Veľkoformátové okná bezpečne unesie kvalitný profil triedy A

26.02.2021, Zuzana Šimová | Materiály, technológie, konštrukcie

Na rodinných domoch z roka na rok stúpa podiel presklených plôch. Nie je to prekvapujúce. Veľké plochy vyzerajú štýlovo, starajú sa o presvetlenie domu denným svetlom, výhodou je aj skvelý výhľad.

Plastové okná aj v tomto prípade ponúkajú ideálny pomer ceny, dizajnu a izolačného výkonu, pred kúpou však treba starostlivo zvážiť výber. Okno s plochou 4 m² môže vážiť aj 160 kilogramov a takú hmotnosť dlho neunesie hocijaký rám. Preto je dôležité pri voľbe okna klásť veľký dôraz na kvalitu profilu rámu, ktorý má zásadný vplyv na nosnosť, odolnosť i životnosť každého okna. A "veľkoformátového" osobitne.

Veka-okno-2-X.jpg

 Test stálosti rohu profilu Veka


 

Ak ste sa rozhodli stavať či rekonštruovať, výber okien patrí medzi jedno z najdôležitejších rozhodnutí. Nejde len o množstvo svetla, ktoré okno prepustí. Ich veľkosť a použitý materiál majú značný vplyv na teplotnú bilanciu a klímu v domácnosti. Ak v plánoch figurujú nadrozmerné okná, je lepšie sa poradiť priamo s výrobcom. Nároky na kvalitu takýchto okien sú mimoriadne vysoké, predovšetkým na nosnosť okna a jeho statické vlastnosti.


Hrúbka profilu: záruka nosnosti a životnosti

Pri výbere rámu sa treba zamerať na jeho vysokú životnosť, schopnosť uniesť aj ťažké izolačné sklá, výdrž pri častej manipulácii a zachovalosť bez deformácií. Zásadný vplyv na tuhosť okna, jeho odolnosť aj možnosti zasklenia má hrúbka stien hlavných profilov.

Vzhľadom na energetické normy, ktoré za štandard pokladajú izolačné trojsklá, je najbezpečnejšie z hľadiska dlhej životnosti okien požívať pri ich výrobe iba profily triedy A. Hrúbka hlavných profilových stien pri tejto triede je minimálne 2,8 milimetra, kým pri triede B ide o 2,5 mm.

"Trend veľkých a ťažkých presklených plôch so sebou logicky prináša významný nárast zaťaženia rámových konštrukcií. Použitím profilov triedy A na otváracích častiach okien v podstate anulujete problémy, ako sú deformácia krídel, priehyby profilov, netesnosť či vytrhnutie kovania, ktoré hrozí pri menej stabilných profiloch. Rozdiel minimálne 0,3 mm v hrúbke stien hlavných profilov triedy A oproti triede B sa môže zdať zanedbateľný, ale má veľký vplyv na dlhodobú nosnosť, stabilitu a pevnosť okna," hovorí Milan Klepsa, hlavný zástupca spoločnosti Veka, ktorá je popredným svetovým výrobcom plastových profilov okien a dverí triedy A.

Veka-okno-1-X.jpg

 Kontrola kvality profilu Veka


 

Kvalitu profilu strážia normy aj výrobca

Vplyv hmotnosti je veľmi dôležitý. Pri rovnakej hrúbke 4 mm bude trojsklo o tretinu ťažšie ako dvojsklo. Pri "veľkoformátoch" je však nutné použiť silnejšie sklá (6+ mm). Dvojsklo s plochou 4 m² tak váži približne 80 kg, ale rovnako veľké trojsklo už 160 kg.

S rastúcou plochou je tak využitie plastových okenných profilov triedy A – definovaných normou STN EN 12608-1 – nielen rozumné, ale vlastne aj potrebné. Stabilitu a nosnosť profilov však nestrážia len normy, ale aj súbor náročných testov výrobcu.

"Okná aj dvere zhotovené z našich profilov podrobujeme náročným skúškam v certifikačnom a testovacom centre v nemeckom Sendenhorste. Musia napríklad vydržať nárazy kyvadlového závažia s hmotnosťou 50 kg alebo ustáť vertikálny tlak v rohu rámu v intervale 200 až 800 newtonov. To zodpovedá záťaži zhruba 20-80 kg, ktorú musia výrobky vydržať bez poškodenia," dodáva M. Klepsa.

Foto: Veka

Podobné články