Viete, aké sú typy dverového kovania a ako si ho správne vybrať?

09.07.2022, Silvia Jáhnová | Materiály, technológie, konštrukcie

Dvere ste si už vyhliadli, teraz vás čaká výber kovania na ne. Viete, aké sú tu rozdiely, podľa čoho vyberať a ktoré kovanie bude spĺňať všetky vaše požiadavky? Pozrite si súhrn toho, čo by ste mali vedieť, kým pôjdete kupovať kľučky a kovania.

Kovanie sa vyrába z mnohých materiálov, ako je napríklad nehrdzavejúca oceľ, chróm, nikel, bronz, mosadz alebo eloxovaný hliník. Každý materiál má svoje prednosti aj nevýhody a inak reaguje na vonkajšie podmienky či frekvenciu používania. Je len na vás, ktorý typ sa vám hodí. Interiérové dvere sa predávajú s BB otvorom pre klasický interiérový kľúč, vchodové už majú otvor na cylindrickú vložku.

Hornbach-dvere-kovanie-1-X.jpg


Typy kovaní

Exteriérové kovanie sa používa na vstupné bránky, preto sa pri ňom kladie väčší dôraz na materiály, aby odolali vonkajším podmienkam. Bezpečnostné kovanie nájdete tak pri vchodových dverách, ako aj pri interiérových – záleží na potrebách majiteľa. Vyžadujú ich aj poisťovne. Protipožiarny variant sa používa spolu s bezpečnostnými zámkami a musí zodpovedať všetkým normám a požiadavkám.

"Interiérové kovanie sa využíva najčastejšie a je vždy dobré prihliadnuť na frekvenciu používania. Iné nároky má kovanie pri domových dverách, v byte alebo v kanceláriách. Veľmi vysokú frekvenciu používania má kovanie v miestach, kde sa pohybuje veľa ľudí," vysvetľuje Richard Klička, odborník z oddelenia železiarstva v predajniach Hornbach.


Interiérové kovanie

Možno ho rozdeliť na dve základné skupiny: štítové a rozetové. Štítové kovanie je celé z jedného kusa, ktorý prekrýva aj otvor pre kľučku, aj kľúčovú dierku. "Pri tomto type kovania musíte pred nákupom poznať tzv. rozteč. Ide o vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča. Otvory vo dverách sú od výrobcu pripravené v štandardných rozmeroch 72 milimetrov a 90 mm. Pri bezpečnostnom kovaní je to 92 mm," pokračuje R. Klička. Vyrába sa tak pre BB otvor, ako aj pre cylindrickú vložku aj WC, a to vo verzii s hranatým alebo oválnym štítom.

Rozetovému kovaniu sa hovorí aj delené. Rozety sa zoskrutkujú k sebe cez celé dvere. Skontrolujte teda, či otvory vo dverách sú cez ne prevŕtané. Vyberať môžete z okrúhlych, hranatých či oválnych roziet. Samozrejmosťou je tiež možnosť výberu medzi BB, PZ aj WC kovaním a v kombináciách kľučka/kľučka a guľa/kľučka.


Kovanie podľa orientácie dverí

Ak sa chystáte vyberať a kupovať kovanie v kombinácii kľučka/guľa, kľučka/madlo alebo bezpečnostné kovanie, potrebujete vedieť smer otvárania vašich dverí. "Ľavé dvere s ľavou kľukou majú viditeľné pánty na ľavej strane a otvárate ich teda smerom doľava. Naopak, pravé dvere s pravou kľukou majú viditeľné pánty na pravej strane a otvárate ich k sebe smerom doprava,“ hovorí R. Klička.


Hrúbka dverí

Tento údaj vám môže výber správneho kovania výrazne uľahčiť. Hrúbku dverí treba poznať kvôli dostatočnej dĺžke spojovacích skrutiek, ktoré dostanete v súprave s kovaním. "Ak ste sa zamilovali do kovania, ktoré úplne nezodpovedá hrúbke dverí, problém sa dá vyriešiť pomocou predlžovacej zostavy, ktorá obsahuje dlhší štvorhran a montážne skrutky," dodáva odborník z Hornbachu.

Foto: Hornbach

Podobné články