Domáce majstrovanie majú Slováci radi a sú aj vcelku zruční

11.02.2015, Václav Rambousek | Správy z firiem

Čo si Slováci myslia o domácom majstrovaní a koľkí z nich to naozaj skúsia? Zdalo by sa, že v dnešnom pretechnizovanom svete už nie je veľa ľudí, ktorí si na manuálne práce nájdu čas a chuť.

Domáce majstrovanie má na Slovensku a v Čechách silné korene a stále dostatok fanúšikov. Podľa prieskumu spoločnosti Hornbach realizovaného aplikáciou Instant Research agentúry Ipsos má veľmi kladný vzťah k tejto činnosti jeden Slovák i Čech zo štyroch. V ďalších otázkach sa však naše národy čiastočne rozchádzajú.

Bosch-domaci-majster-8-X.jpg


Majstrovanie je podľa Slovákov zábava

Ako odpočinok po náročnom dni využívajú domáce majstrovanie najmä Slováci a Slovenky po tridstiake a takisto tesne pred dôchodkovým vekom (približne 32 percent respondentov). V kutilstve nachádza potešenie bezmála jeden slovenský muž spomedzi troch.

Najvýraznejší kladný vzťah k manuálnym činnostiam majú v Banskobystrickom kraji, kde pre zábavu majstruje dokonca až 36,5 perc. účastníkov prieskumu. Naopak, v Bratislave a jej okolí je najväčší počet ľudí, ktorí zo zásady nemajstrujú vôbec (približne jedna štvrtina).

Až 65 perc. Slovákov berie do ruky náradie len vtedy, ak si to vyžadujú nevyhnutné opravy v domácnosti. Naopak, jeden z desiatich oslovených uvádza, že nezvládne ani to. Zaujímavosťou je, že na Slovensku má majstrovanie ako koníček dvakrát viac ľudí s vysokoškolským diplomom než v Českej republike.


Drobné stavebné práce? Maličkosť!

V porovnaní s Čechmi pôsobia Slováci ako zručnejší národ, pretože 47 perc. z nich si poradí s drobnými stavebnými prácami výhradne svojpomocne. Česi si na to trúfajú len v 42 perc. prípadov. S tým súvisí aj to, že o 7 perc. viac českých mužov si na drobné stavebné úpravy najíma odborníka.

Bosch-domaci-majster-14-X.jpgČo sa týka žien, tie slovenské sú pri drobných úpravách samostatnejšie ako české. V oboch krajinách k najzručnejším patria ľudia s výučným listom, z ktorých vyše 50 perc. zvláda drobné opravy samo.


Kvalitné náradie je základ

Pri nákupe si Slováci zadovážia častejšie náradie v najlepšej možnej kvalite, kým Česi dbajú viac na pomer cena/výkon kupovaných nástrojov. Najvýraznejší je rozdiel medzi Čechmi a Slovákmi vo vekovej kategórii od 54 rokov, v ktorej má vybavenie vysokej kvality len 9,6 perc. Čechov, zato dokonca až 18,8 perc. Slovákov.

To sa však netýka metropolí oboch krajín, keďže Pražania, rovnako ako zvyšok Slovenska, valcujú obyvateľov Bratislavy. Na druhej strane, viac Slovákov zasa vlastní len niekoľko kusov základného náradia, ako sú napríklad kladivo alebo skrutkovač.

"Z prieskumu vyplynulo, že veľa Slovákov a Čechov si uvedomuje dôležitosť kvalitného náradia pri domách prácach. Sme radi, že im práve v Hornbachu môžeme poskytnúť to najlepšie, navyše za skvelé ceny. Navyše, už po piatykrát sme sa rozhodli oceniť tie najlepšie projekty a znovu hľadáme najlepšieho domáceho majstra či majsterku z Českej republiky aj zo Slovenska," hovorí David Kolář z Hornbachu.


Súťaž Majster Kutil 2015

Začiatkom januára tohto roku sa rozbehol ďalší ročník originálnej súťaže Majster Kutil, ktorá oceňuje najlepších domácich majstrov a majsterky z Českej republiky a zo Slovenska. Ide v nej predovšetkým o manuálnu zručnosť. Záujemcovia sa mohli prihlasovať až do 8. februára na webových stránkach http://www.mistrkutil.cz, kam nahrali svoje fotografie projektov a odpovedali na niekoľko jednoduchých otázok.

Prihlásilo sa vyše 250 záujemcov. Teraz sa začína obdobie internetového hlasovania širokej verejnosti, z ktorého vzíde finálna trinástka súťažiacich. Neváhajte a dajte svoj hlas projektu, aký sa vám pozdáva najviac. "Rozhodujúce je ukázať svojho kreatívneho ducha, nemusí ísť o rozsiahle odborné znalosti," poznamenáva D. Kolář.

Po ukončení registrácií teraz až do 22. februára beží internetové hlasovanie, ktoré určí 13 finalistov. Tí sa 7. marca stretnú v boji o titul priamo v predajni Hornbach v Čestliciach (ČR). Ďalšie informácie sú TU.

Foto: Bosch

Podobné články