Pokazená práčka? Nezbavujte sa jej, život jej vrátia náhradné dielce

21.06.2019, ABC-bývanie.sk | Správy z firiem

Akosi pričasto sa dnes zaužívalo, že čo je nové, to je dobré a lepšie ako to "rokmi opozerané" a vyskúšané. Do života nám vstupujú výdobytky vedy a techniky, na trh prichádzajú novinky, ktoré menia naše zvyklosti.

Ľudstvo dosahuje výšiny, aké prv nepoznalo. Rýchly životný štýl vyžaduje nasadenie. Práca, domácnosť, deti, rodina. To všetko a mnohé iné musí človek zvládnuť každý deň. Nie je čas na omyly, pošmyknutia. A na konci dňa to príde.

Zahalíme sa do župana, vkĺzneme do mäkkých papúč. Vstupujeme do kráľovstva, čo patrí len nám. Priestrannej kúpeľne, ktorá nám dáva pocit intimity, pohody a luxusu. Je odrazom nás, nášho času, hodnoty, ktorú dávame sebe a veciam navôkol. Aj vďaka nej ukážeme svoju hodnotu po náročnom dni.

Pracka-Elektrolux-1-X.jpg


Čo nefunguje, to vyhodíme

Životnú pohodu nám občas zvyknú narušiť kadejaké patálie. Tu a tam sa veci okolo nás kazia. Čo nefunguje, to meníme alebo vyhadzujeme. Možno to však nie je vždy potrebné, veď čo ak zlyhala len nejaká drobnosť? Dobrý pocit, keď na to prídeme a postaráme sa o nápravu, je na nezaplatenie.

Jednou z takýchto nepríjemností, aké nás môžu doma zaskočiť v tej najnevhodnejšej chvíli, je aj pokazená práčka.


Údržba je základ

Priemerná domácnosť perie dva- až trikrát týždenne. Niektorí aj častejšie, podľa počtu členov rodiny, náročnosti každodenných aktivít či ročného obdobia. Svoj význam preto má výber vhodnej práčky a pravidelná starostlivosť o ňu.

Údržba je základ, keďže dokáže predĺžiť životnosť práčky. Okrem pravidelnej opatery je tiež dôležité, aby sme práčku nezaťažovali nadmerným množstvom bielizne. Nepatria do nej ani predmety, ktoré by ju mohli poškodiť, napríklad mince, kovové predmety ani vreckovky.

Pracka-Elektrolux-4-X.jpg


Čo ak sa práčka pokazí?

Čo robiť v prípade, ak

  • práčka tečie,
  • voda v nej stojí,
  • voda počas prania zostáva studená,
  • bielizeň sa dostatočne nevyperie,
  • práčka je veľmi hlučná?

Aj na tieto nepríjemnosti existujú riešenia, netreba hneď myslieť na najhoršie. Na trhu je dnes množstvo práčok rozličných typov a verzií, výrobcovia sa snažia ponúknuť to najlepšie. Výsledná kvalita spotrebiča je daná cenou, materiálom, doplnkami.

Každá práčka má určitú životnosť. Tú vieme sčasti ovplyvniť použitím náhradných súčiastok. K dispozícii sú na predajných miestach, prípadne aj u výrobcu.

Príkladom je švédska firma Electrolux, ktorá klientom poskytuje možnosť dostať k náhradným dielcom rýchlo a jednoducho. Všetky súčiastky nájdeme na jednom mieste.


Najlepšie práčky na trhu

O kvalite a obľúbenosti práčok Electrolux niet pochýb. Nielenže k tomu prispieva aj dostupnosť náhradných dielcov, ale svedčia o tom aj popredné priečky v testoch zameraných na vyhodnotenie najlepších modelov na trhu. Tak ako po iné roky aj v roku 2019 práčky Electrolux obsadili vedúce miesta v rebríčkoch.

Tento rok v kategórii Najlepšie práčky s vrchným plnením zaujal Elektrolux prvé miesto. V kategórii Najlepšie práčky so sušičkou mu patrí štvrté miesto , šieste miesto obsadil v kategórii Najlepšie práčky s predným plnením (zdroj spotrebitelskytest.sk a dtest.sk).

Nová práčka nám uľahčuje život. Aby to trvalo čo najdlhšie, treba pre to niečo spraviť. Po rokoch sa nevyhneme poruchám, ktoré sú jasným znakom opotrebovania niektorých komponentov. Čo sa na práčke môže pokaziť a čo treba vymeniť?

