Cena plynu pre domácnosti sa od 20. júla zvýši o 6,92 perc.

17.06.2011, SITA | Úsporné bývanie, energie

Cena zemného plynu pre domácnosti vzrastie v tomto roku po druhýkrát. Ako oznámil šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, plyn pre domácnosti zdražie od 20. júla tohto roka v priemere o 6,92 percenta.

Regulačný úrad (ÚRSO, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) schválil i zvýšenie cien plynu určeného na výrobu tepla o 9,37 perc. To by sa mohlo podľa J. Holjenčíka premietnuť do zvýšenia cien tepla pre domácnosti v priemere o 6 perc.

Domácnosti, ktoré používajú zemný plyn len na varenie (kategória D1), si po tomto zvýšení ceny plynu podľa úradu ročne priplatia o necelých 1,9 eura. Domácnostiam využívajúcim plyn aj na ohrev vody (kategória D2) sa zvýšia ročné náklady na plyn o vyše 34 eur. Domácnosti, ktoré zemným plynom aj kúria (kategória D3), si po zvýšení ceny plynu podľa výpočtov ÚRSO ročne priplatia o vyše 77 eur.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) žiadal regulačný úrad o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od júla 2011 takmer o 8 perc. Cenu plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti chceli plynári zvýšiť až o vyše 40 perc.

"ÚRSO sa na základe vlastných analýz a výpočtov nestotožnil s návrhmi SPP," uviedol J. Holjenčík. Ak by sa regulačný úrad podľa neho stotožnil s návrhmi SPP na zvýšenie ceny plynu, domácnosti by si ročne priplatili od 8 eur do 340 eur, v závislosti od kategórie odberu.

Plynári požadovali zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj od septembra tohto roku, a to podľa J. Holjenčíka v priemere o vyše 30 perc. Regulačný úrad sa však s návrhom SPP nestotožnil. "Žiadne ďalšie zdraženie v inom termíne nepredpokladáme," konštatoval J. Holjenčík.

Domácnostiam sa naposledy menili ceny plynu začiatkom tohto roku, keď im v priemere vzrástli o 4,47 perc. Regulačný úrad taktiež koncom roku 2010 rozhodol o zvýšení priemernej ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 6,12 perc.

Domácnosti si v tomto roku už môžu po prvýkrát vybrať aj iného dodávateľa zemného plynu. Ponúkať zemný plyn slovenským domácnostiam začali spoločnosti RWE Gas Slovensko, ČEZ Slovensko a Lama Investments.

Títo alternatívni dodávatelia sľubujú nižšiu cenu plynu ako SPP. Ak chcú domácnosti využívať služby nového dodávateľa plynu už koncom tohto roku, keď sa začne nová vykurovacia sezóna, musia požiadať o zmenu dodávateľa najneskôr do 20. júna t.r.

Podobné články