Chcete mať aj v lete doma raj na zemi? Preštudujte si naše tipy

04.07.2022, Martin Paulík | Úsporné bývanie, energie

Domov má byť bezpečný prístav a oáza pokoja, kde si môžete po náročnom dni vyložiť nohy a oddychovať. Či už vnútri, alebo v záhrade. A to aj v najhorúcejšom lete. No čo tie práce, ktoré nepočkajú? Vieme, ako na to.

Vysúkať si rukávy a urobiť základné opatrenia treba čo najskôr, kým teplomer neatakuje ďalšie maximá letných teplôt. Čo treba urobiť? V prvom rade zabezpečiť ochranu okien. Možnosťou sú závesy, žalúzie alebo fólie zabraňujúce prenikaniu UV žiarenia do interiéru. Počas horúcich letných dní treba mať okná zatvorené a zatemnené, aby sa miestnosti neprehrievali. Vetrať sa odporúča iba včasráno a neskoro večer prievanom.

Byvanie-teplo-2-X.jpg


Keď sa vás zima opýta

Horúce a suché letné dni sú ideálne na opravy domu, ktorých efekt sa prejaví už na jeseň a najmä v zime. Pri zatepľovaní či natieraní fasády sa síce zapotíte, ale len čo práce dokončíte, pocítite ten rozdiel. Horúčava do interiéru cez obvodové múry neprenikne a v zime budú, naopak, teplo držať tam, kde má byť – vo vnútri.

Pri zatepľovaní treba dbať na to, aby boli múry dokonale suché. Ich vlhnutie je pritom niekedy problém aj pri novostavbách. Odstrániť nežiaducu vlhkosť z muriva sa dá relatívne jednoducho systémom sanačných omietok. "Častou chybou pri zatepľovaní býva nesprávna hrúbka izolačnej vrstvy, nedodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek a nesprávne kotvenie. Tieto zdanlivé maličkosti môžu zásadne ovplyvniť celý výsledok," upozorňuje Branislav Augustín zo spoločnosti Sika Slovensko.

Byvanie-teplo-4-X.jpg


Aj farby majú zmysel

Odborník upozorňuje na význam farieb na fasáde. Nejde len o módne trendy, ale aj o ich fyzikálne vlastnosti, ktoré ovplyvnia to, či budete mať vnútri peklo alebo príjemný chládok. Čím tmavšia je fasáda, tým viac tepla zo slnečného žiarenia do seba absorbuje a o to teplejšie sú steny v exteriéri aj v interiéri. Často sa neochladia ani v noci. Nie náhodou sú domy na juhu Európy biele, resp. svetlé.

Byvanie-teplo-3-X.jpg

Ak predsa len chcete efektné tmavé odtiene, je rozumné použiť ich iba na časti fasády. "Pri výbere obkladu z keramiky alebo kameňa odporúčam ako podklad použiť prevetrávanú fasádu, ktorá neprepúšťa toľko tepla ako ukotvená fasáda, pretože má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru," odporúča B. Augustín.


Studená kuchyňa

To, že v lete dávame prednosť studenej kuchyni pred teplou, je tiež inšpirované spôsobom života južanských národov. Teplé nám v horúčavách až tak nechutí a hodiny strávené v tomto ročnom období pri sporáku sú ako za trest.

Napriek tomu sa vareniu nevyhneme ani v lete. Aby to bolo znesiteľné, odborníci radia nechať všetky okná zatvorené, nech sa dovnútra nedostane prehriaty vzduch, a počas varenia zapnúť na plný výkon odsávač pár. "Okrem dizajnu je dôležitá aj správna veľkosť digestora. Odsávacie zariadenie by malo varnú plochu z každej strany presahovať minimálne o desať centimetrov," vysvetľuje Eva Rečlová, dizajnérka vo firme Oresi. Potom bude digestor dokonale odsávať, odvlhčovať aj ochladzovať.

Byvanie-teplo-6-X.jpg

Udržiavať teplotu v kuchyni na znesiteľnej úrovni pomáhajú aj dvojité alebo trojité dvierka na rúre. Teplo zostáva v nej a navyše sa na skle nik nepopáli. "Takýmito dvierkami sú dnes bežne vybavené aj rúry strednej triedy, ktoré majú ďalšie praktické funkcie a vylepšenia ako jednoduché ovládanie či teleskopický výjazd," dopĺňa expertka na kuchyne.


Tipy a triky na schladenie

S praktickými tipmi a trikmi v boji s letnými páľavami ešte nekončíme. Vedeli ste napríklad, že ak vymeníte klasickú starú žiarovku za žiarivku alebo LED osvetlenie, počas letných večerov ušetríte nielen elektrickú energiu, ale aj niekoľko kvapiek potu? Žiarovky s volfrámovým vláknom totiž spotrebujú veľa energie, ale iba tretinu z nej premenia na svetlo. Zvyšok premieňajú na teplo.

Byvanie-teplo-1-X.jpg

Južnými krajinami sa môžeme inšpirovať aj do tretice, a to stropným ventilátorom. Ak si ho dáte nainštalovať, oceníte ho aj v zime, len si treba dať pozor na to, ktorým smerom sa mu otáčajú lopatky. Keď ventilátor prepnete tak, aby sa hýbali proti smeru hodinových ručičiek, posúvajú vzduch nadol a aspoň čiastočne ochladzujú miestnosť. V zime ich zasa treba nastaviť na točenie v smere hodinových ručičiek: vtedy vyťahujú studený vzduch k stropu a nižšie ostáva teplejšie.

Praktickou vychytávkou, ktorú môžete použiť aj v práci, je malý stolný ventilátor. Aby vzduch ochladil ešte intenzívnejšie, postavte k nemu sklenenú alebo kovovú nádobu s ľadom. Ten sa bude pomaly rozpúšťať, ochladzovať vzduch vo svojej blízkosti a ventilátor ho poženie ďalej do miestnosti.


Zelený bonbónik

Na záver sme si nechali extra letnú chuťovku – inštaláciu zelenej strechy. Trávnik na streche so skalničkami a suchomilnými rastlinami nie je náročný na údržbu, zato významne ovplyvňuje teplotu v interiéri. V lete mu nedovoľuje prehrievať sa, v zime zas ochladzovať. Zelená strecha je jednoducho prirodzený a ekologický prvok, ktorým sa dá zvonku regulovať teplota v interiéri.

Byvanie-teplo-9-X.jpg

Náklady na vytvorenie zelenej strechy sa za niekoľko rokov vrátia v podobe nižších platieb za energie (elektrina na chladenie klimatizáciou v lete, vykurovanie v zime). Životnosť zelenej strechy je zvyčajne dlhšia než klasickej, pretože substrát a rastliny chránia konštrukciu pred poveternostnými vplyvmi aj UV žiarením.

"Údržba extenzívnej zelenej strechy je pritom veľmi jednoduchá, o zeleň sa stačí postarať na jar a na jeseň. Inak si zvyčajne dokáže udržať dostatok vlhkosti z dažďov. Okrem zachytávania dažďovej vody sa vďaka zelenej streche v blízkosti domu menej práši a z pohľadu ekológie určite nie je zanedbateľný ani fakt, že zeleň pohlcuje oxid uhličitý, produkuje kyslík a je domovom užitočného hmyzu," dodáva Martina Huková, odborníčka na zelené strechy zo Siky.

Byvanie-teplo-8-X.jpg

Foto: iStock, Josef Kubeš, Deepblue4you

Podobné články