Prirodzené vetranie je dôležité pre životnú pohodu aj zdravie
Dnes je Svetový deň alergií. Jednou z myšlienok tejto udalosti je zvýšiť informovanosť o alergických ochoreniach. Nuž a dôležitým aspektom životnej pohody, nielen z pohľadu alergikov, je vetranie a výmena vzduchu v interiéri.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie alergické ochorenia sú štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete. Zo všetkých druhov alergie najčastejším typom zostávajú respiračné (dýchacie), ktoré postihujú 20-30 percent Európanov (údaj Európskej federácie asociácií pacientov s alergiami a s ochoreniami dýchacích ciest). Slovenské Národné centrum zdravotníckych informácií uvádza, že v SR je evidovaných vyše 436-tisíc pacientov s alergickou nádchou. Slovenské ambulancie majú takmer 208-tis. pacientov s astmou.
Alergie vs. klíma
Hotely, nákupné centrá, reštaurácie aj automobily – tam všade sa stretneme so vzduchotechnikou, všeobecne označovanou aj ako klimatizácia alebo klíma. Jej kontrolu, výmenu či čistenie filtrov výrobcovia síce odporúčajú, neprikazuje to však žiaden zákon.
Pritom vo vzduchotechnike sa môžu usádzať mykoplazmy, chlamýdie či legionely, ktoré citlivejším jedincom a alergikom spôsobujú zápaly dýchacích ciest a slizníc či náhle nádchy. Nesprávne nastavená a regulovaná vzduchotechnika môže viesť k migréne, zhoršeniu už prebiehajúcich alergií alebo dokonca astmatickému záchvatu.
Vetrajte pre zdravie
Z pohľadu pohody človeka (well-being, welfare) je dôležité prirodzené vetranie, prirodzená výmena vzduchu. Spoločnosť Velux v spolupráci s nemeckou Humboldtovou univerzitou uskutočnila v Európe rozsiahly prieskum Healthy Homes Barometer 2016, aby zistila, aký vplyv majú budovy na zdravie a pohodu ich obyvateľov. Ukázalo sa napríklad, že 59 percent domácností vetrá menej ako dvakrát denne a 72 perc. domácností pred spaním nevetrá vôbec. Tri hlavné dôvody, prečo tak robia, sú, že zvonku preniká dovnútra chlad (v zime), teplo (v lete) a hluk. Iba 66 perc. ľudí otvorí okno, keď ráno vstane.
Zabrániť alebo značne obmedziť alergické reakcie pri vetraní možno vďaka okennému systému s peľovým filtrom. VentoTherm je integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov. Existuje niekoľko variantov filtrov. Schüco VentoTherm je jediný vetrací systém integrovaný do okna s vonkajším filtrom vzduchu triedy F7 podľa normy DIN EN 779. Zachytáva jemný prach, alergénny peľ a hmyz.
• Schüco VentoTherm je integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov
Vetranie aj pri zatvorenom okne
"Plynulá výmena vzduchu s možnosťou automatickej prevádzky je zabezpečená pri zatvorenom okne. Ovládanie je integrované do rámu. Jednotka je štandardne umiestnená v nadpraží okna a nijako nenarúša vonkajšiu fasádu ani protihlukové a bezpečnostné vlastnosti okna. Schüco VentoTherm sa dá využiť pri novostavbách aj rekonštrukciách, umožňuje horizontálnu aj vertikálnu inštaláciu a existuje i variant skrytej inštalácie," hovorí Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku. Vďaka nízkej vlastnej hlučnosti ≤ 26 dB (A) pri nastavení na prvý stupeň (15 m³/h) je Schüco VentoTherm vhodný aj do spálne.
A čo v prípadoch, ak chcete vetrať, ale okná sú ťažšie dostupné, trebárs na schodiskách, vysoko vo fasádach alebo za kuchynskou linkou? "Veľmi efektívnym riešením optimalizácie vetrania je mechatronické kovanie Schüco TipTronic v kombinácii teplotnými senzormi. Riešením TipTronic možno vybaviť a kontrolovane ovládať okná pri rozličných typoch otvárania, napríklad klasické, otváravo-sklopné alebo paralelne otváravé," dodáva P. Škvaril. Motory kovania sú nainštalované do krídiel a pri pohľade zvonku aj zvnútra ich nevidno. Vďaka senzorom, ktoré sledujú rozdiel vonkajších a vnútorných teplôt, je otváranie a zatváranie okien automatické.
Foto: Schüco