Dni drevostavieb budú aj ukážkou nízkoenergetických domov
Dni drevostavieb budú aj v tomto roku šancou pozrieť si skutočné domy z dreva. Záujemcovia budú môcť nazrieť i do obývaných stavieb a presvedčiť sa o tepelnej a pocitovej pohode, aká v nich vládne.
Pasívne a nízkoenergetické domy na Dňoch drevostavieb, ktoré budú v piatok a sobotu 4. a 5. októbra 2013, predvedie aj ich najväčší slovenský výrobca ForDom.
ForDom, s.r.o., Zvolen, sa na podujatí zúčastní so svojimi referenčnými stavbami. Vystaví osem typov rodinných domov – v Kováčovej, Budči, Stupave-Kremenici, Janíkovciach pri Nitre, Jasenovej, Levoči, Oškerde pri Žiline a tiež mimoriadne úspešný dom s konopnou izoláciou v Záhorskej Bystrici.
Dni drevostavieb sa uskutočnia v tomto roku už druhýkrát, organizuje ich Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva SR. Na celom území Slovenska bude vystavovať 13 firiem s takmer 40 ukážkami domov, aby si odborníci aj verejnosť mohli doslova ohmatať výhody drevostavieb. Na architektov, projektantov aj bežných občanov čaká i výstava vzorových drevostavieb.
Konopa siata je výborná izolácia
"Úspora energií v moderných drevených domoch oproti klasickým stavbám je značná. Pozitívne skúsenosti sú aj s tepelnoizolačnými vlastnosťami či materiálmi neohrozujúcimi zdravie. Záujemcovia o naše domy sa budú môcť zároveň zoznámiť s hlavnou produkciou firmy, domami radu EcoCube, s podmienkami ich výstavby a financovania v spolupráci s VÚB bankou a so Slovenskou sporiteľňou. Tohtoročná novinka – dom s izoláciou z konopy siatej, vzbudil už veľký záujem verejnosti. Je to trend medzi izolačnými materiálmi. Záujemcovia o prehliadky sa môžu registrovať cez internet," hovorí Branislav Kuzma, marketingový riaditeľ ForDomu.
Konopnú izoláciu firma používa na rozličné časti drevostavby, najmä na zateplenie krovu, do stien a podláh. Vyrába sa z technického konope, ktoré je ideálnou poľnohospodárskou plodinou, ale neobsahuje návykové látky ako marihuana. Je to prírodný obnoviteľný zdroj bez bielkovín, preto tepelnú izoláciu netreba špeciálne ošetrovať proti hmyzu a hlodavcom.
Konopná izolácia zle horí, ale má vynikajúcu difúznu priepustnosť a schopnosť redistribuovať vlhkosť. Môže sa vyrovnať až s 20-percentnou vlhkosťou bez toho, aby prišla o svoje tepelnoizolačné vlastnosti, kým minerálna vlna ich stráca už po prekročení 2 percent vlhkosti. Na stavebné účely sa používa vo forme izolačných dosiek a rohoží alebo aj voľne sypana do uzavretých priestorov.
Drevostavby majú na Slovensku budúcnosť
Kríza a terajšia ekonomická situácia nútia spotrebiteľov myslieť na efektívnosť a úspory. Na Slovensku je len 10 perc. podiel stavieb na báze dreva, v Českej republike je to 20 perc., pokračuje B. Kuzma. V európskych krajinách, napríklad v Rakúsku či Nemecku, ich majú 45-50 perc., ba v Škandinávii až 70 perc.
"Rodinné domy od ForDomu nielenže dokážu ušetriť ľuďom peniaze, ale sú aj ekologické a neškodia zdraviu. Preto je našíim spoločným cieľom so zväzom spracovateľov dreva podporiť individuálnu bytovú výstavbu na báze dreva na dvojnásobok dnešného stavu. Zväz udeľuje tiež Značku kvality výhradne tým firmám, ktoré splnia prísne kritériá kvality výrobného procesu, ako aj finančnej disciplíny voči klientom i štátu," dodáva B. Kuzma.
Foto: ForDom