Čo treba vedieť o klimatizácii pred tým, ako si ju kúpite?

21.06.2023, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

S príchodom letných dní rozmýšľa mnoho ľudí nad kúpou klimatizácie. Tento spotrebič je výborným pomocníkom na zvládnutie horúčav. Ak aj vy uvažujete, že si ju zaobstaráte, tu je zopár informácií, ktoré by ste mali vedieť, ešte kým si ju kúpite.

Klima-Klarstein-1-X.jpg


Vyberte si typ klimatizácie

Hlavné je zvoliť si najvhodnejší typ klimatizácie. Do bytov a rodinných domov sa hodia najmä splitové jednotky. Multisplitové systémy umožňujú viacerými vnútornými jednotkami chladiť niekoľko miestností naraz, pričom jednotky sa dajú nainštalovať na strop či podstropné miesto.

Na trhu dnes nájdete aj klímy s rozličnými funkciami alebo filtračnými systémami. Odstraňujú baktérie, plesne a prach, niektoré jednotky môžu regulovať vlhkosť vzduchu alebo môžu vykurovať. Pri výbere je dôležité myslieť na výkon, hlučnosť a energetickú účinnosť.


Umiestnenie klímy si dobre premyslite

Umiestnenie vnútornej a vonkajšej jednotky klimatizácie treba riešiť s ohľadom na viaceré faktory. Vonkajšia jednotka sa najčastejšie dáva na balkón, fasádu alebo strechu budovy. Pri voľbe miesta je dôležité sa postarať o dostatočný prívod vzduchu a minimalizovať rušivý hluk pomocou antivibračnej konzoly.

Vnútorná jednotka sa obvykle umiestňuje na stenu miestnosti, pričom je vhodné ju uložiť na mieste s rovnomerným rozptylom vzduchu a bez prekážok. Dôležitá je aj dispozícia miestnosti, keďže klimatizácia by mala efektívne ochladzovať celý priestor. Umiestnenie jednotiek treba prekonzultovať s odborníkom, ktorý poradí, kam je najlepšie dať klímu vo vašej domácnosti.

27b-shutterstock_315233672-klima-1-X.jpg


Súhlasy je dobré mať na papieri

Klimatizácia v byte je dnes už bežná vec. Ak však bývate v podnájme a uvažujete o klíme, mali by ste požiadať vlastníka o písomný súhlas. Bez neho by ste mohli čeliť finančnej sankcii zo strany majiteľa za neoprávnenú inštaláciu a následné vrátenie bytu do pôvodného stavu.

V tomto prípade vám odporúčame kúpu mobilnej (prenosnej) klimatizácie, ktorú si vyvediete von oknom. Keď sa budete z podnájmu sťahovať, jednoducho si klímu vezmete so sebou.

Pokiaľ ste vlastníkom bytu, nezabudnite, že v obytnom dome máte pod spoločnou strechou aj susedov. Inštalácia vonkajšej jednotky by ich mohla obmedzovať , preto je vhodné prediskutovať váš plán týkajúci sa klimatizácie na schôdzi bytového spoločenstva a získať písomný súhlas susedov. Nezabudnite o svojom zámere informovať aj správcu budovy.


Škodí klíma zdraviu?

Dobrá údržba a správne nastavenie klimatizácie je dôležité pre zdravie. Ak máte klímu vyladenú dobre, nemala by vám ublížiť. Dbajte však na to, že prúdiaci vzduch by nemal byť oproti vonkajšej teplote chladnejší o viac ako päť stupňov. Pokiaľ teplotu znížite priveľmi, riskujete nástup angíny, viróz, bolestí hlavy a kĺbov, pálenie očí a veľa iných nepríjemností.

Nezabúdajte aj na čistenie klimatizácie. Znečistený vzduch môže zasiahnuť dýchacie cesty a spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie. Pravidelným servisom, čistením, údržbou a dezinfekciou si zabezpečíte zdravé a bezpečné prostredie v domácnosti.

Klima-Klarstein-2-X.jpg


Ako dlho trvá inštalácia klimatizácie?

Priebeh montáže závisí od viacerých faktorov: od veľkosti vášho príbytku, počtu klimatizačných jednotiek či typu zvoleného systému. Ak máte menší byt, kde stačí len jedna jednotka, inštalácia bude rýchlejšia ako povedzme v rozľahlom päťizbovom rodinnom dome, kde treba namontovať viacero jednotiek a k tomu aj rozvody vzduchu.

Dôležitý je tiež zvolený typ klimatizačného systému. Pri štandardnom zariadení trvá montáž štyri až osem hodín. V prípade pokročilejších systémov, ako sú napríklad zostavy so zónovým riadením alebo integrované do inteligentného domu, sa čas inštalácie môže predĺžiť.


Kedy je ideálny čas na kúpu?

Obstarať si klimatizáciu na prahu leta nie je najlepšie riešenie. V tomto období je proces kúpy a inštalácie často veľmi dlhý a zvyčajne sú aj ceny oveľa vyššie. Je bežné, že tesne pred letom alebo v lete čakáte na klimatizáciu niekoľko týždňov, keďže je po klímach veľký dopyt.

Ak si kúpu necháte na horúce letné dni, môže sa stať, že klimatizáciu dostanete až po lete. Pokiaľ ju však chcete mať čo najrýchlejšie, odporúča sa zadovážiť si ju v chladnejšom období, najlepšie v zime. Vtedy je kúpa a inštalácia rýchlejšia a jednoduchšia. Navyše, môžete ju v zime ihneď aj využívať na príjemné vykurovanie počas chladných večerov vo svojej domácnosti.

Klima-Klarstein-3-X.jpg

Foto: Klarstein, Shutterstock

Podobné články