Akú fasádu domu si vybrať? Dôležitá je estetika, ale aj funkčnosť

24.05.2023, Martin Paulík | Rekonštrukcia bývania

Rozhodovať sa pri fasáde domu medzi funkčnosťou a estetickou stránkou je ako voliť si medzi autom s dobrou spotrebou a dostatočným počtom miest. Potrebujete predsa oboje! Súčasné trendy aj materiály našťastie umožňujú mať fasádu peknú a vysokofunkčnú zároveň.

Pri výbere vhodnej fasády treba zvážiť niekoľko dôležitých vecí: štýl a charakter stavby, lokalitu, poveternostné podmienky, rozpočet, časovú náročnosť realizácie, ale aj životnosť a údržbu. Podľa toho si treba zvoliť buď obklad, alebo náter, ich kombináciu a samozrejme, farby.

Dom-fasada-1-X.jpg

Farba, materiál a spôsob uchytenia fasády domu okrem vizuálneho dojmu zásadným spôsobom ovplyvňujú vnútornú tepelnú pohodu. Pravdaže, v kombinácii s vhodnou izoláciou. Či fasádu iba prerábate alebo bude úplne nová na novom dome, zateplenie obvodového plášťa musí byť. Prináša veľkú úsporu energií a znižuje tak energetickú náročnosť domu. Novostavba bez zateplenia nemá šancu získať kladné kolaudačné rozhodnutie.


Vhodné zateplenie

Ultrarýchlym riešením s takmer neobmedzenou životnosťou je izolácia striekanou penou. "Štandardný rodinný dom sa dá kanadskou penou zaizolovať za jediný deň. Musia to však vykonať certifikovaní pracovníci, nedá sa aplikovať svojpomocne," upozorňuje Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti HBS pre Čechy a Slovensko.

Striekaná PUR pena nechutí hlodavcom ani hmyzu, takže si v nej nebudú robiť príbytok, a navyše dokáže ochrániť aj pred radónom. Častou výčitkou voči striekanej PUR izolačnej pene bola jej horľavosť. Fakty však hovoria toto: každá izolácia, či to je polystyrén alebo vata, zhorí, keď vypukne požiar. A žiadna z nich nemá schopnosť samovznietenia.

Dom-fasada-3-X.jpg

"Vždy sa posudzuje celé zloženie konštrukcie, ktorá ako celok musí spĺňať prísne požiarne predpisy," vysvetľuje L. Kmenta. Nech si vyberiete akýkoľvek druh izolácie, dôležité je, aby bola paropriepustná, priedušná a v priebehu času nedegradovala. Mala by pohlcovať aj zvuk a byť ekologicky neškodná.


Dokonalá súhra

Je dôležité, aby fasáda vždy dobre "spolupracovala" s podkladom, a to jednak pre životnosť, jednak pre úsporu energií. "Existujú systémové riešenia tepelnoizolačných omietok, v rámci ktorých jednotlivé materiály a ich zložky spolu doslova ladia tak po funkčnej, ako aj aplikačnej stránke," hovorí Branislav Augustín, odborník na stavby a rekonštrukcie vo firme Sika Slovensko.

Spresňuje, že materiály na povrchovú úpravu fasád sa skladajú z pigmentov, plnív, rozpúšťadiel a ďalších aditív, ale hlavnou zložkou sú spojivá. "Aktuálne sú veľmi obľúbené omietky na báze silikón-silikátu, pretože majú zvýšenú odolnosť voči plesniam a machom, vynikajú samočistiacou schopnosťou, dobre prepúšťajú vodné pary a zároveň do seba vodu nenasakujú," poznamenáva. Podobné vlastnosti majú aj minerálne omietky, ktoré fasáde dodávajú klasický, prirodzený vzhľad.


