Renovácia strechy v čerešňovom raji: Brdárka vás odmení medom

01.05.2019, Katarína Dudáková | Materiály, technológie, konštrukcie

V horskej obci Brdárka nadšenci z občianskeho združenia Alter Nativa už 15 rokov pracujú na projektoch, ktoré vychádzajú z úcty k prírode a životu. Teraz chcú vdýchnuť nový život jednému z posledných tradičných domov.

Brdárka leží v okrese Rožňava. Málokto vie, že skrýva slovenský a možno aj európsky unikát. Leží v tzv. slnečnej pasci, vďaka čomu tu aj napriek relatívne vysokej nadmorskej výške rastie viac ako 4-tisíc čerešňových stromov. Jednou z ťažiskových aktivít občianskeho združenia Alter Nativa bolo preto mapovanie a výskum miestnych čerešní.

Brdarka-6-X.jpg

V spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre sa podarilo zmapovať viac ako 2 500 stromov a identifikovať množstvo odrôd. Najvýznamnejšie odrody sa občianske združenie snaží štepiť a uchovávať pre budúce generácie. Postupne sa k tomuto projektu pridružili aktivity v chove zvierat, pestovaní plodín bez chémie a v prírodnom staviteľstve.

Brdarka-1-X.jpg


Húževnatí obyvatelia

Prví osadníci Brdárky cítili, že práve v tejto výnimočnej lokalite môžu vytvoriť miesto, kde by mohli plnohodnotnejšie naplniť svoje životy a byť viac v kontakte s prírodou. Čoraz viac ľudí preberá ich hodnotový rebríček odkláňajúci sa od konzumu a nadspotreby. Ľudia z celého Slovenska aj zo zahraničia prichádzajú do Brdárky, aby sa inšpirovali, vzdelávali alebo podali pomocnú ruku pri zachovávaní dedičstva tejto malebnej obce.

Brdarka-5-X.jpg

Každoročne sa na kurzoch permakultúry, prírodného staviteľstva a včelárstva zúčastnia desiatky záujemcov. Tieto vzdelávacie aktivity doteraz prebiehali najmä v dome U Slanskej.

Brdarka-9-X.jpg

 Dom U Slanskej: pred rekonštrukciou a po nej


 

"Toto miesto sa nám podarilo opraviť aj vďaka domácim i zahraničným dobrovoľníkom, ktorí tu hosťovali. Kapacita domu U Slanskej však už nestačí, záujemcov o kurzy a semináre je čoraz viac. Navyše, tento menší objekt nemá seminárne priestory, ktoré potrebujeme," hovorí Marcel Antal z občianskeho združenia Alter Nativa. Zvyšujúci sa počet návštevníkov si žiada nový vzdušný priestor na šírenie komplexných vedomostí, ktorý by poskytol zázemie pre kurzy, semináre i remeselné dielne.

Brdarka-10-X.jpg

Brdarka-11-X.jpg   Brdarka-12-X.jpg

Brdarka-13-X.jpg

 Dom U Slanskej: na začiatku rekonštrukcie, počas nej a pred jej ukončením


 

Združenie preto vyvíja aktivity na záchranu jedného z posledných pôvodných domov v obci, ktorý nesie miestne pomenovanie U Jänša. S pomocou sponzorov a dobrovoľníkov chce tento schátraný objekt premeniť na radostné a živé miesto.

Brdarka-15-X.jpg

Brdarka-16-X.jpg

 Dom U Jänša v terajšom stave


 

Záchrana dedičstva

Dom U Jänša je tradičnou stavbou z kameňa a nepálenej tehly. Roky chátrania sa odzrkadlili najmä na havarijnom stave zastrešenia. Cez deravú strechu prenikala dnu voda, ktorá spôsobila pád murovanej klenby. "Dom akútne potrebuje novú strechu, aby ho vlhkosť nenarušila ešte viac. V suchu pod strechou potom budeme môcť pokračovať s interiérovými úpravami," vysvetľuje M. Antal.

Zachovať autentickosť objektu plánujú výberom stavebných materiálov: nepálenej tehly, kameňa či pálenej strešnej krytiny. Pomoc s realizáciou strechy ponúkla spoločnosť Wienerberger, ktorá projekt finančne podporila dodávkou keramickej krytiny Tondach.

Brdarka-14-X.jpg

Brdarka-17-X.jpg

Brdarka-18-X.jpg

Brdarka-19-X.jpg

 Dom U Jänša: pred rekonštrukciou a tak, akú podobu by mal nadobudnúť


 

Maloformátová škridla Figaro Deluxe v prírodnej červenej farbe prirodzene zapadá do okolitého prírodného prostredia. Hladký povrch a formát škridly tvarom pripomína drevené šindle, čím nadväzuje na miestnu ľudovú architektúru. Kvalita pálenej strešnej krytiny Tondach zaručí funkčnosť strechy. Správny technologický postup pri montáži je poistkou, že strecha bude bezpečne fungovať po niekoľko generácií.

Združenie Alter Nativa však hľadá aj ďalšie peniaze na realizovanie projektu moderného vzdelávacieho centra. Vyhlásilo preto verejnú zbierku, do ktorej môžu prispievať ľudia z celého Slovenska. V závislosti od výšky príspevku si každý, kto sa rozhodne podporiť projekt, bude môcť vybrať odmenu. V ponuke nechýba súkromný kurz na Brdárke alebo jedinečný med z tohto čerešňového raja.

Brdarka-2-X.jpg

Brdarka-7-X.jpg

Brdarka-8-X.jpg

Brdarka-3-X.jpg

Foto a vizualizácie: Alter Nativa

Podobné články