Ako na lepenie dlažby a obkladov v interiéri, aby dlho vydržali?
Väčšinu bytov a domov na Slovensku postavili ešte v 70. až 80. rokoch minulého storočia. V súčasnosti už vnútorné priestory nespĺňajú požadovanú estetickú a často ani pôvodnú funkciu.
Ak rozmýšľate nad obnovením kúpeľne alebo lepením obkladačiek do kuchyne, zídu sa vám praktické rady, aby vám dlažba dlho slúžila. Kúpeľne patria medzi miestností s nadmernou vlhkosťou. Pôsobenie vlhkosti na stenách a podlahách sa tu očakáva a vodu je potrebné brať do úvahy.
Keramické obklady a dlažby či škárovacie hmoty však nemôžu nahrádzať hydroizoláciu povrchu. Zároveň treba myslieť na to, že v prípade poruchy práčky či vodovodnej batérie "vytopíte" suseda pod vami. Preto je kvalitná hydroizolácia predpokladom toho, aby kúpeľňa bola dlhé roky funkčná a pekná.
Kvalitná inštalácia vydrží roky
"Po odstránení pôvodnej dlažby a pred lepením dlažby novej je potrebné vyrovnať podklad. Na to slúžia samonivelačné hmoty, s ktorými sa najčastejšie vyrovnávajú nerovnosti v rozmedzí od 2 do 10 milimetrov. Pre kúpeľne odprúčame výrobok Nivelflex, samonivelačnú, cementovú, vyrovnávaciu stierku. Nemenej dôležitá je príprava podkladu. Nasiakavé podklady a steny penetrujte prípravkom z radu Fortesil – Fortesil hĺbková penetrácia, ktorá má vynikajúcu penetračnú kapacitu a je určená na nasiakavé anorganické podklady najmä pod samonivelačné a izolačné stierky a cementové lepidlá. Penetrovaný povrch musíme vždy nechať poriadne vyschnúť," vysvetľuje Martin Procházka, predseda predstavenstva spoločnosti Stachema Bratislava, a.s.
Hydroizolácia – nanášajte vždy dve vrstvy
V záujme funkčnosti nanášajte hydroizoláciu v dvoch vrstvách. Použite na to produkt buď samostatne namiešaný vo vedre – volá sa Proisol, alebo cementovú stierku Sanaflex WPM 1, ktorú je nutné zmiešať s vodou podľa návodu. Tesne pred celoplošným nanesením hydroizolácie utesnite rohy pomocou tesniaceho pásu, ktorý ručne "vtlačíte" do vopred naaplikovanej hydroizolácie. Tesniaci pás potom prekryte vrstvou hydroizolácie a máte hotovú prvú vrstvu. Hydroizoláciu nanášajte pomocou valčeka, štetca alebo hladidla.
Po zaschnutí prvej vrstvy, čo je väčšinou na nasledujúci deň, nanesieme druhú vrstvu hydroizolácie. Dbajte na detailnú aplikáciu, a to krížom na prvú vrstu, aby ste docielili úplné pokrytie a prekrytie podlahy hydroizolačnou hmotou.
• Cementová stierka Sanaflex WPM 1 (vľavo) a škárovacia hmota Sanafil 1- 6
Lepenie obkladov a dlažby
Na lepenie používajte cementové lepidlo Chema C2T, ktoré zmiešajte s vodou podľa návodu. Na nanášanie lepidla použite ozubené hladidlo so zubom veľkosti 6 alebo 8 mm podľa formátu obkladov a dlažby. Ak máte podlahové kúrenie, lepte dlažbu obojstrannou metódou lepenia. Lepidlo naneste ozubenou stranou hladidla na podklad a zároveň rovnou stranou hladidla nanesieme tenkú, tzv. kontaktnú vrstvu na spodok dlažby. Kvalitné spojenie dlažby s podkladom je potrebné, aby čelilo teplotným zmenám vznikajúcim pri podlahovom kúrení.
Škárovanie obkladov a dlažieb
Z estetického hľadiska mimoriadne dôležitý finálny krok. Škárovanie realizujte pomocou škárovacích hmôt so zníženou nasiakavosťou a s vysokou oteruvzdornosťou. Obklady možno škárovať po 24 hodinách, dlažbu po 48 hodinách od nalepenia.
Použitie škárovacej hmoty záleží od veľkosti škáry. Napríklad Sanafil 1- 6 je určený pre škáru širokú 1 až 6 mm a Sanafil 5- 20 pre škáru širokú 5 až 20 mm. Po škárovaní je dlažba pochôdzna po 24 hodinách. Pri celej realizácií a obnove kúpeľne dbajte na dôsledné dodržiavanie technologických postupov. Ani najkvalitnejší materiál nedokáže vykompenzovať hrubé nedostatky vzniknuté pri aplikácii.
Viac informácií je na stránke Stachema Bratislava.
Foto: Stachema Bratislava, Pixabay.com