Trápi vás vlhkosť v dome či byte? Poradíme vám, čo s tým robiť

08.11.2021, Hana Gálisová | Rekonštrukcia bývania

Nadmerná vlhkosť najmä v stenách a múroch dozaista nie je to, po čom doma túžime. Vlhkosť spôsobuje zdravotné problémy a ničí nehnuteľnosť. Ako sa jej zbaviť?

Ochladenie, nedostatok slnečných lúčov a zrážok viac, ako je bežné, sú jednou z príčin vlhnutia múrov. Na zvyšovaní vlhkosti v domácnosti sa však podieľame aj svojím životným stýlom – varením, hygienou, sprchovaním, sušením bielizne, spôsobom kúrenia a vetrania.

Vlhkost-iStock-4-X.jpg


Rýchla pomoc

Ak vám na stenách ešte "nekvitnú" mrzké plesne a zvýšená vlhkosť je zatiaľ iba vo vzduchu, pomoc je pomerne jednoduchá. V prvom rade treba vetrať. Nárazovo, intenzívne, často a prievanom.

Vlhkost-iStock-1-X.jpg

Tabu by malo byť sušenie mokrej bielizne na radiátoroch a pridlhé sprchovanie či kúpanie. Dôležité je zapínať počas púšťania vody v kúpeľni a varenia v kuchyni odsávanie pár. Vysokú vlhkosť pomáha znížiť aj absorpčný odvlhčovač a nastavenie kúrenia na správnu teplotu. Šetrenie na kúrení sa môže predražiť, keď bude treba sanovať plesnivé steny.

Vlhkost-iStock-2-X.jpg


Vlhké steny

Odstrániť vlhkosť zo stien je už trochu náročnejšie, odporúčame však vyriešiť tento problém čím skôr. Bude to aj rýchlejšie, aj lacnejšie. "Veľmi praktické sú injektážne materiály, pri použití ktorých netreba robiť dvojité vŕtanie ani utesňovať injektážne otvory. Dajú sa použiť na sanáciu všetkých typov murovaných stien," odporúča Branislav Augustín zo Sika Slovensko.

Vlhkost-iStock-3-X.jpg


Vhodné materiály

Steny zbavené vlhkosti treba potom správne ošetriť. Na omietky stien poškodených vlhkosťou a soľami odporúča odborník hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, vhodnú na ručnú aplikáciu. "Dá sa použiť na interiérovú aj exteriérovú časť konštrukcie jednoducho ako omietka, pričom sa vyznačuje výbornou priľnavosťou k podkladu," vysvetľuje B. Augustín.

Vlhkost-iStock-5-X.jpg


Šetrenie na správnom mieste

Podľa skúseností sa pri odstraňovaní vlhkosti neopláca používať lacné a najmä neoverené materiály. "Tu treba naozaj podotknúť, že najlacnejšie riešenia často nevydržia ani svoju deklarovanú životnosť, naopak, drahšie systémy fungujú dlhšie. Dôraz kladiem na slovo systémy – to je alfa a omega kvalitnej sanácie vlhkých stien," uzatvára odborník zo Siky.

Vlhkost-iStock-6-X.jpg

Foto: iStock

Podobné články