Viete, ako si vybrať správne nitovacie kliešte na prácu v dielni?

15.11.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Aj vo vašej dielni nastal ten zlomový okamih, keď si treba vybrať nové nitovacie kliešte? Alebo sa vám práca hromadí a nevystačíte si s jedným kusom tohto základného vybavenia? Tak či onak, v hlavných kritériách pre dielenské nitovacie kliešte sa treba vyznať.

shutterstock_2114167085-nit-klieste-1-X.jpg

 

Na čo slúžia nitovacie kliešte?

Patria ku kvalitným všestranným kliešťam, ktoré sú schopné rýchlej a užitočnej práce. Vytvárajú spoľahlivé nitované spoje, čo si vyžaduje práca na kovových dielcoch, v automobilovej a pokrývačskej sfére.

Svoj vlastný svet nitovacích klieští si vytvoríme, len čo spoznáme ich základné typy podľa použitia a účelu.


Nitovacie kliešte podľa použitia

Ručné: tvoria základnú výbavu pre domáce dielne. Uplatnenie nachádzajú aj vo výrobnom priemysle. Dôležité je, aby umožňovali plynulú ergonomickú prácu. Sú upravené na to, aby pevne priľnuli k pripojovanému prvku (ryhovaná, valcovitá konštrukcia). Viaceré základné umožňujú už aj nitovacie spoje s vnútorným závitom.

Pákové: umožňujú pohodlnejšiu prácu a šetria vynaloženú energiu. Využívame ich pri dlhších a náročnejších prácach, kde spojenie dvoch materiálov nie je také jednoznačné. Tieto modely našťastie garantujú kvalitné spoje s trhacími nitmi a často obsahujú zbernú nádobu na odpad.

Pneumatické: vyberáme si ich na trvalé spojenie nitov z odolných oceľových, hliníkových a medených materiálov. Sú vhodné na náročnú prácu v závodoch a v autoservisoch.


Nitovacie kliešte podľa účelu

V rámci účelu nitovacích klieští rozlišujeme univerzálne použitie pre slepé nity a nitovacie matice. Používame ich na mosadzné, nerezové, oceľové alebo medené nity. Medzi vyhľadávané patria nitovačky na plastové nity, kde si možno vybrať balenie 40 nitov a viac. Nezabúdame ani na bezpečnú prácu a uskladnenie. Uprednostňujeme súpravu v kufríku do 2-2,5 kg.

Foto: TuktaBaby/Shutterstock.com

Podobné články