Dopyt po stavebných prácach a remeselníkoch v lete ochabol

16.09.2023, Tereza Weisová | Správy z firiem

Stavbári v lete dovolenkovali. Záujem o ich služby počas letných mesiacov klesol takmer vo všetkých profesiách. Inštalatéri, strechári či montéri sadrokartónu tak mohli načerpať silu na jesennú sezónu.

Ukázal to prieskum spoločnosti 123dopyt.sk, ktorá záujem o konkrétne profesie sleduje na svojom portáli. Vplyv na tento vývoj nemala len sezónnosť, ale aj celková nálada v spoločnosti. Podľa Štatistického úradu SR produkcia z dominantnej výstavby budov, ktorá je od marca 2023 v útlme, sa aj v prvom letnom mesiaci znížila až o 6,7 percenta. Nárast cien stavebných materiálov, inflácia a zníženie apetítu investovať do výstavby nehnuteľností sa podpísali aj na objeme zákaziek v stavebníctve.

Bosch-domaci-majster-7-XX.jpg


Darilo sa maliarom, natieračom a strechárom

Portál 123dopyt sledoval vývoj na trhu počas mesiacov január až júl 2023. Napriek spomaleniu stavebnej činnosti si svoju pozíciu oproti rovnakému obdobiu vlaňajška obhájili odborníci na kladenie sadrokartónu s nárastom o vyše 13 perc. "Viac sa darilo inštalatérom zemného plynu, ktorí si medziročne polepšili takmer o 40 perc.," hovorí Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk.

Naopak, najhoršie štatistiky majú firmy a živnostníci ponúkajúci zemné práce (pokles až o 36,3 perc.) a inštalatéri či špecialisti na kladenie podláh (útlm o 25,12 perc.). Svoju pozíciu si udržiavajú maliari, natierači, ako aj strechári, ktorí v lete vďaka vhodnejším poveternostnými podmienkam môžu realizovať aj väčšie objednávky.


Nálada v stavebníctve s útlmom

Vývoj na trhu je plný očakávaní, ako sa bude meniť ekonomická situácia a čo prinesú nadchádzajúce parlamentné voľby. Aj ekonomická nálada bola v júli oproti júnu negatívnejšia. Pesimistickejší boli podnikatelia v službách, ich dôvera ochabla najviac za posledných 13 mesiacov, pokles bol dvojciferný.

Výrazne sa zhoršila aj nálada v stavebníctve. Opačne vnímali ekonomickú situáciu podnikatelia v priemysle, obchode a aj spotrebitelia, ich dôvera sa medzimesačne zvýšila. Napriek rozpačitej nálade však väčšina oslovených živnostníkov a firiem hodnotila svoju ekonomickú situáciu vcelku dobre. "Negatívne sa vyjadrila tretina respondentov. Neutrálne až pozitívne vníma svoje podnikanie 64,5 perc. oslovených," pokračuje O. Kočí.

Štatistický úrad sa pýtal aj na získavanie nových obchodov a objednávok v segmente stavebníctva. "Takmer 70 perc. firiem konštatovalo, že nové zákazky sa im darí získavať a realizovať bez problémov. Je to mierne paradoxné, ale zároveň to poukazuje na fakt, že firmy sú zrejme spokojné s priemerným vývojom trhu a dokážu nové objednávky zabezpečiť aj po personálnej stránke," dodáva O. Kočí.

Foto: Bosch

Podobné články