Škvrny na zateplenej fasáde domu nie sú pekné, zbavte sa ich

10.06.2015, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Zateplený dom alebo byt často hyzdia aj zelené a čierne škvrny a fľaky. Okrem zníženia estetickej hodnoty je nutné brať do úvahy aj zdravotný a technický aspekt napadnutej plochy.

Povrch napadnutých fasád, najmä povrchov ETICS (external thermal insulation composite system, vonkajšie kontaktné zatepľovacie systémy), už na prvý pohľad nepôsobí vábny dojmom. Plesne, riasy a mikroorganizmy spôsobujú nevzhľadné zelené škvrny, predovšetkým na severných stranách budov.

Riešenie ponúkajú prípravky Sanatop Likvid, ktoré používajú profesionáli pri likvidácii rias a organických nečistôt zo stavebných materiálov.

Ďalším najčastejšie viditeľným prejavom napadnutia sú lokálne čierne a šedé útvary v okolí okenných otvorov, parapetných dosiek a iných priestupov. Príčin biokorózie je niekoľko: od zlej technickej realizácie zateplenia, cez nasiakavé omietky až po vplyv vlhkej klímy a kondenzácie vody. Dnes vidno napadnuté fasády najmä na nehnuteľnostiach, ktoré boli zateplené v rokoch 2005 až 2010. Trh pritom očakáva novú vlnu zatepľovania. Dotačný fond by mal údajne hradiť vyše 20 percent z ceny zateplenia.

Stachema-dom-1-X.jpg

 Rodinný dom s poškodenou fasádou pred sanáciou...

Stachema-dom-2-X.jpg

 ...a po sanácii pomocou prípravku Sanatop Likvid


 

Ako rýchlo a účinne vyriešiť biokoróziu? "Odporúčame kombináciu chemického a mechanického ošetrenia, pri ktorom sa odstráni a vyhubí celá kolonizujúca mikroflóra. Naša firma ponúka systémové riešenie sanácie takýchto povrchov fasád radom biocídnych prípravkov Sanatop Likvid, ktorými sa dá očistiť napadnuté miesta a tak docieliť pôvodný, estetický vzhľad fasády," hovorí Martin Procházka, predseda predstavenstva spoločnosti Stachema Bratislava, a.s.

V extrémnych prípadoch, keď je fasáda zanedbávaná dlhodobo, je potrebná výmena finálnej vrstvy alebo totálna sanácia zateplenia. Po odstránení týchto nedostatkov fasád je vhodné použiť preventívne prípravky proti opätovnému rastu rias a plesní.

Jedým z najpoužívanejších prípravkov je Sanatop Likvid Profi, ktorý sa postará o dokonalú, širokospektrálnu likvidáciu mikroorganizmov na povrchu fasády. Ide o vysokoúčinný bezchlórový prípravok, ktorý účinne hubí široké spektrum plesní, rias a machov. Aplikuje sa na suchý povrch fasády, ktorý sa nechá dôkladne nasiaknuť prípravkom minimálne 24 hodín. Biotické nečistoty treba potom mechanicky vhodným spôsobom bezpečne odstrániť bez rizika ďalšieho šírenia plesní a rias. Výdatnosť prípravku Sanatop Likvid Profi je jeden liter na 200 m². Viac informácií nájdete TU.

Foto: Stachema Bratislava

Podobné články