Vpustite jar do svojho príbytku a načerpajte energie, koľko sa len dá

16.05.2022, Petra Liptajová | Materiály, technológie, konštrukcie

Po dlhej zime nás jar a slnečné lúče napájajú energiou, dobrou náladou a silou. Sme pripravení konať a túžime po zmene. Mnohí ľudia sa po jarnom upratovaní uvoľnia alebo majú chuť oživiť dizajn svojho domova.

Jarná únava je úkaz, čo neklame: objavuje sa pri zmene ročných období a súvisí aj so slnečným svitom. Svetlo zlepšuje náladu, dodáva energiu a môže vás aj vyburcovať. Je tiež dôvodom toho, že ste kreatívnejší a otvorenejší zmenám. Využívanie sily jarného slnka teda môže byť prospešné, ale musíte byť opatrní: existuje aj situácia, keď príliš veľa svetla môže narušiť váš cirkadiánny rytmus (prirodzený biologický rytmus spojený s cyklom dňa a noci).

Okna-Velux-1-X.jpg

S roletami Velux prispôsobenými pre strešné okná môžete regulovať denné svetlo, ktoré sa dostane do vášho domova kedykoľvek a akokoľvek chcete. Regulácia svetla vám pomôže vychutnať si každú minútu strávenú doma. Navyše, široký výber farieb roliet Velux vám dáva možnosť vybrať si ten pravý odtieň, ktorý sa hodí k dizajnu a atmosfére vášho domova. Zatemňujúce rolety a rolety regulujúce svetlo splnia všetky vaše očakávania.


Ovládajte svetlo tak, aby vám slúžilo

Prirodzené svetlo môže zlepšiť vašu náladu, sústredenie a doplniť energiu. To môže byť veľmi prospešné najmä vtedy, keď pracujete z domu, študujete alebo si vychutnávate rannú šálku kávy. Denné svetlo zvyšuje schopnosť detí učiť sa až o 15 percent a pomáha koncentrovať sa aj počas práce.

Neustále žiarenie z obrazoviek alebo silné jasné svetlo počas popoludňajšieho spánku však môže byť rušivé, takže možnosť ovládať intenzitu svetla v príbytku kedykoľvek počas dňa je to, čo vám poskytne možnosť využiť strešné okná naplno.

Okna-Velux-2-X.jpg

V závislosti od funkcie miestnosti môžete niekedy potrebovať upokojujúce tiene alebo úplnú tmu – či už sa potrebujete zúčastniť na online stretnutí, alebo si s rodinou chcete pozrieť film bez toho, aby vám prekážalo slnkom. Riešenie je našťastie rýchle a jednoduché.

Originálne rolety Velux sú vyrobené na mieru pre strešné okná tejto značky. Vždy teda perfektne sedia a ich inštalácia je jednoduchá: bez merania a úprav dokážete rolety prispôsobiť svojim oknám za 15 minút a v prípade potreby ich aj bez problémov vymeniť.

Rolety Velux podliehajú prísnemu testovaniu – tisíckrát otvorené a zatvorené, k tomu navyše vystavené extrémnym poveternostným podmienkam. Žalúzie sú bezšnúrové, čo zaručuje bezpečnosť v domácnosti. Všetky rolety tiež majú certifikát Oeko-Tex a garanciu, že neobsahujú škodlivé látky.

Okna-Velux-6-X.jpg


K strešnému oknu patrí aj tienenie

Prístup k slnečnému svetlu a vnímanie slnka, ktoré v rôznych hodinách dopadá do izieb pod iným uhlom, pomáha dosiahnuť zdravú rovnováhu. Štúdia z roku 2022 uverejnená na stránke sleepfoundation.org uvádza, že denné svetlo má vplyv aj na cirkadiánny rytmus: ak na nás skoro ráno dopadá svetlo, spôsobí to, že sme viac ospalí, kým dlhší odpočinok v tme posúva čas spánku na neskorší večer.

