Poradíme vám, čo urobiť, aby leto nebolo v dome príliš horúce

24.06.2022, Katarína Dudáková | Materiály, technológie, konštrukcie

Aj v dobre izolovaných domoch je problém stráviť horúce leto v prijateľných tepelných podmienkach, t.j. okolo 18 °C v spálni a pod 25 °C v ostatných izbách.

Pomôcť môže kvalitná klimatizácia, ale náklady na chladenie môžu byť podstatne vyššie ako na kúrenie. Rozumným riešením je vonkajšie tienenie. To platí aj pre strešné okná, pre ktoré spoločnosť Velux ponúka tri typy vonkajších tieniacich doplnkov - vonkajšiu roletu, markízu či ľahkú vonkajšiu roletu. Vonkajšie tienenie je však často podceňovaným prvkom exteriéru domu.

Účinok vonkajších tieniacich doplnkov pri ochrane pred slnkom a teplom spočíva v efektívnej prevencii: ak slnečné lúče nedokážu zvonku zohriať sklenené okná, nemôžu ďalej odovzdávať teplo a ohrievať vzduch v interiéri. Vnútorné žalúzie alebo rolety túto schopnosť nemajú, takže regulujú len svetlo prichádzajúce cez okná.

Velux-tienenie-2-X.jpg

 Produktívne pracovné prostredie s dostatočným svetlom


 

Vonkajšie tienenie od Veluxu chráni interiér pred teplom a ponúka aj niečo navyše: svetelnú clonu, ochranu pred hlukom a poveternostnými podmienkami, zabezpečenie proti vlámaniu či pohodlnejšie ovládanie – diaľkovým ovládaním, prostredníctvom mobilnej aplikácie Velux App Control alebo automaticky pomocou senzorov systému Velux Active with Netatmo.

Tie neustále monitorujú vnútornú teplotu, vlhkosť a úroveň CO₂ a inteligentné algoritmy podľa nameraných hodnôt automaticky otvárajú alebo zatvárajú strešné okná či sťahujú alebo vyťahujú žalúzie.

Velux-tienenie-3-X.jpg

 Chladné podkrovie pre aktívny relax


 

Ničím nerušený spánok

Chceli by ste zaspávať v tme, aká by sa „dala krájať“? Nechcete, aby vás v noci rušil zvuk padajúcich kvapiek dažďa alebo hlučný sused, ktorý vonku oslavuje? Potom by ste mali zvážiť robustné vonkajšie rolety do spálne, ktoré poskytujú mimoriadne účinnú tepelnú ochranu počas celého roka – zabránia prehrievaniu v lete a znížia úniky tepla v zime. Umožnia úplné zatemnenie miestnosti a zároveň chránia strešné okno v zlých poveternostných podmienkach, tlmia vonkajší hluk spôsobený dažďom či krupobitím a poskytujú skutočné súkromie.

Velux-tienenie-4-X.jpg

 Výdatný spánok v tme


 

Bezúdržbová konštrukcia roliet Velux odolá tým najnáročnejším poveternostným podmienkam a pomáha chrániť okno aj pred vlámaním. Vonkajšie rolety sú vyrobené z vysokoodolného lakovaného hliníka v tmavosivej alebo vo svetlosivej farbe. So solárnymi aj s elektrickými vonkajšími roletami Velux manipulujete na diaľku. Sú ideálnou voľbou pre toho, kto má strešné okná mimo dosahu, ale aj pre tých, ktorí chcú pohodlné ovládanie.

Velux-tienenie-5-X.jpg

 Detská izba chránená pred horúčavou


 

Nechajte horúčavu za oknom

Ak hľadáte riešenie, čo v podkrovnom priestore udrží chladnejšiu klímu a zároveň ho účinne zatemní, siahnite po ľahkých vonkajších roletách na solárny pohon. Sú zhotovené z pevnej polyesterovej tkaniny potiahnutej PVC a vystužené hliníkovými lamelami. Tkanina neprepúšťa svetlo, je odolná voči UV žiareniu a nepodlieha degradácii materiálu. Súčasne pomáha tlmiť hluk z dažďa, a to až o 7 decibelov.

Výhodou solárne poháňanej ľahkej vonkajšej rolety je komfortné diaľkové ovládanie s tichým chodom a plynulým polohovaním. Motor poháňa energia zo slnka, takže roletu ľahko namontujete aj na staršie okná značky Velux bez nutnosti zložito privádzať elektrinu. Dobíjanie funguje na báze denného svetla, teda nezávisle od intenzity slnečného žiarenia. Solárne napájaná batéria poskytuje dostatok energie až na 200 operácií.

Velux-tienenie-6-X.jpg

 Podkrovná izba chránená pred priamym slnečným žiarením


 

Vonkajšie markízy

Ak chcete aj v lete pracovať v príjemnom prostredí, no zároveň sa radi pozeráte z okna na okolie, potom zaiste oceníte vonkajšiu markízu z priesvitnej tkaniny. Pomáha odraziť slnečné lúče skôr, ako dopadnú na sklo strešného okna, takže dokáže výrazne znížiť teplotu v interiéri a odtieniť rušivé slnečné žiarenie. Zároveň prepúšťa dostatok svetla dovnútra a nebráni vo výhľade.

Markízy Velux sú vyrobené zo 100-percentnej polyesterovej sieťoviny, ktorá odolá poveternostným vplyvom a má dlhú životnosť. Sú k dispozícii s manuálnym alebo diaľkovým ovládaním na elektrický alebo solárny pohon.

Velux-tienenie-7-X.jpg

 Optimálne denné svetlo v podkroví


 

Inteligentná ochrana pred páľavou

Rovnako ako všetky diaľkovo ovládané výrobky od Veluxu aj vonkajšie tienenie na solárny alebo elektrický pohon možno ľahko napojiť na inteligentné technológie. Velux App Control umožní ich ovládanie prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne, kde sa dajú nastaviť aj vlastné scenáre tienenia, napríklad pravidelné ranné vytiahnutie rolety ako budíček. Stiahnuť či vytiahnuť roletu možno pohybom po displeji alebo vyslovením hlasového pokynu.

Okná a tienenie môžete ovládať nielen doma, ale aj na cestách, takže sa už nemusíte obávať, že zabudnete zatvoriť strešné okno. Rovnako komfortné je ovládanie vonkajších roliet s inteligentným riadiacim systémom Velux Active with Netatmo, ktorý navyše pridáva viacero funkcií automatického riadenia. Sleduje miestnu predpoveď počasia a sťahuje rolety vtedy, keď je to pre príjemnú teplotu v interiéri najvýhodnejšie.

Velux-tienenie-8-X.jpg

 Ovládanie okien a roliet cez aplikáciu v mobile


 

Vedeli ste, že...

Ľudské telo prekvapivo dobre znáša vysoké teploty. Podľa štúdie, ktorú uverejnila Univerzita v Sydney, sa človek dokáže vyhnúť prehriatiu aj pri 46 °C, ak nevykonáva žiadnu aktivitu, má na sebe minimálne oblečenie, je v miestnosti s veľmi suchým vzduchom a dodržiava pitný režim. Ak by však bol aktívny alebo pracoval hoci len za stolom, 35 °C je už absolútne maximum, aké by bol schopný zvládnuť. A aj vtedy by musel počítať so silným potením, ktoré takmer znemožňuje sústredenie alebo odpočinok. Chladné miesto s čerstvým vzduchom je preto dôležitou súčasťou vášho domova.

Foto: Velux

Podobné články