Oblečte si dom

Najobľúbenejšou úpravou fasád u nás boli a sú omietky. Je to relatívne jednoduché, praktické aj funkčné riešenie. Navyše, keď nás odtieň omrzí, dá sa relatívne ľahko zmeniť. Výber omietok a fasádnych farieb je široký. Odtieň je vhodné prispôsobiť i detailom na dome, ako sú strecha, podhľady, okná a dvere.

Odborníci však odporúčajú myslieť aj na fyzikálne vlastnosti farby v kontakte so slnečným žiarením. "Každý odtieň má inú schopnosť absorbovať, resp. odrážať slnečné žiarenie, čo má vplyv na tepelnú pohodu v interiéri," pripomína B. Augustín.

Tmavé sú síce trendy, ale pohlcujú veľa slnečného žiarenia a prehrievajú stavbu. Na druhej strane, je to farba, čo zaujme, a ak sa dobre kombinuje s ďalšími prvkami v exteriéri, vznikne zaujímavý vizuálny dojem. Z praktického hľadiska je však lepšie použiť tmavú farbu len na časti fasády, napríklad na detaily.

Dom-fasada-2-X.jpg


Obklady na prevetrávanom podklade

Trendom sú aj obklady z keramiky a kameňa. Dobre vyzerajú, dobre sa udržiavajú a majú dlhú životnosť. Keramická fasáda, vyhotovená z klinkeru alebo lícových tehál, je oveľa odolnejšia voči usádzaniu prachu. Aj v tomto prípade je však veľmi dôležitý podklad. "Odporúčam ako podklad použiť prevetrávanú fasádu, ktorá neprepúšťa toľko tepla ako fasáda ukotvená, pretože má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru," radí odborník zo Siky.

Fasádne omietky imitujúce vzhľad dreva, kovu, tehlových pásikov alebo pohľadového betónu sú rovnako zaujímavou voľbou. Dobre vyzerajú, najmä ak sa nepoužijú na celú plochu stavby, ale na zvýraznenie detailov alebo ako súvislý grafický prvok.


Staré dobré drevo

Drevené obklady sa čoraz častejšie využívajú aj pri murovaných budovách, pretože dnes sa konštruujú výhradne ako dvojplášťové odvetrávané. Za dreveným obkladom voľne prúdi vzduch, takže prípadná vlhkosť má šancu odpariť sa.

Na drevené obklady v prostredí so štandardnou vlhkosťou sa dajú použiť ihličnaté dreviny ako smrek, jedľa, borovica či smrekovec. Vhodný je aj dub a agát. Pri obkladoch domov, ktoré sú postavené v náročnejších poveternostných podmienkach, sa odporúča použiť sibírsky smrekovec, škandinávsky smrek alebo červený céder. Drevená fasáda si však vyžaduje pravidelnú a dôkladnú starostlivosť a treba rátať s tým, že v priebehu (krátkeho) času bude meniť vzhľad, tmavnúť a naberať zaujímavú patinu.

Dom-fasada-4-X.jpg


Nárok na dotáciu

Ak máte dom, ktorý bol skolaudovaný pred rokom 2013, zrejme si už žiada obnoviť fasádu. Pri splnení podmienky, že sa dom zateplí a ušetrí sa minimálne 30 percent energie, môžete požiadať o dotáciu v rámci programu Obnov dom. Aj keď sa peniaze z tretieho kola výzvy minuli za rekordných 14 hodín, už v lete by mala byť vyhlásené nové kolo.

"Z celkovej sumy 500 miliónov eur určených na energetickú obnovu rodinných domov bude pre žiadateľov k dispozícii v budúcich výzvach ešte najmenej 280 mil. eur. Tento balík sa ešte zvýši o zostatok, ktorý sa nevyčerpal v rámci prvých troch výziev," uvádza ministerstvo životného prostredia. Isté však je, že iba obnova fasády stačiť nebude, pretože minimálna požiadavka, ktorá hovorí o 30-percentnej úspore energií, musí byť splnená na základe pravidiel daných EÚ.

Foto: iStock, HBS

Podobné články