Bývať komfortne sa dá aj s minimálnymi nákladmi na energie
Výstavba energeticky úsporných budov sa netýka len veľkých projektov. Vyspelé technológie a postupy sú dnes bežne dostupné a umožňujú, aby ich využil každý, kto chce v nákladoch na bývanie ušetriť.
Trendom dneška sú nízkoenergetické stavby a najmä energeticky pasívne domy. Rozdiel medzi nimi je najmä v potrebe tepla na vykurovanie: kým v prípade nízkoenergetickej budovy je to ročne do 70 kilowatthodín (kWh) na meter štvorcový, pasívny dom potrebuje menej ako 15 kWh/m² na rok.Odborníci zdôrazňujú, že pasívny dom má navyše výborné tepelnoizolačné a tesniace vlastnosti obalovej konštrukcie, na vytvorenie tepelnej pohody využíva energiu slnka a teplo vyprodukované spotrebičmi aj ľuďmi a nepotrebuje bežný vykurovací systém, ale riadené vetranie so spätným získavaním tepla (tzv. rekuperáciou, čiže predhrievaním privádzaného vzduchu teplým odpadovým vzduchom). Dôležitou podmienkou však je, aby dom postavený v pasívnom štandarde mal detailne spracovaný projekt a bol postavený nanajvýš precízne.
Pasívnych domov zatiaľ na Slovensku síce ešte nie sú tisíce, ako napríklad v Nemecku či Rakúsku, no prvé lastovičky už sú aj v SR. Možno ich nájsť i v ponuke hotových projektov, napríklad na stránke promiprojekt.sk. Úspory počas prevádzky takejto stavby presvedčia každého, že to bola múdra investícia.
Sú aj ďalšie možnosti, ako stlačiť náklady na vykurovanie či chladenie príbytku na minimum. Vysokou účinnosťou vyniká predovšetkým tepelné čerpadlo. Je to zariadenie, ktoré pracuje na podobnom princípe ako chladnička či mraznička: odoberá teplo s nízkym potenciálom (teplotou) z vonkajšieho prostredia a prečerpáva ho, spracúva na teplotu použiteľnú na vykurovanie objektu alebo prípravu teplej vody. Za horúceho počasia ponúka, naopak, výkonné chladenie.
Tepelné čerpadlá vzduch - voda sú veľmi jednoduchým a cenovo výhodným riešením vykurovania/ochladzovania obytného domu. Vonkajšiu jednotku zariadenia možno inštalovať v pivnici, na prízemí, v samostatnej časti domu či mimo neho. Na vnútorné rozvody treba však myslieť už počas výstavby alebo rekonštrukcie stavby.
Stáva sa, že pre zaujímavé riešenie či konštrukčný prvok sa majitelia domu rozhodnú až vtedy, keď je stavba hotová. Napríklad pre okno v podkroví. Podľa spoločnosti VELUX to nie je nič neobvyklé. Strešné okno VELUX sa dá vsadiť aj do hotovej strechy, no montáž by mala vykonať špecializovaná firma. VELUX pritom odporúča, aby presklená plocha okien zodpovedala 10 percentám podlahovej plochy miestnosti.
Aj pre zvukové izolácie sa vlastníci bytu či domu nezriedka rozhodnú, až keď zistia, že ich obťažujú neželané zvuky či hluk z okolia. Tu je pomoc odborníkov vcelku jednoduchá, pričom práce podľa náročnosti realizácie trvajú jeden až niekoľko pracovných dní.
Foto: promiprojekt.sk