Ako rozpoznáte, ktoré infrapanely na trhu sú naozaj najlepšie?

22.03.2023, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Čoraz populárnejšou alternatívou k tradičným možnostiam vykurovania sú infrapanely. Ide o moderné a efektívne riešenie. Pri výbere infrapanelu sa treba zamerať sa na niekoľko kritérií, ktoré určujú jeho kvalitu a účinnosť.

Kurenie-infrapanel-1-X.jpg


Výkon a účinnosť

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré by mali kvalitné infrapanely mať, je ich výkon a účinnosť. Výkon infrapanelu by mal byť dostatočný na to, aby dokázal vykurovať miestnosť, pre ktorú je určený. Väčšina výrobcov uvádza výkon svojich infrapanelov vo wattoch (W). Presný výkon, ktorý je potrebný, závisí od rôznych faktorov, ako sú veľkosť miestnosti, izolačné vlastnosti stien a stropov, požadovaná teplota a ďalšie.

  • Pre väčšinu malých miestností, napríklad kúpelne, zvyčajne postačuje výkon 100-200 W.
  • Ak by ste chceli infrapanel, ktorý vykúri veľkú miestnosť, povedzme obývačku, výkon by mal mať okolo 500 až 1 000 W.
  • Najvýkonnejšie infrapanely majú výkon vyše 1 000 W, tie sa však využívajú trebárs vo veľkých fabrikách, kde sa montujú na stropy.

Okrem toho by ste mali zvážiť aj účinnosť infrapanelu. Také, ktoré využívajú najnovšie technológie, majú väčšiu účinnosť a dokážu vykurovať miestnosti rýchlejšie a efektívnejšie.


Kvalita + materiál = dlhá životnosť

Najkvalitnejšie infračervené ohrievače na trhu sú obvykle vyrobené z vysokokvalitných materiálov, ktoré sú zárukou ich účinnosti a dlhej životnosti.

  • Karbónové vlákna - tieto vlákna majú vysokú tepelnú vodivosť, čo znamená, že rýchlo prevádzajú teplo z jedného miesta na druhé. Toto zaručuje rovnomerné rozloženie tepla po celej ploche infrapanelu.
  • Kremeňové tepelné prvky - tieto prvky sú vynikajúce pre vysoké teploty a majú značnú tepelnú vodivosť. Sú vhodné na použitie v paneloch s vyšším výkonom.
  • Keramika - keramické infrapanelové vykurovacie telesá sú trvanlivé a odolné proti poškodeniu. Keramika má tiež vysokú tepelnú vodivosť a umožňuje rýchle zahriatie a udržanie teploty.
  • Sklo - sklenené infrapanely sú moderné a esteticky príjemné. Sklo má takisto vysokú tepelnú vodivosť a dokáže rýchlo zahriať miestnosť.
  • Mramor - tieto ohrievače sú elegantné a luxusné. Mramor má vysokú tepelnú vodivosť a dokáže sa veľmi rýchlo nahriať, čím zabezpečí dobrý výhrev miestnosti v krátkom čase.


Aké funkcie sú k dispozícii

Detekcia otvoreného okna – ak infrapanel zaregistruje, že ste otvorili okno, automaticky sa vypne. Nebude tak zbytočne míňať energiu.
Tepelná poistka – je to bezpečnostné zariadenie, ktoré funguje ako istič v prípade preťaženia alebo skratu. Postará sa, aby sa infračervený panel nepoškodil v dôsledku prepätia. Okrem toho zabraňuje aj nadmernej spotrebe elektrickej energie a udržiava účinnosť vášho vykurovacieho systému.
 Termostat – pomocou zabudovaného teplomera zisťuje aktuálnu teplotu a zapína sa, ak je príliš chladno, alebo vypína, ak je príliš horúco. Keď nastavíte požadovanú teplotu, termostat vykoná svoju prácu a udržiava túto konkrétnu teplotu v miestnosti. Vďaka tomu je udržiavanie príjemnej teploty vo vašom priestore energeticky úsporné. Niektoré moderné termostaty sú navyše programovateľné, čo znamená, že si môžete nastaviť plán tak, aby sa teplota v určitých časoch dňa automaticky upravovala.
 LED osvetlenie – niektoré infrapanely sú vybavené LED svetlami, vďaka čomu môžu nahradiť aj klasické osvetlenie v domácnosti.
 Detská poistka – hoci sa montujú zväčša infrapanely na stenu, môže sa aj tak stať, že sa vaša ratolesť môže nejakým spôsobom k infrapanelu dostať. Vďaka poistke si môžete byť istí, že vaše dieťa tento spotrebič omylom nezapne.


Spôsob ovládania

Všetky infrapanely sa síce dajú ovládať manuálne, v dnešných časoch však už väčšina ľudí uprednostňuje pohodlnejšie ovládanie a modernejšie technológie, ktoré prispievajú k inteligentnej domácnosti.

Najlepšie infrapanely by preto mali mať tieto typy ovládania:

Kurenie-infrapanel-2-X.jpg

  • Wi-fi: s týmto systémom môžete získať úplné ovládanie svojho infračerveného panela priamo zo smartfónu. Od nastavenia vlastných teplôt až po plánovanie intervalov – všetko je možné len niekoľkými ťuknutiami na telefóne.
  • Pre tých, čo chcú centralizovanejšie a integrovanejšie ovládanie svojho domáceho prostredia, sú vhodné centrálne ovládané systémy. To vám umožní ovládať každý jednotlivý panel a miestnosť samostatne, čím získate úplnú a presnú kontrolu nad domácim prostredím. S týmto systémom môžete vytvoriť príjemnejšiu a efektívnejšiu atmosféru pre svoj domov len niekoľkými kliknutiami.


Za kvalitu si treba priplatiť

Tie najlepšie infrapanely sú, pravdaže, aj najdrahšie. Cena takýchto kvalitných infrapanelov sa môže pohybovať aj v pásme nad 300 eur. V tejto cenovej kategórii však už získate naozaj kvalitný infrapanel, ktorý je zhotovený napr. zo skla alebo z keramiky, bude mať všetky potrebné a dôležité funkcie, ale najmä aj ten najlepší výkon.

Foto: Klarstein

Podobné články