Vykurovacia sezóna sa rozbehla: dali ste si skontrolovať komín?
Kto je pripravený, nie je prekvapený. V prípade správnej prípravy komína na vykurovaciu sezónu to platí dvojnásobne. Ak ju podceníte či dokonca spravíte chybu, môžu vás následky nemilo prekvapiť.
Kým prvýkrát zakúrite, vždy je nevyhnutné si dať skontrolovať to, či komín zodpovedá parametrom na uvedenie do prevádzky. Keď podceníte jeho odbornú revíziu, následky môžu byť devastačné. Pre nevyhovujúci stav komína hrozí, že vypukne požiar.
Sadze treba pravidelne vymetať
Najčastejšie k požiarom od komína dochádza tak, že priamo v ňom sa vznietia nevymetené sadze. Tomu sa dá veľmi jednoducho predísť – sadze vymiesť. Kontrolu spalinovej cesty predpisuje príslušný zákon a vyhláška.
Všetky spotrebiče by sa mali kontrolovať najmenej raz ročne, výnimkou sú len plynové kondenzačné kotly, kde má byť kontrola raz za dva roky. V prípade spotrebičov na pevné palivá s výkonom nad 50 kW sa každý rok vyžadujú dve kontroly.
Nepreverený komín môže veľmi ľahko spôsobiť katastrofu, preto je dôležité nepodceňovať pravidelné kontroly. "Je vhodné si vždy pozorne prezrieť časť strechy, či nie je naklonená, či sa nerozpadáva alebo či nie je inak poškodená. Ak sa v čistiacom otvore pri vyberaní popola objavia kúsky malty, je to neklamné znamenie, že niečo nie je v poriadku," hovorí Pavel Ulrich, obchodný riaditeľ spoločnosti Almeva, ktorá sa zaoberá predajom a výstavbou komínov. Odborne komín zrevidovať a posúdiť, či potrebuje opraviť, dokáže však iba kominár.
Ako sa čistí komín
Okrem fyzického stavu komína treba tiež pravidelne kontrolovať a udržiavať v dobrom stave spalinovú cestu. Za to, že je funkčná a bezpečná, zodpovedá vždy majiteľ nehnuteľnosti. "Pri každej pravidelnej kontrole spalinovej cesty musí kominár zhodnotiť aj bezpečnosť," pokračuje P. Ulrich.
Čistenie a kontrolu spalinovej cesty vykonáva osoba, ktorá je držiteľom živnostenského oprávnenia v odbore kominárstvo. Komín však možno vyčistiť aj svojpomocne. O odbornej kontrole zariadenia je potrebné mať vypracovanú písomnú správu od kominára.
"Čistenie komína spočíva v mechanickom, prípadne vo vhodnom chemickom vyčistení celého systému odvádzania spalín, teda od hrdla spotrebiča až po vyústenie komína. Sadze sa povysávajú špeciálnym vysávačom, čím sa predíde napríklad poškodeniu komína nesprávne zvoleným náradím. Kominár by mal vyčistiť nielen dymovod a komín, ale popritom aj priestor spaľovacej komory krbu či kachieľ. Zároveň by po ňom nemal zostať neporiadok," vysvetľuje Roman Staník, hlavný technik pre SR v spoločnosti Almeva.
Inovácie v kominárskom remesle v západnej a najmä v severnej Európe sa týkajú zväčša čistenia a servisovania potrubí vzduchotechniky a klimatizácií. "Myslím si že tento trend sa v dohľadnom čase na Slovensku neobjaví, keďže kominári u nás majú množstvo klasickej práce, čiže čistenia komínov a dymovodov," poznamenáva kominár Lukáš Ledecký.
• Kominári na Slovensku majú stále dosť klasickej práce, čiže čistenia komínov a dymovodov, hovorí kominár Lukáš Ledecký
Objednali ste si už kominára?
Ideálny termín na kontrolu komína je pred spustením vykurovacej sezóny, teda ešte skôr, ako doň vypustíte prvé spaliny. Častou chybou, ktorú robia Slováci pred kontrolou komína, je to, že si nevyberú spoľahlivého kominára, pretože na jeseň sú kominári extrémne vyťažení a objednávku treba spraviť s dostatočným predstihom.
