Novostavba, či starší byt? Odborník radí, ako si pri kúpe dobre vybrať
Kúpa bytu je závažné rozhodnutie. Treba si vopred dôkladne zvážiť, či sa poobzeráte po novostavbe, alebo radšej po staršom byte. Zvoliť si starší byt má, pravdaže, svoje výhody aj nevýhody.
Kúpa nehnuteľnosti postretne väčšinu ľudí zväčša len raz alebo dvakrát za život, preto nemusia správne zvážiť všetky faktory, ktoré budú mať vplyv na výnosnosť investície či kvalitu ich bývania. Filip Žoldák z realitnej spoločnosti Herrys radí, čo všetko treba vziať do úvahy.
K najväčším výhodám kúpy staršieho bytu patrí podľa neho to, že bývanie sa dá nájsť v dobrých lokalitách, kde už nebol priestor na nové stavebné projekty. Zároveň je takýto byt už "vyskúšaný" predošlým majiteľom. V okolí starších bytov býva tiež väčšinou dobrá občianska vybavenosť, ktorá sa tam vytvorila v priebehu rokov.
Starší byt – lacná alternatíva?
"Starší byt môže o 20 až 30 percent byť lacnejší ako porovnateľná novostavba, čo mnohí ľudia zvyknú pokladať za jeho najväčšie plus. Táto domnienka však nie je úplne pravdivá, pretože cena bývania začne rásť, keď sa dostavia náklady vyplývajúce zo zlého technického stavu bytu, povinné platby do spoločného fondu opráv a podobne. Cena starého bytu oproti novostavbám rastie pomalšie. Pokiaľ sa technický stav bytu výrazne zhorší, môže dokonca klesnúť," vysvetľuje F. Žoldák.
Ak finančná situácia nedovoľuje kupujúcemu investovať do novostavby, starší byt môže byť preňho dobrou voľbou. Aj v tomto prípade ale existuje alternatíva v podobe malometrážnych nových alebo zrekonštruovaných štartovacích bytov ako napríklad aktuálny projekt Papaver vo Vlčom hrdle v bratislavskom Ružinove.
Na čo si dať pozor pri kúpe novostavby
Novostavba môže byť riešením, ako sa vyhnúť nevýhodám spojeným s kúpou staršieho bytu. Vďaka použitiu moderných materiálov a lepšiemu architektonickému či urbanistickému riešeniu ponúkajú novostavby vyšší štandard ako staršie byty. Ak si byt kúpite ešte pred kolaudáciou, dá sa ovplyvniť i jeho finálna dispozícia.
Nedostatky je možné reklamovať a podieľať sa na ich vyriešení. Zhodnocovanie nehnuteľnosti je takisto spravidla vyššie a novostavby skôr prilákajú nájomníkov, ktorí sú ochotní za bývanie platiť viac ako v staršom byte.
Realitná kancelária môže pomôcť
Kupovaný byt si treba dôkladne prezrieť, keďže kvalita bývania do veľkej miery závisí od technického vyhotovenia projektu. Treba si tiež preveriť developera, ktorý dom buduje alebo ho už postavil – mnohé totiž prezradia jeho predchádzajúce projekty. Stávkou na istotu je konzultovať svoje rozhodnutie s kvalitnou realitnou firmou, ktorá má na konte úspešné pôsobenie na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami a teší sa dôvere klientov.
"Bývanie v novostavbe preferujú podľa našich údajov najmä Bratislavčania. Napriek relatívne vyšším cenám nových bytov zaznamenávame už tretí rok nárast ich predaja. Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že developeri sa prispôsobili požiadavkám trhu a začali ponúkať menšie byty za nižšiu cenu. Dlhodobo je najvyšší záujem o dvoj- a trojizbové byty, ktorým patrí dovedna vyše dvoch tretín ponuky," dodáva F. Žoldák.