Domácnosti sa môžu uchádzať o dotácie na kotly na biomasu

13.05.2019, SITA | Úsporné bývanie, energie

Slovenské domácnosti žijúce mimo Bratislavského samosprávneho kraja sa môžu opäť uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu kotla na biomasu. Príležitosť budú mať v utorok 14. mája od 15:00 h.

Vo štvrtom kole projektu Zelená domácnostiam II domácnosti nemali o dotácie na tento malý obnoviteľný zdroj energie príliš veľký záujem, z vyčlenenej celkovej sumy 800-tisíc eur sa minulo len niečo vyše 456-tis. eur. Aj v najbližšom kole plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyčleniť 800-tis. eur.

Biomasa-kotol-attack-bioplyn-1-X.jpg

Ako poznamenáva vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič, v ďalších kolách určených pre kotly na biomasu sa plánuje už len polovica objemu peňazí, čiže 400-tis. eur. "Podľa toho, koľko prostriedkov zostane, budú sumy zvýšené pri tých zariadeniach, o ktoré je najväčší záujem," hovorí S. Jurikovič s tým, že zatiaľ sa ešte nerozhodlo, na ktoré kolá sa dotácie zvýšia. Najväčší záujem domácnosti majú o poukážky na kúpu a inštaláciu tepelných čerpadiel a solárnych kolektorov.

Maximálne bude môcť rodinný dom pri kotli na biomasu získať 1 500 eur. SIEA plánuje vydať vyše 500 poukážok, ktoré si budú môcť domácnosti vzápätí preplatiť do 14. augusta 2019. Aktuálne ôsme kolo projektu Zelená domácnostiam II sa začne v utorok 14. mája o 15. hodine. Uzatvoria ho, keď sa minú peniaze, alebo po 24 hodinách od spustenia.

Do septembra tohto roku plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyhlásiť dovedna 20 kôl. Národný projekt Zelená domácnostiam II je financovaný prostredníctvom eurofondového Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energií v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

SIEA v úvodnej časti programu Zelená domácnostiam vyhlásila bezmála 30 kôl podávania žiadostí a podľa odhadov bude od začiatku projektu nainštalovaných takmer 18,5-tis. zariadení v hodnote 41 miliónov eur. Týka sa to takmer 7-tis. domácností. V rámci projektu bola podporená kúpa a inštalácia takmer 3 600 fotovoltických systémov, 2 600 kotlov na biomasu a viac ako 5 200 tepelných čerpadiel.

Ilustračné foto: attack.sk

Podobné články