PSS ponúka úvery na obnovu bytových domov len za 2,99 perc.

09.02.2013, Radovan Slobodník | Rekonštrukcia bývania

Bez úvodnej investície sa náklady na energie šetria pri bývaní ťažko. Uvedomili si to už stovky vlastníkov bytov na Slovensku, ktorí investovali do rekonštrukcie svojich bytových domov.

Väčšia časť bytového fondu v SR však na obnovu stále čaká. Potrebuje injekciu vo forme zateplenia fasády vrátane výmeny okien a dverí, výmeny či rekonštrukcie strechy alebo opravy výťahov a interiérov.

"Zhruba polovica Slovákov býva v bytovkách, ktoré nemajú možnosť ovplyvniť výšku spotreby energií a tepla. Predovšetkým obyvatelia bytových domov starších ako 20 rokov platia za energie, čo im doslova unikajú von oknom. V neobnovených domoch sa teplo stráca stenami, oknami, strechou, schodiskom a aj výťahy po uplynutí svojej životnosti môžu byť nebezpečné. Pre vlastníkom bytov však máme pomoc a riešenie," hovorí Imrich Béreš, predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a.s. (PSS).
 

Akcia platí do konca mája 2013

Od začiatku februára do 31. mája tohto roku PSS, jednotka na trhu stavebného sporenia na Slovensku, ponúka výhodnejšie podmienky pri úveroch na obnovu bytových domov, uvádza spoločnosť vo svojej tlačovej správe. "Nadväzujeme tým na akcie z minulých rokov. Dôkazom, že boli úspešné, sú tisíce obyvateľov bytoviek, ktorí mesačne usporia až 50 percent nákladov na energie oproti stavu pred obnovou. Z ušetrených peňazí dokážu splácať úver a zväčša im niečo ešte aj zvýši," dodáva I. Béreš.

Sporiteľňa za 20 rokov svojej existencie poskytla takmer 3 500 úverov na úplnú alebo čiastočnú obnovu bytových domov. Keďže na Slovensku je vyše 25-tisíc bytoviek, každá ôsma budova dostala novú strechu, zateplenú fasádu či vymenili sa na nej okná a dvere z peňazí PSS.
 

Zvýhodnená úroková sadzba je na 48 mesiacov

Prvá stavebná sporiteľňa poskytuje teraz úvery na obnovu bytových domov opäť so zvýhodnenou úrokovou sadzbou – len 2,99 percenta p.a. (ročne). Využiť ich môžu spoločenstvá vlastníkov bytov, bytové družstvá a iní správcovia bytových budov. Akciová úroková sadzba platí pre všetky úvery XXL konštant bez ohľadu na výšku cieľovej sumy.

Zvýhodnená úroková sadzba 2,99 perc. platí štyri roky. Na porovnanie, nezvýhodnená sadzba pri úveroch s rozličnými cieľovými sumami je takáto:

od 20- do 49,9-tis. eur – 5,59 perc. p.a.
 od 50- do 99,9-tis. eur – 5,19 perc. p.a.
 od 100- do 199,9-tis. eur – 5,09 perc. p.a.
 od 200-tis. eur – 4,99 perc. p.a.

Štyri roky – tie sú rozhodujúce. Akciová úroková sadzba platí 48 mesiacov od posledného dňa mesiaca, v ktorom bol úver schválený. Po skončení platnosti sa automaticky zmení na úrokovú sadzbu bez zvýhodnenia.
 

Zabezpečenie úveru

Na zabezpečenie úveru môžu spoločenstvá vlastníkov bytov, bytové družstvá či iní správcovia využiť akýkoľvek spôsob zábezpeky akceptovaný v Prvej stavebnej sporiteľni.

Na výber majú záložné právo na pohľadávky bytového domu, ktoré dnes využíva 90 perc. žiadateľov o úver, ako aj solidárne ručenie, ručenie notárskou zápisnicou na majetok bytového domu, bankovú záruku Slovenskej záručnej a rozvojovej banky či záložné právo na nehnuteľnosť.

Spoločenstvá vlastníkov bytov získavajú pritom so stavebným sporením aj podporu od štátu vo forme ročných štátnych prémií v pomere jedna štátna prémia na každé štyri spravované byty.

Môže vás tiež zaujímať
> PSS má dnes 20 rokov, na bývanie poskytla zatiaľ vyše 7 mld. eur
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. (PSS), jednotka na trhu stavebného sporenia na Slovensku, má dnes 20 rokov. Prvým oficiálnym dňom, keď PSS začala vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Viac...