Zlodeji nespia. Príbytok si pred dovolenkou dobre zabezpečte

03.06.2016, Monika Klemšová | Materiály, technológie, konštrukcie

V posledných rokoch na Slovensku síce klesá počet vykradnutých príbytkov a za roky 2014-2015 sa počet podobných prípadov znížil približne o pätinu, aj tak sú v SR každý deň vykradnuté priemerne viac ako tri byty.

Vyrovnáva sa tiež počet vlámaní v jednotlivých mesiacoch roku. Kým prv sa vrece s nimi roztrhlo najmä v lete, teraz žiadne väčšie výkyvy počas roku nie sú. To však neznamená, že pred odchodom na dovolenku by sme nemali myslieť na zabezpečenie domova. Rozdiely medzi mesiacmi maže aj čoraz väčšia trúfalosť zlodejov.

Zlodej-1-X.jpg

"Sú schopní vykradnúť byt, aj keď doma spíte. Je im jedno, či je niekto doma, alebo nie. Obe možnosti sú pre nich zaujímavé. Ak ste doma, stačí im zobrať napríklad kľúče od auta a zmiznú. Keď nie ste, majú zasa čas odniesť viac vecí vrátane drahej elektroniky," hovorí Daniel Gregor, bezpečnostný odborník spoločnosti Assa Abloy, ktorá vyrába zámky FAB. Navyše, cez prázdniny sú často doma deti. Zlodej tak prichádza o možnosť vlámať sa do bytu počas dňa.


Nechváliť sa, že odchádzate

Iné je to však, ak odchádzate na dovolenku a ste povedzme viac ako týždeň preč. Myslieť by ste mali na veľa vecí. Nezaťahovať žalúzie, dohodnúť si vyberanie schránky. Dnes už takisto existuje riešenie, že sa vám doma večer napríklad na hodinu zapne svetlo. A už vôbec nie je dobré sa pred odchodom veľmi chváliť. Či už na sociálnych sieťach, alebo trebárs aj v autobuse cestou z práce.

Najspoľahlivejšie je ale kvalitné zabezpečenie. Od dverí až po cylindrickú vložku a kovanie. "Zlodej, ktorý uvidí dobre zabezpečený byt, sa o nič nepokúsi a radšej pôjde o dom ďalej," dodáva D. Gregor.


Päť rád, ako zabrániť vykradnutiu bytu

Na zabezpečenie svojich domov a bytov, osobitne pred odchodom na dovolenku, dbajú Slováci čoraz viac a policajné štatistiky tomu zodpovedajú. Ako sa však znižujú počty vykradnutých príbytkov, tak stúpa vynaliezavosť zlodejov. To, čo by ich prv od vlámania odradilo, je dnes len drobnou komplikáciou. Čo by ste teda mali urobiť, kým odídete na vytúžený letný odpočinok? D. Gregor, odborník na zabezpečovacie systémy značky FAB, vám ponúka niekoľko tipov.


1. Vždy to fungovalo? Teraz už nemusí!

Máte zámku v najvyššej bezpečnostnej triede? Skvelé! No ako dlho ju už máte vo dverách? Životnosť cylindrickej vložky súvisí s počtom otočení kľúčom, ale všeobecne platí, že po piatich až desiatich rokoch by ste ju mali vymeniť. Dôvodom je nielen fyzické opotrebenie, ale aj zastaranie bezpečnostných ochranných prvkov. Zlodeji sa, žiaľ, učia rýchlo. "Novú cylindrickú vložku vždy kupujte v overenom zámočníctve a vyberte takú, ktorá má minimálne tretiu alebo štvrtú bezpečnostnú triedu," hovorí D. Gregor.


2. Pozor na okná a garáž

Hoci vchodové dvere stále patria k najčastejším "vstupným bránam zlodejov", nepodceňujte ani okná, dvere na balkón či terasu a garáž. Pri oknách vám dobre poslúžia samolepiace fólie. Výrazne zvýšia bezpečnosť skla a zabránia prehodeniu predmetu dovnútra. Rozbiť sklo s fóliou je skutočne veľmi ťažké, a tak si to zlodej zväčšia rozmyslí.

Achillovou pätou garáží býva často to základné – zámka. Do zámky hlavných dverí investujeme celkom automaticky, zato v garážovej bráne často nechávame cylindrickú vložku, ktorú tam namontovali ešte stavbári. Teda tú najobyčajnejšiu. Na to sa bežne spoliehajú aj poisťovne. "Môžete uzavrieť tú najvyššiu poistku, no ak máte na dverách do garáže obyčajnú zámku, na plnenie zabudnite," upozorňuje odborník.


3. Nevypla som žehličku!

Nechávate pre prípad potreby kľúče v kôlni, pod kvetináčom alebo medzi drevom do krbu? Málokedy nájdete také miesto, na aké neprídu aj zlodeji. Spoľahnite sa preto na moderné riešenie a siahnite napríklad po systéme FAB ENTR, ktorý vám umožní poslať v prípade potreby kód na vstup do domu do smartfónu.

Ak ste na dovolenke a spomeniete si, že ste možno zabudli vypnúť žehličku alebo potrebujete poliať kvety, môžete o to požiadať suseda či kamarátku bez toho, aby museli mať kľúče od bytu. Aj keď ste kdekoľvek, jednoducho pošlete tomu, kto má k vám domov zájsť, špeciálny prístupový kód na jeho mobilný telefón. Po zadaní kódu sa dvere automaticky otvoria.

"Kód môžete časovo obmedziť. Dá sa teda aktivovať iba na niekoľko hodín alebo dní. Navyše, nie je možné preposlať ho do iného telefónu, takže sa netreba obávať zneužitia," pokračuje D. Gregor.


4. Elektronický zabezpečovací systém

Obľúbené sú v posledných rokoch aj elektronické zabezpečovacie systémy. Je pomerne ľahké ich nainštalovať, v prípade napadnutia posielajú sms správy a varovné signály alebo sú napojené na bezpečnostnú agentúru. Ale pozor! Ak nemáte systém správne nastavený, nemusí fungovať spoľahlivo. Dôležité je napríklad, kam mieria snímače – aby nezachytávali napríklad mačky, ktoré prebehnú po záhrade, či naopak, nemierili tak, aby sa im zlodej ľahko vyhol.

Častou chybou je aj nesprávne umiestnenie ústredne, ktorá je najdôležitejšou časťou systému. "Väčšinou vidíme ústredne spolu s klávesnicou na ľahko prístupných miestach – v predsieni hneď za vchodovými dvermi alebo na začiatku schodiska. Práve to však zlodejom vyhovuje. K ústredni sa ľahko dostanú, môžu ju rozbiť a systém vyradiť z prevádzky," vysvetľuje D. Gregor. Pri dverách by podľa neho mala byť iba klávesnica, kým ústredňu je dobré skryť dajme tomu do šatníka či pokojne do spálne.


5. Nepodceňujte stále opakované

Nasledujúce pravidlá poznáme všetci naspamäť, ale aj tak je dobré si ich zopakovať. Tak teda: pred odchodom skontrolujte, či ste zatvorili všetky okná. Dohodnite sa so susedmi, že vám budú pravidelne vyberať poštovú schránku. Ak máte doma snímač na svetlo, nastavte ho tak, aby sa občas večer v niektorých miestnostiach svietilo. A pravdaže, nepíšte o tom, že sa chystáte preč, na sociálne siete.

Graf-X.jpg

Tabulka-X.jpg

Zdroj údajov v grafe a tabuľke: Policajný zbor SR

Podobné články