Zima a potreba chrániť auto za garážovou bránou sa blíži

19.10.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Garáž je neraz najpoužívanejším vstupným bodom u vás doma, takže zaiste chcete, aby bola krásna a funkčná. Producenti garáží preto neustále upravujú technológiu ich výroby, aby vám ponúkali perfektnú zostavu z rozličných materiálov.

Na druhej strane, práve široká ponuka garážových brán budúcim majiteľom všetko komplikuje. Zorientovať sa v rozsiahlom sortimente nie je jednoduché, a tak si zákazníci často vyberú aj to, čo nechcú a nevyužijú. Aby ste sa týmto a podobným scenárom vyhli, máme pre vás niekoľko orientačných bodov, pomocou ktorých si môžete nové garážové brány vybrať najlepšie a najmä tak, aby počas vašej neprítomnosti auto dokonale chránili.

Garaz-brana-1-X.jpg


Aký typ brány potrebujete?

Chcete sa prevetrať, odreagovať túrami krásnym prostredím či spoznať Považie a našli ste si za týmto účelom pohodlné ubytovanie v Púchove? V tom prípade zrejme zostane vaše vozidlo doma bez dozoru. Garážová brána by sa ale mala o jeho bezpečie a ochranu postarať.

Základom pohodlného používania garážovej brány a kompletnej ochrany garáže a auta je dobrý výber konkrétneho typu brány. Pri hľadaní vhodného modelu treba zohľadniť nielen formu ovládania brány, ale aj priestor na krídla dverí a brán, ktoré sa do určitého priestoru otvárajú, posúvajú alebo vyklápajú.

Ak vás však nebaví hľadať komplikované riešenia, v mnohých prípadoch si možno bez starostí vystačíte s jednoduchými automatickými závorami.


Zvážte rozmery aj dizajn

Zmerať vašu súčasnú garážovú bránu je jedným zo spôsobov, ako zistiť veľkosť, čo vyhovuje priestoru. Väčšina samostatných garážových brán je zhruba 250 cm vysoká a 270 cm široká. Pravdaže, závisí v prvom rade od modelu a typu auta, ktoré máte a potrebujete cez garážovú bránu dostať.

Štýl garážovej brány je zasa dôležitý pre vzhľad vášho domova. Aby teda nenarušili brány harmóniu, mali by ste vyberať ich farbu v zodpovedajúcom tóne, prípadne zvoliť kontrast.


Aký materiál je najlepší?

Možností je naozaj veľa. Dnes vám dokážu výrobcovia zhotoviť oceľové dvere, ktoré vyzerajú takmer identicky s tradičným dreveným kusom, no s oveľa menšou údržbou.

Táto voľba môže byť síce o niečo drahšia, ale oceľové či hliníkové garážové brány sú skvelým zásahom, pretože sa pomerne ľahko udržiavajú a sú veľmi odolné.

Drevo je nádherné! Je tradičné, teplé a vždy zlepšuje príťažlivosť okolia. Avšak aj špecifický vzhľad niečo stojí. Drevo si navyše pýta viac starostlivosti, lebo ak nie je nanovo natreté alebo namorené, hnije či štiepi sa.

Kompozitný materiál je vyrobený z drevených vlákien a plastových živíc. Pomyslite si na niektoré kvetináče, ktoré vyzerajú ako drevo, ale sú ľahšie a nerozpadnú sa pri polievaní. Presne taký istý materiál môže byť použitý aj pri výrobe garážových brán.

Záleží tiež na tom, kde si tieto doplnky vyberáte. Kov a drevo sú však istejšia voľba tak z hľadiska jednoduchej údržby, ako aj bezpečnosti. Investovať do vyššej kvality sa vám preto určite vyplatí.

Foto: Minirol

Podobné články