Obťažuje vás doma hluk? Pomôcť môžu sadrokartónové systémy

29.11.2017, Martin Kasarda | Materiály, technológie, konštrukcie

Hluk na nás útočí po celý deň a zo všetkých strán. Na ulici, na pracovisku, doma. Jedným z orieškov, ktoré majitelia bytov riešia, je otázka, ako si doma vytvoriť oázu pokoja a relaxácie.

Utlmenie hluku v bytových domoch je často zásadnou požiadavkou obyvateľov. Jedným z najúčinnejších, ale aj najlacnejších prostriedkov, ako zredukovať nepríjemný hluk, je kombinácia sadry a kartónu v podobe sadrokartónových dosiek.

Knauf-akustika-2-X.jpg


Ochrana pred decibelmi

Najviac sledovanou z tohto pohľadu je norma vzduchovej nepriezvučnosti. Označuje sa všeobecne Rw a udáva sa v decibeloch (db). Čím vyššia je hodnota Rw, tým je na druhej strane konštrukcie väčšie ticho. Parametre vzduchovej nepriezvučnosti sú v prípade konštrukcií priečok so sadrokartónovými doskami neporovnateľne lepšie ako pri štandardných múroch rovnakej hrúbky.

Prvým stupňom ochrany proti hluku sú sadrokartónové dosky Knauf Red Piano. Ich použitím v konštrukcii možno získať zlepšenie vzduchovej nepriezvučnosti o 3 dB oproti klasickým doskám. To je pre normálny chod domácnosti úplne dostačujúce, ak sused nie je práve fanúšikom rockovej muziky a nehrá pri tom na elektrickú gitaru. Doska Knauf Red Piano v základnej priečke W112 (s hrúbkou 150 milimetrov) dosahuje vzduchovú nepriezvučnosť Rw 59 dB, čo, na porovnanie, zodpovedá napríklad 240 mm hrubej omietnutej masívnej konštrukcii.

Knauf-akustika-1-X.jpg


Dosky na každý hluk

Sú však aj situácie, keď sú budovy postavené tak, že počujete aj hlasnejšiu televíziu, pustené rádio či rozhovory u susedov. V takom prípade je lepšie siahnuť po nadštandardnej ochrane, ktorú ponúkajú dosky Knauf Diamant. Ich nepriezvučnosť Rw je 63 dB, čo parametrovo zodpovedá 300 mm hrubej masívnej konštrukcii. Doska Knauf Diamant je ťažšia, akusticky výkonnejšia a má aj ďalšie prednosti. Je veľmi pevná, tvrdá a výborne potlačí aj nízke frekvencie, ktoré pri tlmení bývajú problematické.

Ak je však hlučnosť výrazná, napríklad sused každý deň cvičí hodiny hru na klavír, riešením je akustická doska Knauf Silentboard, ktorá patrí medzi špičku v akustickej výkonnosti. Tieto sadrokartónové dosky v sebe spájajú vysokú pevnosť a tvrdosť s húževnatosťou sadrovláknitej dosky. Navyše sa dajú ohýbať, takže sú vhodné aj na iné ako pravouhlé pôdorysy.

Pri plánovaní domáceho akustického komfortu je potrebné myslieť práve na vytvorenie čo najkvalitnejšieho prostredia, aké nebude obyvateľov unavovať. Zlepšenie parametrov značne skvalitňuje bývanie a pobyt v interiéri. Možno tak dosiahnuť naozaj tichú domácnosť, v ktorej však bude radosť bývať. Viac informácií o akustických systémoch Knauf možno nájsť TU.

Foto: Knauf

Podobné články