Posvieťte si na detaily svojho domu univerzálnym LED osvetlením

26.06.2018, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Krása sa cení na základe vizuálneho vnímania a pocitov, ktoré v nás vzbudzujú tvary objektov, ich farebnosť, konštrukčné spracovanie. Nebolo by to však možné bez správneho, akurátneho osvetlenia.

Často si to ani neuvedomujeme, ale z 90 percent práve osvetlenie stojí za krásou predmetov a doplnkov, ktoré sú súčasťou nášho života. Prirodzené aj to umelé. Pohráva sa s našimi emóciami a vnímaním detailov i všetkého, čo nás obklopuje. Slovákom je to jasnejšie čoraz viac, a tak si vyberajú to správne osvetlenie nielen do interiéru. Aj fasáda vášho domu môže byť vďaka správne nasvieteným detailom súčasťou vašej existencie. Poďte si preto spolu s nami "posvietiť" na váš dom aj vy.

Majestátne budovy, kostoly, katedrály, starobylé kaštiele a architektonické pamiatky sú zvyčajne osvetlené zvonku. Osvetľovacie telesá sú nainštalované v určitej vzdialenosti od nich, takže lúče tohto dokonalého svetla dopadajú priamo na objekt. Vďaka špeciálnemu usporiadaniu svietidiel možno osvetliť celú fasádu aj jej časť, vizuálne zväčšiť priestor budovy alebo upraviť proporcie neformálnej štruktúry.

LED-osvetlenie-2-X.jpg


Architektonický skvost

Architektonické osvetlenie budov sa používa najmä na estetické účely. Takáto stavba pôsobí majestátne, pevne a atraktívnejšie. Nemenej dôležité je to, že toto osvetlenie dokáže zvýrazniť nielen dôstojnosť štruktúry vášho domu, no potlačí aj jeho nedostatky, ktoré nezbadá ani ten najväčší kritik.

Architektonické osvetlenie je teda univerzálnym nástrojom. Esteticky a funkčne zmysluplným osvetlením budov, ktoré si však vyžaduje moderné technické prostriedky, naakumulovaný objem vedomostí a zručností. Tým najdôležitejším sú však špeciálne LED reflektory a povieme si, prečo.

LED-osvetlenie-1-X.jpg


Výhody LED osvetlenia fasády

LED svetlá sa v priebehu času osvedčili ako najspoľahlivejšie a najúčinnejšie zariadenia a riešenie. Pomocou technológie LED možno vytvoriť jedinečné kompozície svetla, ovládať úroveň rozptýlených lúčov a meniť farebný rozsah osvetlenia.

LED svetlá majú oproti iným osvetľovacím zariadeniam veľa výhod:

 • sú spoľahlivé a veľa vydržia, pretože sú odolné proti mechanickému poškodeniu;
 • táto technika sa môže používať kedykoľvek počas roku, keďže LED diódy dokážu zvládnuť zmenu teplotného režimu: nemajú "strach" z dažďa, mrazu a dokonca ani slnečný svit nie je problémom;
 • nepochybnou výhodou je bezpečnosť zariadení, pretože všetky svietidlá sú vyrobené v súlade so všeobecne platnými normami a spĺňajú deklarované technické špecifikácie;
 • životnosť zariadenia nie je menej ako desať rokov, a to aj pri nepretržitom používaní;
 • výhodou je tiež jednoduchá údržba: LED lampy nepotrebujú vymieňať žiarovky, jas a zaostrenie lúčov je upravené inštalovaním architektonického osvetlenia;
 • technológia LED spotrebúva málo elektriny, takže jej použitie je ekonomicky opodstatnené.

V našom prípade je najväčšou výhodou to, že toto univerzálne osvetlenie jasne vyzdvihuje konkrétny prvok, vytiahne ho z tmy a pritiahne pozornosť ku konkrétnemu predmetu. Zdôrazňuje architektonické prvky budovy: okná, oblúky, balkóny, strešné línie.


Osvetlenie vidieckych domov

Stojí za zmienku, že používanie osvetlenia budov už dávno prestalo byť len čisto architektonickými výsadami veľkých miest. Majitelia vidieckych domov a chát využívajú výhody takéhoto osvetlenia tiež. Z dôvodu estetiky alebo funkčnosti, každý si jednoducho vyberie to, čo mu najviac vyhovuje.

Ide o LED osvetlenie, ktoré uľahčuje pohyb po teréne v tme a pomáha vizuálne zdôrazniť krásu detailov konkrétneho domu. Voľba použitých svetelných zdrojov závisí od umnej rovnováhy viacerých faktorov:

 • požadovaný účinok osvetlenia fasády budovy;
 • architektonické prvky objektu;
 • špecifickosť inštalácie a technické charakteristiky svietidiel;
 • existujúce bezpečnostné požiadavky.


Osvetlenie ako súčasť dizajnu domu či bytu

Vytvorenie architektonického osvetlenia budovy alebo fasády je komplexný proces vyžadujúci si profesionalizmus a skúsenosti v tejto oblasti. Ako vo väčšine prípadov aj tu je veľmi dôležitý výber správneho osvetlenia. Tomu, kto si chce v tomto smere ušetriť čas, odporúčame navštíviť stránku ledakcia.sk.

Práve tu nájdete to správne osvetlenie, ktoré vám pomôže vyzdvihnúť detaily, aké považujete za dôležité a podstatné. Nezabudnite si však pred tým ešte odpovedať na tieto základné otázky:

 • Aké sú zámery majiteľa pri osvetlení nehnuteľnosti?
 • Koľko svetiel potrebujete?
 • Ktoré svetlá sa použijú na osvetlenie fasád budov, sú ich kombinácie možné?
 • Aké detaily fasády by mali byť zvýraznené a ktoré by sa mali pozornému oku, naopak, vyhnúť?
 • Aký je rozpočet na fasádne osvetlenie budovy?

Foto: Archinfo.sk, ledakcia.sk

Podobné články