Vetrať dlho či krátko? A kedy? Účinné vetranie postráži aj technika
V interiéroch sa vytvára vlhkosť, pričom malé množstvo kondenzátu na hliníkovom ráme a okennom skle je podľa noriem prípustné. Nadmerná vlhkosť je však nežiaduca. Predchádzať jej možno viacerými spôsobmi, najlepšie vetraním.
V teplých dňoch a v lete je vhodné vetrať krátko, nárazovo a mimo vykurovacej sezóny aj dlhodobo, ventilačkou a mikroventiláciou. V zimných mesiacoch však pri dlhodobom vetraní dochádza k neželanému vychladnutiu stien, najmä v okolí okien, a k ochladeniu interiéru.
"Odporúčame dávkové nárazové vetranie, ktoré zaručuje optimálnu ochranu pred škodami spôsobenými vlhkosťou. Vetranie treba opakovať niekoľkokrát denne. Aby bola výmena vlhkého vzduchu a vzduchu s vysokým obsahom CO₂ účinná, je potrebné zohľadniť ročné obdobie a vonkajšie teploty. V zime je lepšie vetrať krátko, štyri až šesť minút, a pravdaže, pri vypnutých termostatických ventiloch a úplne otvorenom okne," vysvetľuje Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.
Mechatronické kovanie TipTronic
Čo v prípadoch, keď sú okná ťažko prístupné, napríklad na schodiskách alebo vysoko vo fasádach? Čo ak nie je vhodné vybudovanie vzduchotechniky (klimatizácie) alebo je to príliš drahé riešenie?
"Veľmi efektívnym variantom optimalizácie vetrania a klímy je mechatronické kovanie Schüco TipTronic v kombinácii s teplotnými senzormi. Riešením TipTronic možno vybaviť a kontrolovane ovládať okná pri rozličných typoch otvárania, napr. klasické, otváravo-sklopné alebo paralelne otváravé," pokračuje P. Škvaril.
Motory kovania sú nainštalované do krídiel a pri pohľade zvonku aj zvnútra ich nevidno. Otváranie a zatváranie okien je automatické. Riadia to senzory, ktoré sledujú rozdiel vonkajších a vnútorných teplôt.
• Veľmi efektívnym variantom optimalizácie vetrania a klímy je mechatronické kovanie Schüco TipTronic v kombinácii s teplotnými senzormi
Integrovaný vetrací systém s rekuperáciou
Konvenčný spôsob vetrania má aj niektoré nevýhody. Okrem hluku sa do interiéru dostáva prach, hmyz, peľ a pri nesprávnom vetraní v zime uniká cenné teplo. Firma Schüco preto vyvinula VentoTherm, integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov. Plynulá výmena vzduchu s možnosťou automatickej prevádzky je zabezpečená aj pri zatvorenom okne.
Jednotka je štandardne umiestnená v nadpraží okna a nijako nenarúša vonkajšiu fasádu ani protihlukové a bezpečnostné vlastnosti okna. Ovládanie je integrované do rámu okna. Schüco VentoTherm možno využiť pri novostavbách aj rekonštrukciách, umožňuje horizontálnu aj vertikálnu inštaláciu a existuje i variant skrytej inštalácie. Systém znižuje energetické straty spôsobené odvetrávaním až o 35 percent.
• VentoTherm je integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov
Päť rád, ako správne vetrať
- Pri vetraní dodržiavajte čas a spôsob odporúčaný odborníkmi.
- V zime vetrajte krátko a nárazovo, vetranie opakujte.
- Ventilačku a mikroventiláciu využívajte dlhodobo len v mesiacoch mimo vykurovacej sezóny.
- Ak pri výbere okien viete, že k im nebudete mať dobrý prístup, zvoľte mechatronické kovanie v kombinácii s teplotnými senzormi.
- Zabráňte alergickým reakciám svojej rodiny pri vetraní pomocou okenného systému s peľovým filtrom.
Foto: Schüco