Nová škridla Tondach: tri povrchy, dve línie, jeden majstrovský kúsok

18.06.2021, Katarína Dudáková | Materiály, technológie, konštrukcie

Spoločnosť Wienerberger predstavila revolučnú keramickú škridlu Tondach V11 s originálnym dizajnom, ktorý pripravili špičkoví návrhári Studia F. A. Porsche.

Skridla-Tondach-Porsche-2-X.jpgNový model pálenej škridly spája pozoruhodné technické parametre vyplývajúce zo 140-ročných skúseností s výrobou pálených škridiel Tondach a originálny dizajn od špičkového dizajnového štúdia F. A. Porsche.

Vďaka čomu je Tondach V11 unikátom? Skosenie povrchu do podoby písmena V sa dosiaľ pri strešných škridlách nepoužilo. Výrobok získal za svoj revolučný vzhľad viaceré prestížne ocenenia vrátane Red Dot Award 2020 v kategórii produktový dizajn.

"V histórii firmy Wienerberger sme prvýkrát spolupracovali s externým dizajnovým štúdiom. Nový model naznačuje, akým smerom by sme chceli rozvíjať tradičný materiál, ktorým je pálená strešná krytina: prvotriedne technické parametre, kvalita a výnimočný vzhľad, ktorý stavbu odlíši," hovorí Miroslav Cino, konateľ spoločnosti Wienerberger na Slovensku.


Hra svetla a tieňov

Minimalizmus návrhu zhmotňuje aktuálne trendy: jednoduché tvary v čiernych a šedých tónoch na strechách s pomerne nízkymi sklonmi, inšpiratívny dizajn a maximálna funkčnosť pre moderné architektonické riešenia. Pálená škridla V11 rafinovane upriami pozornosť na strechu.

Skridla-Tondach-Porsche-4-X.jpg

"Naším zámerom bolo poňať škridlu ako architektonický prvok, ktorý by architekti zakomponovali do budovy bez toho, aby na seba strhávala pozornosť, ale zároveň bola neprehliadnuteľná," vysvetľuje Christian Schwamkrug, riaditeľ dizajnového štúdia F. A. Porsche.

Povrch škridly tvoria tri hladké roviny, ktoré vytvárajú dve línie. Dva lomy dávajú škridle nevšednú dynamiku. Tri farebné varianty matnej povrchovej úpravy engoba – čierna, čadičová a titánová, jej zasa prepožičiavajú eleganciu. Táto súhra napokon vytvára na streche vďaka hre svetla a tieňov zaujímavý vizuálny efekt.

Skridla-Tondach-Porsche-8-X.jpg


Výrazný architektonický prvok

"Strecha je dôležitou súčasťou vonkajšej architektúry. V niektorých prípadoch tvorí aj 50 percent celej budovy. Strechu ako významný dizajnový prvok domu rozhodne netreba podceniť," pokračuje Ch. Schwamkrug.

Skridla-Tondach-Porsche-9-X.jpg

Tradícia a kvalita značky Tondach je zárukou dlhej životnosti strechy, originálny vzhľad modelu V11 má ambíciu stať sa výrazným architektonickým prvkom. Forma však nie je samoúčelná a dizajnéri štúdia F. A. Porsche kládli dôraz aj na precízne vyladenie technických parametrov výrobku.

"Návrh dizajnu škridly prebiehal rovnako ako iné tvorivé procesy: človek si sadne, rukou vytvorí skice, na základe ktorých sa urobí prvý výber. Na konci procesu vznikne maketa – frézovaný model škridly, ktorý sa ako prototyp odovzdá do výroby," popisuje tvorivý proces Ch. Schwamkrug.

Skridla-Tondach-Porsche-10-X.jpg


Moderný a čistý dizajn

Moderný a čistý dizajn súčasne vylepšuje aj funkčné vlastnosti novej škridly, keďže skosenie povrchu do podoby písmena V slúži na bezpečnejšie odvádzanie vody. Strešná krytina preto obstojí aj v najnáročnejších poveternostných podmienkach a odolá náporu dažďa, snehu a vetra.

Skridla-Tondach-Porsche-1-X.jpg

"Najväčšou úlohou pri vývoji produktu bolo zosúladiť dizajn so všetkými technickými parametrami, ako je napríklad posun škridly. Výsledok je výborný, sme z neho jednoducho nadšení," poznamenáva Wolfgang Wechtitsch, ktorý sa podieľal na technickom vývoji škridly za firmu Wienerberger.

Názov škridly V11 je odvodený od charakteristického vzhľadu, ktorý jej prepožičiava tvar písmena V. Číslo 11 vyznačuje počet škridiel potrebných na pokrytie jedného metra štvorcového strešnej krytiny.

Skridla-Tondach-Porsche-3-X.jpg

 Škridla Tondach V11 vo výrobe


 

Keramická strešná škridla Tondach V11

Celková šírka: 272 mm
 Celková dĺžka: 480 mm
 Hmotnosť: 4,3 kg
 Krycia dĺžka: 365-395 mm
 Krycia šírka: 233 mm
 Bezpečný sklon: 30°
 Minimálny sklon: 18°
 Spotreba na 1 m²: 10,9 až 11,8 ks
 Dizajnér: Studio F. A. Porsche
 Výrobca: Wienerberger Austria GmbH
 Engoby: čierna, čadičová, titánová
 Vývoj: r. 2019

Skridla-Tondach-Porsche-5-X.jpg   Skridla-Tondach-Porsche-6-X.jpg Skridla-Tondach-Porsche-7-X.jpg  

 Škridla Tondach V11 Engoba čadičová, čierna a titánová (zľava)


 

Foto: Wienerberger

Podobné články