Účinné techniky boja s nadmernou vlhkosťou v dome alebo byte
Pre obyvateľov tehlových alebo panelových domov a bytov nie je nadmerná vlhkosť zanedbateľný problém. Odlepujúce sa tapety, vydutá podlaha a zdeformovaný strop sú len neúplným zoznamom toho, čo môže spôsobiť zvýšenie vlhkosti v interiéri.
Predmety v domácnosti, nábytok a všetko naokolo stráca v dôsledku vlhkosti svoje kvality a tvar. Zhoršuje sa ich vzhľad a ich použitie je problematické. Hľadať riešenie a zvíťaziť nad týmto problémom však nie je jednoduché. Vlhkosť môže viesť aj k vytvoreniu huby, ktorá sa objaví vo forme škvŕn tmavej alebo čiernej farby na stene alebo inom obklade a povrchu. Ak však jej šírenie nezastavíte včas, napríklad dobrou hydroizoláciou, nároky plesne na voľné metre štvorcové vo vašom byte sa budú každý deň zvyšovať.
Vlhkosť v domácnosti a jej prejavy
Nekontrolovaná vlhkosť v izbe negatívne ovplyvňuje zdravie ľudí, ktorí v nej žijú, a často spôsobuje rozličné choroby. Vedie k bolestiam hlavy, kĺbov, zápalom a poruchám dýchacích ciest. Vlhkosť vyvoláva aj kožné ochorenia (ekzémy, vyrážky alebo svrab). Vysvetlením je to, že fungálne mikroorganizmy a patogénne baktérie sa vo vlhkom vzduchu množia oveľa rýchlejšie ako bežne.
Vysoká vlhkosť je tiež jednou z hlavných príčin rozvoja chronických chorôb. Je zlá najmä pre deti, pretože ich organizmus ešte nedozrel, a pre starších ľudí, ktorých ochranné funkcie sú zasa oslabené.
Vlhkosť v domácnosti ohrozuje prostredie a zdravie ľudí, ale zaplavuje aj byt nepríjemným a pretrvávajúcim pachom plesní, ktorá sa dostane do podstieľky, vankúšov, matracov, nábytku a dokonca aj do obľúbených odevov. V takomto byte sa veľmi rýchlo kazia potravinové výrobky: múka, obilniny, chlieb, ovocie a zelenina.
Ako sa zbaviť vlhkosti?
Prvým krokom je určiť zdroj vysokej vlhkosti. Niekedy môže pomôcť aj malý sklenený pohár, ktorý na niekoľko minút pritlačíte pevne k stene. Ak sa na skle objaví vlhkosť a kondenzát, môžete bezpečne predpokladať, že pochádza zvonku. Veľmi často sa vlhká pleseň tvorí na miestach v okolí okien. Preto spolu s inštaláciou kvalitného parapetu myslite aj na použitie účinných izolačných materiálov.
Na zníženie vlhkosti vzduchu treba obytné priestory pravidelne a často vetrať. Ak hladina vlhkosti stúpne na neprípustné hodnoty, neváhajte si kúpiť výkonný odvlhčovač. Ideálne je zariadenie, ktoré pracuje v automatickom režime a samočinne udržiava v miestnosti optimálnu úroveň vlhkosti.
Ak chcete miestnosť vysušiť, musí byť pravidelne vykurovaná, a to aj v lete. Veľmi účinným spôsobom, ako sa zbaviť vlhkosti, je jej absorpcia. Pomáha, ak do rohov bytu umiestnite malé kúsky alebo vrecká s cukrom či so soľou, ktoré veľmi dobre pohlcujú vlhkosť. Na ten istý účel vložte do zásuvky v skrinke zopár kávových zŕn zabalených v handričke.
Vypratú bielizeň sa neodporúča sušiť v kúpeľni ani v iných miestnostiach. Použite na to balkón. Vyčistite vetracie otvory a na pukliny v stene alebo podlahe použitie špeciálne špárovacie hmoty s obsahom odolných zložiek. Dbajte aj na izoláciu podlahy a stien.
Ďalším účinným spôsobom boja proti vlhkosti môže byť zvýšenie počtu ohrievačov a inštalácia ďalších častí radiátorov. Ak sa v dome pravidelne vyskytujú problémy s vysokou vlhkosťou, je lepšie odmietnuť inštaláciu plastových okien a nahradiť ich drevenou verziou. Alebo sa pokúste v domácnosti použiť prírodné materiály, ktoré sú schopné nadmernú vlhkosť veľmi dobre pohltiť.
Foto: podrezavanie-muriva.sk