Tenkovrstvová či hrubovrstvová lazúra? Aký je medzi nimi rozdiel?
Máte v úmysle renovovať drevené plochy vo svojom príbytku, no neviete, aký typ lazúry zvoliť? V tom prípade sme práve pre vás pripravili prehľad vlastností tenkovrstvových a hrubovrstvových lazúr.
Tenkovrstvové a hrubovrstvové lazúry majú čiastočne zhodné požiadavky na nanášaný povrch. Drevo by pred nanesením lazúry malo byť:
- vysušené, maximálna prístupná vlhkosť pre nanášanie lazúry je 12 percent,
- zbavené od živice,
- zbavené od nečistôt a nerovností,
- vybrúsené.
Platí pritom, že ak natierate drevo, ktoré bolo dlhodobo vystavované vlhkosti (napr. drevené ploty, vonkajšie rámy drevených okien, zábradlí apod.), poslúži Vám lepšie hrubovrstvová lazúra, ktorá lepšie znáša mierne zvýšenú vlhkosť dreva.
Rozdiel medzi lazúrami
Hlavný rozdiel medzi tenkovrstvovými a hrubovrstvovými lazúrami z hľadiska konečného vzhľadu je prekrytie dreva. Tenkovrstvové lazúry nezanechávajú na povrchu žiadny film, drevo iba tónujú a z veľkej časti tak dajú vyniknúť jeho štruktúre. Hrubovrstvové lazúry, naopak, povrch dreva prekrývajú filmom a pokiaľ nepoužijete tzv. bezfarebnú hrubovrstvovú lazúru, o poznanie viac ho sfarbia, čo môže byť výhoda, ak nie ste spokojní s farbou či so štruktúrou podkladového materiálu.
Oba typy lazúr sú dnes schopné drevo chrániť pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia, vlhkosti a škodcov (tenkovrstvová lazúra v porovnaní s tou hrubovrstvovou preniká hlbšie do dreva).
Účel použitia a životnosť
Pri lazúrach platí, že sú určené na použitie buď v interiéri, alebo v exteriéri. Treba na to myslieť, keď náter kupujete. Použiť lazúru, ktorá je určená do interiéru, na materiál vystavovaný slnečnému žiareniu a poveternostným zmenám, môže v krajnom prípade viesť až k praskaniu dreva.
Pokiaľ ide o životnosť prípravkov určených na použitie v exteriéri, pri hrubovrstvových lazúrach sa dá očakávať až päť rokov, pri tenkovrstvových sú to tri roky. Pravdaže, platí, že životnosť oboch typov lazúr ovplyvňuje to, do akej miery sú vystavené vyššie uvedeným vplyvom.
Počet náterov
Pri hruboovrstvovej lazúre, ktorá nepreniká hlboko do dreva, si spravidla vystačíte s dvoma nátermi. Pri tenkovrstvových počítajte zhruba s dvoma nátermi pri perfektne vysušenom dreve a približne piatimi nátermi v prípade mierne vlhkého dreva.
Hrubovrstvové lazúry majú tú nevýhodu, že podkladový materiál je potrebné medzi jednotlivými nátermi mierne zbrúsiť, aby sa finálna vrstva poriadne "chytila". Ponuku kvalitných tenkovrstvových aj hrubovrstvových lazúr nájdete na stránke Domyfarieb.sk.
Foto: Depositphotos