Zamrznuté potrubie nemusí byť problém, odmrazí ho termokábel

23.01.2017, Petra Liptajová | Materiály, technológie, konštrukcie

Teplota hlboko pod bodom mrazu spôsobila už vysoké škody na mnohých miestach Slovenska. Viaceré vodovodné potrubia zamrzli, ba v niektorých prípadoch praskli. Dá sa tomu predísť? Riešenie existuje.

Obmedzená prevádzka z dôvodu netečúcej vody, ako aj náklady na opravu škôd prasknutého potrubia nepríjemne zaskočia každého a zaťažia nejeden rozpočet. Okamžité riešenie ponúka samoregulačný termokábel Devi.

40b-shutterstock_126873920-1-X.jpg

Mráz najviac ohrozuje najmä potrubia s rozvodom vody, ktoré vedú mimo budov. Arktické mrazy však môžu spôsobiť zamrznutie alebo prasknutie rozvodov vedených v nevykurovaných priestoroch, napríklad v suterénoch, chatách alebo hospodárskych budovách. Účinnou pomocou pri zmrznutom potrubí s kratšou dĺžkou je samoregulačný výhrevný kábel DPH. Jeho výhodou je jednoduchá montáž a okamžitý účinok. Po inštalácii stačí prívodný kábel zapnúť do elektrickej zástrčky. Zamrznuté potrubie rýchlo odmrzne a viac nezamrzne.

Devi-termokabel-X.jpg


Rýchla a jednoduchá inštalácia

Pri včasnej inštalácii sa samoregulačný výhrevný kábel DPH postará o prevenciu a ochranu podzemného i nadzemného potrubia pred zamrznutím alebo pomôže udržať požadovanú teplotu vody.

Spoločnosť Danfoss na ochranu priemyselných dopravných potrubí odporúča štyri typy samoregulačných termokáblov s rozličným výkonom podľa použitia – Devi-pipeguard, Devi-hotwatt, Devi-pipeheat (možno ho inštalovať nielen okolo potrubia, ale aj priamo doň) a Devi-iceguard. Nainštalované termokáble zabránia hustým kvapalinám stuhnúť pri poklese teploty a tiež odstránia problémy s kondenzáciou.

Vykurovacie káble Devi sú vyhľadávané pre ich spoľahlivosť, jednoduchú a rýchlu inštaláciu, nízku spotrebu energie a výhodnú cenu. Samoregulačný termokábel si možno objednať aj cez e-shop na www.devivykurovanie.sk.


Prečo v mrazoch praskajú potrubia

Desiatky porúch, ktoré súviseli s praskajúcimi potrubiami a so zamŕzajúcimi prípojkami, počas uplynulých dní odstraňovali aj pracovníci Liptovskej vodárenskej spoločnosti, píše agentúra SITA. Zem je teraz zamrznutá do hĺbky vyše 110 centimetrov. Vznik porúch na vodovodných potrubiach v silných mrazoch spôsobujú fyzikálne vlastnosti pôdy, v ktorej póroch je voda.

"Tá počas mrazov zamrzne a zväčší svoj objem. Laicky sa hovorí, že zem pracuje. Vodovodné potrubie si v takých podmienkach možno predstaviť ako dlhú tenkú drevenú špajdľu v zemi. Pri pohybe pôdy v dôsledku jej zamrznutia a vzniknutého tlaku sa táto špajdľa zlomí alebo praskne v najzraniteľnejšom mieste," vysvetľuje Marián Hričák, majster vodovodov v liptovských vodárňach. Poruchy najčastejšie vznikajú v spojoch, kolenách či prechodoch cez steny a na miestach väčšej únavy materiálu.

Vodári na Liptove zaznamenali aj viacero hlásení o zamrznutých vodovodných prípojkách pri rodinných domoch. Takéto problémy sa vyskytujú počas zimy s teplotami hlboko pod bodom mrazu a s nízkou snehovou prikrývkou. Mnohí ľudia sa na vodárne obrátili so žiadosťou o rozmrazenie prípojky. "Rozmrazovanie kovových prípojok je veľmi problematické a z plastových materiálov prakticky nemožné. Preto by každý, kto uvažuje zriadiť si novú vodovodnú prípojku, mal ju dať urobiť dostatočne hlboko, aby predišiel prípadným problémom v budúcnosti," cituje SITA vodárov.

Foto: Danfoss, Shutterstock

Podobné články