Domácnosti sa môžu opäť uchádzať o dotácie na kotly na biomasu

10.06.2019, SITA | Úsporné bývanie, energie

Domácnosti sa môžu opäť uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu kotlov na biomasu. Tento rok to už bude tretíkrát, čo Slovenská inovačná a energetická agentúra rozdá dotácie na tento druh malého obnoviteľného zdroja energií.

V prvých dvoch prípadoch slovenské domácnosti o túto podporu nemali veľký záujem, keď ani raz nevyužili vyčlenenú sumu 800-tisíc eur. Tentokrát energetická agentúra stanovila len 400-tis. eur. Domácnosť môže na kotol na biomasu získať dotáciu 1 500 eur.

Biomasa-kotol-Attack2-1-X.jpg

Ako informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), dvanáste kolo projektu Zelená domácnostiam II vyhlási v utorok o 15. hodine. Agentúra predpokladá, že vydá domácnostiam žijúcim mimo Bratislavského kraja zhruba 270 poukážok. Energetická agentúra rozposiela poukážky krátko po skončení kôl, ich platnosť je 30 dní od vydania. Dovtedy je potrebné poukážku v informačnom systéme zarezervovať. Ešte predtým by si mali domácnosti spolu so zhotoviteľmi skontrolovať správnosť údajov na poukážke a preveriť, či sú schopní dokončiť inštalácie do troch mesiacov. Poukážky si tak budú môcť domácnosti nechať preplatiť do 11. septembra.

V tomto roku SIEA plánuje 20 kôl na vydávanie poukážok s alokovanou sumou najmenej 12,1 milióna eur. V rámci projektu Zelená domácnostiam II by malo byť podľa odhadov SIEA do roku 2023 podporených v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja ďalších 25-tis. inštalácií s celkovým inštalovaným výkonom 140 megawattov.

SIEA vyhlásila v pilotnom projekte Zelená domácnostiam takmer 30 kôl podávania žiadostí a podľa odhadov bude od začiatku projektu nainštalovaných bezmála 18,5-tis. zariadení za 41 mil. eur. Týka sa to takmer 7-tis. domácností. V rámci projektu bola podporená kúpa a inštalácia približne 3 600 fotovoltických systémov, 2 600 kotlov na biomasu a vyše 5 200 tepelných čerpadiel.

Ilustračné foto: attack.sk

Podobné články