Takmer každý druhý Slovák vie o niekom, komu vykradli byt či dom

17.09.2020, Lýdia Tkáčová | Materiály, technológie, konštrukcie

Firma Sherlock, výrobca bezpečnostných dverí, uskutočnil v lete prieskum o zabezpečení nehnuteľnosti na Slovensku. Zhruba polovica z oslovených vie o niekom, komu vykradli byt či dom, ba dvaja z piatich poznajú viacero takýchto ľudí vo svojom okolí.

Graf-1-X.jpgVlastná skúsenosť susedov, známych či priateľov s vykradnutím nehnuteľnosti patrí zväčša medzi hlavné dôvody, prečo sa Slováci rozhodnú pre bezpečnostné dvere. Respondentov sa Sherlock pýtal aj na to, čo používajú na zabezpečenie svojich príbytkov, pričom si mohli vybrať viacero možností.

Vyše polovice – šiesti z desiatich oslovených – bezpečnostné dvere doma už majú, rovnaký počet ľudí ich považuje za najdôležitejší prvok zabezpečenia nehnuteľnosti. Na druhej strane, takmer 14,5 percenta nemá žiadne zabezpečenie. Medzi ostatné doplnky zvyšujúce ochranu obydlia sa zaradili: kvalitná cylindrická vložka (30,4 perc.), prídavná mechanická zámka (18,5 perc.), kamerové systémy (17,3 perc.), inteligentná zámka (10,4 perc.) či systémy inteligentného zabezpečenia (5,8 perc.).


Dvere sú základom bezpečnosti

Až 62,4 perc. respondentov súhlasí s tvrdením, že bezpečnostné dvere by mali byť samozrejmosťou každej nehnuteľnosti. V blízkom čase si ich plánuje zaobstarať 17,8 perc. oslovených. Iba 10,2 perc. ich, naopak, nepotrebuje alebo nemá obavy pred vlamačmi. Zvyšok respondentov neuviedol žiadnu z ponúkaných možností. Z tohto vyplýva, že viac ako 80 perc. ľudí považuje bezpečnostné dvere za základ zabezpečenia nehnuteľností, a to nielen pri ochrane majetku, ale aj rodiny.

20b-shutterstock_162190610-zlodej-X.jpg

Prioritami spoločnosti Sherlock sú preto dvere otvorené 21. storočiu. Novinkou v sortimente sú bezpečnostné dvere vyrobené v rámci celoeurópskej spolupráce. Sú pevné, certifikované, kvalitné a zároveň estetické a moderné. Ponúkajú benefity ako protipožiarnosť, tlmenie hluku a ruchu z okolia či zamedzenie prenikania hmyzu, prachu alebo iných drobných čiastočiek do interiéru. K tomu je ako bonus záruka na mechanizmus Sherlock až na desať rokov.


Demografia prieskumu

Prieskum prebiehal na internete formou online dotazníka, realizovala ho spoločnosť Ipsos na vzorke 550 respondentov. Zapojil sa doň takmer rovnaký počet žien i mužov. Čo sa týka vzdelania, základnú školu malo ukončenú 8 perc. účastníkov prieskumu, odbornú školu bez maturity 27 perc., strednú školu s maturitou 43 perc. a vysokoškolsky vzdelaných bolo 22 perc. respondentov. Z Bratislavy bolo 61 osôb, zo západného Slovenska 188, stredného 147 a z východného Slovenska 154 ľudí.

Graf: Sherlock
Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články