Okna-Velux-4-X.jpg   Okna-Velux-5-X.jpg

Cirkadiánny rytmus súvisí aj s metabolizmom a duševným zdravím: napríklad sezónna afektívna porucha je typ depresie, ktorú vyvolávajú zmeny ročného obdobia, nedostatok slnečného svetla alebo naopak, priveľa svetla. Ovládanie množstva svetla v domácnosti určite prospeje nielen vašej nálade ale aj fyzickému zdraviu.

Po namontovaní strešného okna okamžite spoznáte výhody prirodzeného svetla prichádzajúceho zhora. Samotné strešné okno bez tienenia však nebude schopné poskytnúť celú škálu výhod, ako to dokáže okno s príslušenstvom. Regulácia intenzity denného svetla dáva možnosť prispôsobiť miestnosť vašim potrebám, či už ide o úplnú tmu na pokojný spánok alebo tlmené svetlo na rodinné filmové popoludnie.

Okna-Velux-8-X.jpg

Niekedy je žiaduce, aby rolety zaclonili všetko svetlo. Zatemňujúce rolety Velux zablokujú 99 perc. prichádzajúceho svetla bez ohľadu na to, akú farbu si vyberiete. Vďaka tomu sú preferovanou voľbou do spální a detských izieb, kde je pre dobrý spánok potrebná tma.

V iných miestnostiach, ako sú obývacie izby, domáce kancelárie alebo miestnosti na hranie, je vhodné skôr mierne svetlo. V tomto prípade sú ideálnou voľbou zatieňovacie rolety, ktoré umožňujú vstup tlmeného svetla do miestnosti a zároveň účinne zabraňujú oslneniu.


Ovládajte rolety, aj keď nie sú poruke

Rolety sú k dispozícii v manuálnej aj diaľkovo ovládanej verzii, a tak riadenie svetla nie je problémom ani pri strešných oknách mimo dosahu: všetky výrobky Velux zhotovuje aj v elektrickej verzii a možno s nimi jednoducho manipulovať pomocou diaľkového ovládača, mobilnej aplikácie či dokonca automaticky pomocou senzorov.

Keď už hovoríme o posilňovaní energie: farby a štýl každého priestoru majú vplyv aj na vašu náladu. Do domácej kancelárie sa hodia neutrálne odtiene alebo povedzme modrá či zelená, ktoré navodia pokoj a pomôžu vám sústrediť sa.

Okna-Velux-3-X.jpg

Domov je však priestorom, kde trávime veľa času s rodinou, relaxujeme, venujeme sa obľúbeným činnostiam a v poslednom čase je to aj miesto na prácu. To, ako sa cítime, ovplyvňuje mnohé aspekty nášho života. Nie je preto prekvapením, že sa ľudia snažia vytvoriť priestor odrážajúci ich štýl, ktorý im poskytne dokonalé prostredie pre život.


Farba a odtiene podľa vlastného výberu

Okná a prirodzené svetlo sú podstatnou súčasťou interiéru, rovnako dôležité sú však aj látky a odtiene. Zakomponovanie nového farebného odtieňa alebo pridanie textílií vo vhodných farbách môže dodať podkroviu potrebný šmrnc, ktorý spraví z pekného podkrovia priestor pre dizajnové časopisy.

Práve preto kolekcia Velux Colour by You umožňuje vybrať si z tisícov odtieňov a vytvoriť dokonalé rolety, ktoré budú ladiť s vaším interiérom. Vyberte si farbu roliet a prispôsobte ich interiéru tak, aby rolety boli nielen nástrojom na regulovanie svetla, ale aj jemným dekoračným prvkom. Vytvorte si priestor, v akom sa budete cítiť naozaj ako doma, prispôsobte si farby, štýl a dokonca aj svetlo svojim osobným potrebám.

Okna-Velux-7-X.jpg

Foto: Velux

Podobné články