Strechu pripravte na zimu včas, aby ste sa neskôr vyhli problémom

16.09.2021, Silvia Biňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Zima je pre všetky strechy skúškou ich kvalít. Sneh, ľad, mráz i silné dažde ich dokážu poriadne preveriť a potrápiť. Vtedy sa ukáže odolnosť strechy, kvalita použitých materiálov a schopnosti pokrývačov, ktorí strechu realizovali.

Aby ste sa vyhli problémom, strechu ešte pred zimou dôkladne skontrolujte. "Ak je dobre navrhnutá a realizovaná a navyše ste použili kvalitnú krytinu s vhodnými strešnými doplnkami, obávať sa nemusíte. S kompletným strešným systémom renomovaných výrobcov získate strechu, ktorá odolá nielen vrtochom počasia, ale aj zubu času," hovorí Michal Dobrovodský, produktový manažér pre značku Tondach.

Strecha-Tondach-1-X.jpg


Prehliadku strechy nepodceňte

Stav strechy by ste mali pred každou zimou dôkladne preveriť a presvedčiť sa, či je v poriadku. V prvom kroku treba skontrolovať žľaby a odkvapy a v prípade potreby ich vyčistiť. Na udržanie priechodnosti odkvapov sú skvelým pomocníkom mriežky, ktoré nečistoty v odkvape zachytávajú. Ubezpečte sa tiež, že spoje odkvapového systému dobre tesnia. Nezabudnite zo strechy odstrániť lístie a ďalšie nečistoty, ktoré by mohli brániť správnemu odtekaniu vody. Ak sa vám na streche čokoľvek nepozdáva, zavolajte si radšej na pomoc špecialistu.

Strecha-Tondach-2-X.jpg


Aby strecha nezatekala

Aby strecha odolala náporu vody, mrazu a vetru počas zimy, odporúča sa vyčistiť aj vodné drážky klampiarskych prvkov, najmä lemovanie okolo komína, strešných okien či zvislých konštrukcií. Skontrolovať by ste tiež mali prestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely.

Strecha-Tondach-6-X.jpg

Práve tieto miesta predstavujú väčšie riziko. Z toho dôvodu je dôležité už pri realizácii šikmej strechy investovať do kúpy komplexného systému, s ktorým dosiahnete maximálnu bezpečnosť prestupu strechou. V neposlednom rade skontrolujte stav samotnej krytiny.

Prezrite škridly, napravte tie, ktoré sú nadvihnuté, a poškodené kusy vymeňte. "Vykonajte kontrolu oblasti úžľabia, ktorá počas zimy býva najviac zaťažená snehom. Rezané škridly v úžľabí musia byť správne zaistené na svojom mieste," zdôrazňuje M. Dobrovodský.

Strecha-Tondach-5-X.jpg

 Veľkoformátové posuvné škridly Samba sú vhodné aj na strechy s nízkym sklonom. Premyslený systém odvodňovací drážok efektívne odvedie zrážkovú vodu na celú plochu krytiny. S patričným hydroizolačným systémom optimálne spĺňa technické požiadavky na nízke strechy.


 

Protisnehové zábrany sú nevyhnutné

V zime je strecha vystavená väčšej záťaži. Okrem vody a vetra musí odolať aj mrazom, ľadu a snehu. Ak hmotnosť snehu presiahne nosnosť strechy, môže dôjsť k jej vážnemu poškodeniu. Strechy s nižším sklonom, odkiaľ sa sneh skĺzava pomalšie, sú tak vystavené vyššej záťaži. Pri väčšej snehovej nádielke je preto nevyhnutné sneh z takýchto striech manuálne odstrániť.

Nebezpečenstvo predstavuje aj zosuv snehu zo strechy, ktorý môže spôsobiť škody na majetku a ohroziť zdravie ľudí. Na zabránenie zosuvu snehu slúžia protisnehové zábrany. Kvôli dodržaniu technických noriem je návrh protisnehového systému náročný, preto ho nechajte na skúseného projektanta.

Strecha-Tondach-4-X.jpg

 Protisnehové háky Tondach sa montujú priamo na keramickú krytinu v rámci celej strechy. Rozmiestňujú sa vždy celoplošne od druhého radu od odkvapu a ich množstvo závisí od sklonu strechy a objemu snehových zrážok. Inštalácia iba v dolnej časti pri odkvape nie je dostatočne účinná.


 

"Protisnehové zábrany sa kladú celoplošne, aby udržali hmotnosť snehu aj po výdatných zrážkach," vysvetľuje M. Dobrovodský. Univerzálny protisnehový komplet Tondach zabráni nekontrolovateľnému zosuvu snehu a ochráni strechu pred funkčným zlyhaním. Obsahuje protisnehovú mrežu, ktorá sa osádza v kombinácii s protisnehovými hákmi. Celá súprava farebne ladí so strešnou krytinou.


Škridla do mrazu i chladu

Pálené škridly Tondach sú mimoriadne odolné, hodia sa do akéhokoľvek počasia a vyznačujú sa nízkymi nárokmi na údržbu. Hlboké bočné a hlavové odvodňovacie drážky sa postarajú o dokonalé odvedenie vody. Špeciálna povrchová úprava zabezpečí farebnú stálosť, takže si strecha zachová svoj farebný odtieň počas celej svojej životnosti. Vďaka vysokej mechanickej pevnosti dosiahnutej vypaľovaním pri teplotách nad 1 000 °C odolá strecha aj vyššej hmotnosti snehu či silnému krupobitiu. Na funkčné vlastnosti keramickej krytiny Tondach sa vzťahuje záruka až 33 rokov.

Strecha-Tondach-3-X.jpg

 Protisnehová mreža sa osádza v kombinácii s hákmi a bráni nekontrolovateľnému zosunutiu snehu zo strechy


 

Foto: Wienerberger

Podobné články