Tepelná pohoda ide doma od nôh. Ako zastaviť chlad od podlahy?

29.01.2018, Eva Fačková | Materiály, technológie, konštrukcie

Tepelná pohoda v interiéri sa začína od nôh. Myslite na to a pri zateplení konštrukcie si zvoľte správny typ a hrúbku izolantu. Poradíme vám s výberom vhodného polystyrénu do podláh.

Nedostatočne izolované podlahy zvyšujú spotrebu energie o 8 až 10 percent, bez ohľadu na to, či ide o novostavby alebo staršie budovy. Dostatočná hrúbka dobre zvoleného izolantu v podlahovej konštrukcii významne prispeje nielen k úsporám finančných prostriedkov, ale najmä k zvýšenému tepelnému aj akustického komfortu obyvateľov domu.

Austrotherm-GrEPS-podlaha-1-X.jpg

 Zloženie podlahy so sivým polystyrénom Austrotherm GrEPS


 

Ako vybrať vhodný izolant do podlahy

Výber izolačných materiálov je dnes široký. Pri voľbe tepelnoizolačného materiálu treba zohľadniť aj potenciál úspor, aké zateplenie podláh prinesie v budúcnosti. V tomto smere sa zateplenie polystyrénom vyznačuje najrýchlejšou návratnosťou investícií v porovnaní s ostatnými materiálmi. Hrúbku tepelnej izolácie preto treba nadimenzovať tak, aby stavebníkovi dlhodobo prinášala úspory a vysokú kvalitu bývania. "Rozdiel v cene izolácie z polystyrénu s rozličnými hrúbkami je zanedbateľný. Úspory, ktoré prináša, sú však trvalé," vysvetľuje Roman Pindeš, produktový manažér spoločnosti Austrotherm.

Mimoriadny výkon za výhodnú cenu ponúka stavebníkom expandovaný polystyrén (EPS). Ide o vhodný materiál na zabezpečenie tepelnej izolácie nad suterénom, exteriérom či terénom. Pri izolovaní podláh sa dobre hodí do interiérov, možno ho tiež použiť aj v priestore s vyššou vlhkosťou, v suterénoch a medzi trámové stropy.

V prípade požiadavky na menšiu hrúbku pri zachovaní tepelnoizolačných vlastností je vhodnou voľbou sivý polystyrén, napríklad Austrotherm GrEPS. V porovnaní s bielym umožňuje sivý polystyrén dosiahnuť až o 20 perc. lepšie tepelnoizolačné vlastnosti pri rovnakej hrúbke materiálu.

Austrotherm-GrEPS-podlaha-2-X.jpg

 Kladenie dosiek sivého polystyrénu Austrotherm GrEPS na podlahu


 

Tvrdený polystyrén XPS

Na použitie v podlahových konštrukciách je mimoriadne vhodný extrudovaný tvrdený polystyrén (XPS). S expandovaným polystyrénom ho spájajú výhody v podobe dlhej životnosti, jednoduchej manipulácie a spracovania, ako aj dobrá recyklovateľnosť, ktorá šetrí životné prostredie.

Tvrdený polystyrén XPS sa oproti bielemu alebo sivemu vyznačuje vysokou mechanickou pevnosťou. Dosky XPS sú odolné proti vysokému až extrémnemu zaťaženiu. Ide o materiál vhodný do podlahových konštrukčných zostáv s požiadavkou na vysoké tlakové zaťaženia. "Materiál má uzavretú bunkovú štruktúru. V prípade správnej aplikácie je preto nenasiakavý, vďaka čomu si trvalo udržiava vysokú odolnosť proti mrazom aj vlhkosti," zdôrazňuje R. Pindeš.

Možno ho použiť podobne ako EPS pri izoláciách v interiéri, vo vlhkých priestoroch, ako je suterén, pod stropnú konštrukciu v nevykurovanom priestore, v kúpeľniach a podobne.

Austrotherm-GrEPS-podlaha-4-X.jpg

 Extrudovaný tvrdený polystyrén (XPS)


 

Správna hrúbka tepelnej izolácie do podláh

Pre správne určenie hrúbky tepelnej izolácie podlahy treba zohľadniť množstvo aspektov. Tento úkon preto patrí do rúk projektantovi. Ten vezme do úvahy konkrétny stav stavebných konštrukcií, účel miestností a teplotnú oblasť, kde objekt leží.

Významnú úlohu v procese návrhu zohráva tiež to, že požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti budov vrátane podlahových konštrukcií sa budú v blízkej budúcnosti ešte viac sprísňovať. "Ak posudzujeme samotný izolant, na splnenie normou požadovanej cieľovej odporúčanej hodnoty tepelného odporu R postačuje tepelnoizolačná vrstva z XPS s hrúbkou desať centimetrov," dodáva R. Pindeš.

V prípadoch s obmedzenou svetlou výškou miestností možno hrúbku izolácie v podlahách eliminovať výberom materiálov, ktoré majú až o 40 perc. lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Je to supertenká tepelná izolácia na báze difúznej rezolovej peny Austroherm Resolution.

Austrotherm-GrEPS-podlaha-3-X.jpg

 Supertenká tepelná izolácia na báze difúznej rezolovej peny Austrotherm Resolution


 

Foto: Austrotherm

Podobné články