Firma Energetické centrum zrejme znovu mení majiteľa

14.08.2013, SITA | Správy z firiem

Alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Energetické centrum, a.s., pravdepodobne bude mať v krátkom čase znovu nového majiteľa.

Protimonopolný úrad SR totiž oznámil, že firme Slovakia Energy, s.r.o., schválil získanie kontroly nad spomínaným alternatívnym dodávateľom elektriny a plynu. Slovakia Energy, ktorú vlastnia českí podnikatelia Jiří Písařík a Hana Písaříková, takisto pôsobí na slovenskom energetickom trhu s dodávkami energií. Podnikatelia v Českej republike dodávajú elektrinu a plyn prostredníctvom spoločnosti Bohemia Energy entity, s.r.o.

"Na základe predložených informácií úrad dospel k záveru, že koncentrácia neovplyvní žiadny z relevantných trhov, a teda značne nenaruší účinnú súťaž najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia. Preto úrad koncentráciu schválil," informovala hovorkyňa Protimonopolného úradu Alena Sedláková.

Energetické centrum na slovenskom trhu pôsobí už tretí rok, má približne 130-tisíc klientov. Začiatkom roku 2013 ho získala švajčiarska firma Cromicron, keď alternatívneho dodávateľa energií kúpila od spoločnosti Energy Supplier No. 1.

Firma Energetické centrum je známa tým, že od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR dostala rekordnú pokutu vo výške jedného milióna eur. Regulátor zistil viacero porušení zákona, z ktorých najvážnejším bolo účtovanie vyšších cien elektriny ako úradom stanovených maximálnych cien. Spoločnosť taktiež podľa regulačného úradu nedodržiavala lehoty na reklamácie, nepodávala úradu potrebné informácie či sa vyhýbala vracaniu preplatkov.

Slovakia Energy je jedným z najvýznamnejších alternatívnych dodávateľov elektriny na Slovensku. Na slovenský trh firma vstúpila v roku 2007, keď začala dodávať elektrinu malým a stredným podnikom. Od roku 2009 začala spoločnosť predávať elektrinu aj domácnostiam. V druhej polovici roku 2011 vstúpila na trh so zemným plynom a túto komoditu dodáva zákazníkom zo segmentu domácností a firiem. Firmu Slovakia Energy vlastní materská spoločnosť Bohemia Energy, ktorá patrí medzi alternatívnych dodávateľov elektriny a plynu v ČR.