Správny prítlak a údržba plastových okien predĺžia ich životnosť

25.09.2024, Tomáš Chramosta | Materiály, technológie, konštrukcie

Na internete sa často objavujú rady, ako správne nastaviť prítlak plastových okien podľa sezóny. Prepnutie na tzv. zimný režim zvyšuje tesnosť okien a minimalizuje únik tepla, kým letný variant zaručuje lepšiu cirkuláciu vzduchu vďaka menšiemu prítlaku.

Dôvod, prečo je táto rada taká populárna, je jednoduchý: sľubuje úspory energie a ochranu pred vlhkosťou. Avšak nie všetky okná umožňujú také nastavenie, v niektorých prípadoch ich môže táto prax dokonca poškodiť.

Plastove-okna-pritlak-1-X.jpg


Okná sa v zime nebudú zarosovať

Zmena prítlaku na oknách je podľa odborníkov jednoduchým spôsobom, ako optimalizovať ovzdušie a zvýšiť komfort v interiéri. V zime okno lepšie tesní, čo znižuje únik tepla a zamedzuje vnikaniu studeného vzduchu. V letnom režime zas umožňuje slabší prítlak lepšiu cirkuláciu vzduchu a jednoduchšie otváranie okien.

„Vďaka dotiahnutiu sa v zime dá eliminovať tepelná strata, zamedzí sa tiež roseniu okien a následnému možnému vzniku plesní. V lete je dobré prítlak ľahko povoliť: bude to viesť k ľahkému prúdeniu vzduchu okolo okien, zlepší sa jeho celková cirkulácia v miestnosti a navyše nie je taký ťažký a vlhký,“ hovorí Petr Uher, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti Lomax, ktorá sa výrobe plastových okien venuje.

Plastove-okna-pritlak-2-X.jpg


Ako otestovať správny prítlak okien?

Celková úprava prítlaku a nastavenie okna trvá niekoľko minút, zmena na letnú, prípadne zimný režim je podľa odborníkov jednoduchá. „Záleží, pravdaže, na type okna, predovšetkým kovania a na samotnom prístupe k oknu v priestore. Pri prvom nastavení odporúčame vždy osloviť špecializovaných odborníkov, aby to urobili oni a zákazníkov naučili, ako s daným typom kovania či okna pracovať,“ vysvetľuje P. Uher.

Väčšina odborníkov sa prikláňa k tomu, že príliš častá zmena prítlaku môže okná poškodiť. V takom prípade hrozí, že sa okno mechanicky opotrebuje. „To môže viesť k nákladným opravám alebo dokonca k nutnosti výmeny okien. Ľudia týmto spôsobom často poškodia kovanie alebo závity, preto je vždy potrebné postupovať podľa priloženého manuálu alebo inštrukcií od odborníka,“ upozorňuje expert.

Plastove-okna-pritlak-3-X.jpg

Moderné plastové okná navyše ponúkajú niekoľko možností polohovania – od plného otvorenia cez ventiláciu až po mikrovetranie. Práve tento mechanizmus môže byť vhodnou alternatívou v teplejších mesiacoch, keď sa treba postarať o prúdenie čerstvého vzduchu, ale zároveň ochrániť domácnosť pred prudkým vetrom či búrkou.

Plastové okná sa rovnako ako akýkoľvek iný materiál menia vplyvom teplôt, preto je dobré z času na čas ich funkčnosť otestovať. Stačí na to obyčajný kancelársky papier. „V lete sa plast nepatrne rozťahuje a v zime zase zmršťuje, čo môže spôsobiť problémy s tesnosťou a funkčnosťou okien. Jednoduchým spôsobom, ako skontrolovať prítlak, je vložiť papier medzi krídlo a rám okna. Pokiaľ papier pri zatvorenom okne ľahko vytiahnete, je prítlak nedostatočný,“ poznamenáva P. Uher.

Plastove-okna-pritlak-4-X.jpg


Nezabúdajte na pravidelnú údržbu

Ďalším dôležitým aspektom, na ktorý ľudia často zabúdajú, je pravidelná údržba okien. Okrem občasného nastavenia prítlaku je nevyhnutné venovať pozornosť kovaniu, tesneniu a ďalším častiam, ktoré zabezpečujú ich správnu funkciu. Základnú údržbu zvládnu ľudia aj sami, treba mať poruke len niekoľko základných nástrojov, ako sú kliešte, imbusový kľúč a skrutkovač.

Dôležité je tiež pravidelné premazávanie kovania, kontrola tesnení a vyčistenie odtokových kanálikov. „Ak sa budú ľudia o okná správne starať, predídu tým zbytočným problémom a predĺžia ich životnosť. Preventívny odborný servis je namieste aspoň raz za dva roky,“ pokračuje odborník.

Plastove-okna-pritlak-5-X.jpg


Ako správne vetrať

Zabúdať by domácnosti nemali ani na správne zásady vetrania. V zime je ideálne vetrať krátko, ale intenzívne, aby nedochádzalo k prechladnutiu stien a nábytku. Počas letných mesiacov sa zasa ponúka využitie ventilácie alebo mikrovetrania, aby sa v miestnosti nehromadila vlhkosť.

„Pravidelné vetranie je kľúčom k udržaniu zdravého prostredia doma a prevencii pred vlhkosťou a plesňami. Všeobecne platí pravidlo, že vetrať sa má krátkodobo, ale intenzívne,“ odporúča P. Uher a dodáva, že týmto spôsobom ľudia docielia optimálne podmienky vo svojom domove bez ohľadu na ročné obdobie.

Foto: Shutterstock, Lomax

Podobné články