dodáva kúpeľni pozoruhodný lesk, pocit čistoty a opticky zväčšuje jej priestor


 

Timeless – víťaz boja o bezúdržbové sklo

Večný boj o dokonale čisté a krásne sklo poznajú všetci majitelia sklených sprchových kútov a zásten. Je viacero spôsobov, ako to docieliť, zväčša však ide len o úpravu existujúceho skla, napríklad nalepovacími fóliami či chemickými prípravkami. Spoločnosť Saint-Gobain prichádza na trh s inovatívnym riešením – antikoróznym vysokopriehľadným sklom Timeless.

"Ľudia nechcú tráviť čas drhnutím skla v sprchovacom kúte. Preto sklo do kúpeľne na sprchové zásteny dopĺňame antikoróznym povlakom. Takéto sklo sa potom čistí podstatne ľahšie aj menej často ako bežné sklo bez povrchovej úpravy. Navyše, povlak na povrchu neuvidíte, pretože je takmer neviditeľný," vysvetľuje Michal Široký zo spoločnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika.

Sklo Timeless je vďaka unikátnej vrstve z oxidov kovu chránené pred účinkami vodného kameňa, koróziou aj zanesením. Je skutočne lesklé a transparentné a svoju transparentnosť si zachová aj po mnohých rokoch používania. Práve preto je mimoriadne vhodné na sprchové a vaňové zásteny či sprchovacie kúty.

Timeless-sklo-4-X.jpg

 Sklené sprchovacie kúty sú krásne, problém je len čistenie skla a tým sa sprchový box môže stať nočnou morou každej gazdinky. Našťastie je na trhu moderné bezúdržbové sklo, na ktorom sa nečistoty či stopy po kvapkách vody nedržia.


 

V čom je tajomstvo skla Timeless

Sklo Timeless sa zhotovuje metódou magnetronového nanášania tenkých vrstiev oxidov kovov. Vďaka tomuto pokovovaniu voda po povrchu skla lepšie steká. Ochranný povlak, ktorý ručí za vysoký lesk skla, nie je nijako sfarbený ani reflexný. Nanáša sa len na jednu stranu skla, takže je dôležité inštalovať ho touto stranou dovnútra.

Výrobca garantuje, že úprava skla Timeless pri dodržaní pokynov na manipuláciu a údržbu vydrží najmenej desať rokov, počas ktorých sa belavé škvrny (korózia skla) neobjavia na viac ako 5 percentách z celkovej plochy skla. Sklo Timeless je dostupné v hrúbkach 6, 8 a 10 milimetrov s priepustnosťou svetla na úrovni 88-89 perc.

Timeless-sklo-5-X.jpg

 Sklo Timeless je vďaka unikátnej vrstve z oxidov kovu chránené pred účinkami vodného kameňa, koróziou aj zanesením. Je skutočne lesklé a transparentné a svoju transparentnosť si zachová aj po mnohých rokoch používania.


 

Päť hlavných predností skla Timeless

  1. Je mimoriadne transparentné a má prirodzený vzhľad vďaka špeciálnej metóde minerálneho pokovovania.
  2. Zabraňuje korózii pôsobením vody. Sklo zostáva stále ako nové, bez bieleho povlaku.
  3. Je vysokoodolné, certifikované podľa normy EN 1096 trieda A, ktorá potvrdzuje vysokú mechanickú odolnosť a odolnosť proti starnutiu. Spĺňa aj normu pre sprchovacie kúty EN 14 428.
  4. Jednoduchá údržba a žiadna potreba dodatočného ošetrovania.
  5. Je bezpečné a šetrné k životnému prostrediu – pokovovanie neobsahuje fluorované a silikónové molekuly.

 

Foto: Saint-Gobain, Shutterstock

Podobné články