Záhradná pergola: prečo je dobré zvoliť si bioklimatické riešenie?

25.05.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Záhrada nám umožňuje v lete byť vonku toľko, ako sa komu žiada. Mrzuté je, ak v nej nemáme miesto, kde sme chránení pred slnkom počas najväčších horúčav. Jedným z najelegantnejších riešení je pergola, ktorá sa postará o skvelé tienenie.

Záhradná pergola nie je len dômyselnou konštrukciou, ktorá skvele zapadne do okolia, ale je aj možnosťou mať tienisté miesto pri dome alebo v záhrade, kde si stvoríte malý, intímny a chránený kútik. Pergola jednoducho posúva relax v záhrade na úplne inú úroveň. Pozrime sa, prečo to tak je.

shutterstock_1945105912-pergola-1-X.jpg


Najobľúbenejší materiál

Na trhu sú drevené, železné a moderné hliníkové pergoly. Čoraz obľúbenejší spomedzi všetkých dostupných materiálov je vďaka svojim vlastnostiam hliník, ktorý je ekologický, recyklovateľný a ľahký. Navyše, nemá problémy s opotrebovaním: vietor, voda a slnko ho nepoškodzujú. Potrebuje minimálnu údržbu, kým drevo či železo trpia negatívnymi účinkami dlhodobého vystavenia atmosférickým vplyvom.


Príjemné prúdenie vzduchu

Pergola v záhrade vám dá tieň a zároveň umožňuje príjemné prúdenie vzduchu, čo oceníte najmä v horúcom, slnečnom počasí. Aj vaše deti a ich obľúbené detské domčeky budú pod pergolou v bezpečí.

Bioklimatická pergola sa vyznačuje tým, že jej strešné lamely sú sklopné a dajú sa naklápať do rozličných polôh (automaticky alebo manuálne pomocou kľuky). Keď sú lamely otvorené, vzduch medzi nimi prirodzene cirkuluje a vnútorná strana pergoly sa neprehrieva.

Pod prístreškom s klasickou pergolou intenzitu slnečných lúčov neovplyvníte. Pri bioklimatickej pergole sa, naopak, môžete rozhodnúť, ako sa vám žiada. Ak chcete viac slnka, otvorte lamely. Ak si prajete viac chládku, lamely zatvoríte a vychutnáte si tieň. Kvalitné lacné pergoly vám vďaka tomu dožičia ten najvyšší komfort.


Dokonalá ochrana

Dokonalú ochranu v každom ročnom období a v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu vám ponúkne len bioklimatická pergola. Samozrejmosťou je, že pôsobí luxusne a je sama o sebe pridanou hodnotou. Môžete si vybrať z rozmanitých farieb i typov a nechať si ju ušiť na mieru. S luxusom a komfortom, aký vám bioklimatická pergola dá, budete maximálne spokojní.

Foto: Mathilde.lr/Shutterstock.com

Podobné články