Pracka-Elektrolux-3-X.jpg

 

Náhradné dielce na odstránenie porúch

Práčka tečie, voda zostáva v bubne

Jedným z dôvodov, prečo práčka tečie, je poškodené tesnenie. Pri starších môže byť príčinou hrdza. Ak ide o poškodené tesnenie, stačí vymeniť gumu na utesnenie dvierok, v prípade hrdze nahrádzame celý komponent. Ďalším dôvodom zvykne byť zanesený filter, upchatá odpadová hadica či problém s čerpadlom.

Filter a odpadovú hadicu treba vyčistiť aspoň raz za tri mesiace. Stačí, ak práčku odstavíme od prívodu elektrickej energie a pripravíme si nádobu na zostatkovú vodu. Filter a hadicu nájdeme v spodnej časti práčky. Cez otvor sa dostaneme k nim, dáme odtiecť zvyškovú vodu, filter aj odpadovú hadicu očistíme teplou vodou. Ak je hadica poškodená, vymeníme ju a nahradíme novou. Stáva sa to, keď perieme veľa a často.

Ak nestačí vyčistiť tieto komponenty, namieste je výmena celého čerpadla aj s filtrom. V prípade, že máte práčku už vyššie spomenutej značky, bude nové čerpadlo do práčky Electrolux jednoznačným riešením.

 

Práčka síce perie, ale nezohrieva vodu

Ak sa počas prania práčka zastaví a je chladná, môže za to poškodené vykurovacie teleso, ktoré prestalo hriať vodu. Za všetkým je priveľa pracieho prášku. Vykurovacie teleso pláva v pene, a nie vo vode. Prehrieva sa a znižuje sa jeho schopnosť zohrievať vodu počas prania. Ak je vykurovacie teleso poškodené, treba ho vymeniť. Bez odborníka sa však nezaobídeme. A ako predísť tomuto poškodeniu? Stačí staré známe: "Menej je niekedy viac." Menej prášku na pranie znamená dlhšie fungujúce vykurovacie teleso.

 

Práčka neodstreďuje vodu

Najčastejšou príčinou toho, prečo práčka rezignuje a nechce žmýkať, je priveľa bielizne v bubne. Práčku preto plníme len do toho bodu, aby sa do bubna vošla ešte naša otvorená dlaň. Nadmerné množstvo bielizne práčku zaťažuje. Ak prestane žmýkať, vypneme ju a dáme do nej menej bielizne.

Ak práčka po zapnutí napustí vodu, ale bubon sa netočí, resp. sa zastaví, problémom nemusí byť priveľa vecí na pranie. Môže ísť o poškodenie remeňa či elektromotora. V takomto prípade je potrebné požiadať o pomoc odborníka.

 

Práčka je hlučná a vydáva nepríjemné zvuky

Nová práčka nás pri praní či odstreďovaní neruší. Hlučnosť je v medziach normy, často si ani nevšimneme, že perie. Čím dlhšie však práčku máme, tým viac jej hlasitosť pri praní či odstreďovaní stúpa. Dôvodom sú poškodené ložiská a tlmiče. Ak necháme práčku takto fungovať pridlho, prejaví sa to na jej životnosti a samozrejme, aj našej peňaženke. Vyriešiť to opäť môže nové a plne funkčné ložisko do práčky Electrolux.

Pri objednávaní je dôležité uviesť ložiská, ktoré sú vhodné pre váš konkrétny typ práčky. Produktové číslo sa obyčajne začína číslicami 91 a nájdeme ho na zadnej časti práčky. Tesnenie – gufero alebo V-krúžok zabraňuje, aby sa k ložisku dostala voda. Vďaka V-krúžku ložisko tak rýchlo nezhrdzavie.

Pri novej práčke môže byť hluk spôsobený aj nevyvážením práčky. Ak sa práčka po nákupe nevyváži, odchádzajú jej ložiská. Na trhu je množstvo ložísk, gufer a V-krúžkov, stačí ich objednať a vymeniť. "Pokazená" práčka nemusí hneď putovať do šrotu. Na každú poruchu je predsa riešenie. Tak nech sa nám o nerušené pranie postarajú aj vhodné náhradné dielce.

Foto: Elektrolux

Podobné články