Potrebujete novú fasádu? Tu je niekoľko tipov, ako ušetriť

11.01.2022, Martin Paulík | Materiály, technológie, konštrukcie

Nič nie je nemožné, ani ako ušetriť na novej alebo obnovenej fasáde. Len na to treba ísť s rozumom, pretože šetrenie na materiáloch alebo hrúbke zateplenia sa nevypláca.

V prípade už zateplenej fasády bez prasklín a zásadných poškodení je šetrenie pri jej obnove stávka na istotu. Omietky stačí správne vyčistiť a fasáda bude ako nová. Bez prachu, vtáčieho trusu, pavučín či plesní. Samozrejme, aj čistenie fasády niečo stojí, ale v porovnaní s novými omietkami dokážete ušetriť až 70 percent nákladov. Čistenie odporúčame nechať na odbornú firmu, ktorá s tým má skúsenosti. Inak sa to vyplatiť nemusí.

Fasada-1-X.jpg


Skôr ako zateplíte

Ak potrebujete fasádu zatepliť, najskôr treba vyriešiť nedostatky, ktoré by v priebehu niekoľkých rokov narobili veľa škody. "Navlhnuté murivo je pred zateplením vždy zlá správa, ale našťastie sa dá problém relatívne jednoducho odstrániť. Naopak, prekrytie vlhkosti systémom zateplenia vec iba zhorší," hovorí Branislav Augustín zo spoločnosti Sika Slovensko.

Na sanáciu vlhkých múrov slúžia viaceré systémy, v ktorých jednotlivé materiály navzájom spolupracujú. Napríklad injektáž vodoodpudzujúcou hmotou zbaví murivo vlhkosti rýchlo a efektívne. Povrch sa potom ošetrí paropriepustnou sanačnou maltou a tenkovrstvou omietkou na báze vápna bez cementu.

"Tieto systémy murivo efektívne vysušia a zároveň zabránia ďalšiemu vlhnutiu, čo je pred zateplením skutočne dôležité. Zateplením sa dá znížiť spotreba energie o 30 až 50 perc. a ak nebudú potrebné ďalšie peniaze na sanáciu zle urobeného zateplenia, investícia sa rýchlo vráti," pokračuje odborník zo Siky.

Fasada-4-X.jpg


Hrúbka je dôležitá

Šetrenie na hrúbke zatepľovacieho materiálu nemusí byť v skutočnosti šetrením. "Typ aj hrúbku izolácie by mal posúdiť odborník individuálne pre konkrétny dom. Pre kvalitu zateplenia však nie je dôležitá len hrúbka izolačnej vrstvy, ale aj jej schopnosť tepelne izolovať. Štruktúra niektorých tepelnoizolačných materiálov izoluje pri rovnakej hrúbke lepšie ako iné, napríklad biele a grafitové EPS," spresňuje B. Augustín.


Všetky svetové strany

Zateplenie len kritickej severnej steny je podľa odborníka zo Siky nosenie vody v koši. Doma bude určite o niečo teplejšie ako prv, ale na účtoch za energie sa zrejme neprejaví zásadná úspora, keďže teplo uniká ostatnými nezateplenými múrmi a taktiež hrozí zhoršenie tepelných mostov. Pokiaľ zateplenie všetkých obvodových múrov naraz neumožňuje finančná situácia, za zváženie stojí využiť pôžičku alebo dotáciu na zateplenie.

Fasada-2-X.jpg


Využite dotáciu

Slovenská agentúra životného prostredia bude od jesene 2022 prispievať na obnovu rodinných domov starších ako 15 rokov. O dotáciu sa bude dať požiadať aj spätne, môže teda pokryť náklady na renováciu fasády, ktorú urobíte už na jar

Ministerstvo životného prostredia SR uviedlo, že podmienkou na získanie dotácie bude dosiahnutie 30-percentnej úspory primárnych energetických zdrojov komplexnou obnovou domu. Maximálna výška príspevku na dom vychádza na 16 600 eur. O podporu sa bude žiadať cez web Slovenskej agentúry životného prostredia.

Fasada-3-X.jpg


Šťastie praje pripraveným

Ušetriť na obnove fasády sa dá aj zapájaním sa do súťaží firiem, ktoré vyrábajú alebo predávajú stavebný materiál. Stačí sledovať ich sociálne siete alebo sa prihlásiť na odber newslettra. Výhra iste nepokryje všetky náklady, ale aj niekoľko ušetrených stoviek poteší. "V roku 2021 sme na výhrach rozdali viac ako 28-tisíc eur. Ceny sme rozdávali každé dva týždne a v týchto aktivitách budeme pokračovať aj tento rok," potvrdil B. Augustín zo Siky.

Foto: iStock

Podobné články