Záhradu a s ňou aj celoročné leto môžete mať i priamo v dome
Zimná záhrada nám dokáže predĺžiť leto. Je vlastne preskleným domčekom s výhľadom do prírody a tým, že vpúšťa prirodzené svetlo do interiéru, podieľa sa na celkovom znížení spotreby energie v dome.
Zriadenie zimnej záhrady nie je lacné, preto si treba zvážiť, aké materiály, technológie a dodávateľa si vybrať. Konštrukciu zimnej záhrady tvoria zväčša hliníkové systémy, ktorých výhodou je aj vyriešenie problému s tepelnými mostami či odvádzaním zrazenej vody na zasklených plochách. Kovové systémy možno kombinovať aj s plastovými prvkami a celkovo tak zvýšiť odolnosť, pričom sa zachová estetická stránka konštrukcie, napríklad voľbou zo širokej palety farieb.
"S budovaním zimnej záhrady by bolo ideálne počítať už pri výstavbe domu. Mala by byť navrhnutá ako samostatný obytný priestor, najlepšie s minimálnou rozlohou 15 metrov štvorcových," hovorí Zdeněk Orava z firmy RI Okna. Rátať treba aj s tým, že náklady bývajú zhruba o tretinu vyššie, ako bežne stojí postavenie murovanej miestnosti.
"Zimnú záhradu by ste mali orientovať na juh, pretože v zime slnko dokáže lepšie prehriať tento priestor. Zimná záhrada môže ležať na prízemí a prirodzene tak nadväzovať na vonkajšiu záhradu," vysvetľuje Z. Orava. Pripúšťa, že ak niekto chce účelne využiť každý kúsok miesta, môže si zimnú záhradu urobiť i na poschodí.
S výberom vhodného riešenia pomôže certifikovaný odborník, ktorý zvolí optimálnu konštrukciu odolávajúcu všetkým rozmarom počasia, obstará montáž a garantuje správne fungovanie dielcov. "Pri výstavbe zimnej záhrady možno využiť individuálne prvky alebo sa rozhodnúť pre komplexný systém. Vhodne zvolená konštrukcia je základom optimálnej prevádzky zimnej záhrady aj jej celkového vzhľadu. Priorita však vždy zostáva na kvalitných okenných výplniach a ich tienení. Nemali by ste podceňovať voľbu správneho dodávateľa. Vyberajte si vždy certifikované systémy so zárukou kvality," dodáva Z. Orava.
Foto: RI Okna