"Kominár, ktorý pracuje zodpovedne, príde správne vybavený – okrem iného má napríklad endoskop alebo špeciálnu komínovou kameru. A kontrola komína málokedy zaberie menej ako 30 minút," upozorňuje P. Ulrich.
Základná kontrola vás bude stáť 35 až 50 eur podľa toho, v akom regióne sa komín kontroluje. Revízia potom stojí okolo od 80 do 160 eur a vykonáva sa pred prvým uvedením spotrebiča a komína do prevádzky alebo po rozličných úpravách. Okrem vyčistenia komína sa kontroluje aj dymovod a spalinové hrdlo pripojeného spotrebiča.
Pokuta aj strata poistného plnenia
Pri nedodržaní termínov kontrol hrozí vlastníkom nehnuteľnosti pokuta od hasičov. Fyzické osoby môžu na pokute zaplatiť do 400 eur, právnické osoby dokonca až 4 000 eur. V praxi však tieto kontroly prebiehajú predovšetkým vo väčších podnikoch. Na pečiatku od kominára sa tak väčšinou pýta až poisťovňa po prípadnom požiari.
Čo robiť, aby komín slúžil čo najdlhšie?
Okrem pravidelných kontrol a čistenia spalinovej cesty hrá veľkú úlohu pri kúrení pevnými palivami (uhlie, drevo, brikety) taktiež ich kvalita. Pri kúrení drevom platí zásada, že musí byť čo najsuchšie, inak sa veľa energie spotrebuje na odstránenie vlhkosti.
V prípade peliet treba používať len tie, čo sú určené pre konkrétny spotrebič. Nevhodné sú alternatívne náhrady, povedzme z obilnín. Konkrétny typ peliet vždy udáva výrobca toho-ktorého kotla.
Pri kúrení čiernym alebo hnedým uhlím je dôležitým parametrom množstvo síry, ktoré obsahuje. Spalinové cesty z oceľových a nerezových materiálov sa pri kúrení uhlím s veľkým obsahom síry viac ničia. Každý dodávateľ deklaruje množstvo síry v uhlí a zákazník si to jednoducho môže skontrolovať na dodacom liste.
"Je potrebné si vyberať uhlie s čo najnižším obsahom síry. Obvykle sa množstvo pohybuje v intervale od 0,5 do 2 percent. Pri vyššom obsahu síry by mal zákazník spozornieť," spresňuje P. Ulrich. Dôvodom je to, že okolo teploty 160 °C dochádza ku kondenzácii kyseliny sírovej, ktorá má pre oceľové a nerezové komíny devastačné účinky. Ak je teplota spalín v ústí komína nad touto hodnotou, niet sa čoho obávať.
Pri samotnom kúrení je nutné mať kotol nastavený na výkon v rozmedzí uvedenom výrobcom a regulovať ho v závislosti od vykurovacieho systému alebo ohrevu teplej vody. Vyšší výkon by kotol mohol poškodiť.
Kontrola a revízia komína
Kontrola a čistenie komína sa musí vykonávať pravidelne, v intervaloch stanovených zákonom. Revízia sa robí len v zákonom určených prípadoch.
Ako často vykonávať kontrolu spalinových ciest?
- Pri väčšine spotrebičov by sa mala robiť minimálne raz ročne.
- V prípade plynových kondenzačných kotlov je kontrola predpísaná raz za dva roky.
- Spotrebiče na pevné palivá s výkonom nad 50 kW by mali mať každý rok dve kontroly.
Kedy je nevyhnutná revízia?
- Pred uvedením novej spalinovej cesty do prevádzky alebo po stavebnej úprave komína.
- Pri zmene druhu paliva v spotrebiči vykurovacej sústavy.
- Pred pripojením spotrebiča do novej alebo nepoužívanej spalinovej cesty.
- Pred opätovným pripojením nepoužívanej spalinovej cesty, pred výmenou za iný druh spotrebiča na rovnaké palivo.
- Po požiari v komíne alebo vzniku trhlín v spalinovej ceste.
- Pri podozrení na trhliny.
Na čo si dať pozor pri svojpomocnom čistení komína?
- Používajte len také nástroje, aké sú na čistenie komína určené.
- V prípade komínov s nerezovými vložkami je nutné na čistenie používať iba kefy s nerezovými drôtmi. Inak dôjde k nezvratnému poškodeniu nerezovej vložky, čím sa zásadne zníži jej životnosť.
Foto: ABC-bývanie.sk, Almeva