Domácnosti si môžu znovu pýtať príspevok na obnoviteľné zdroje
Slovenská inovačná a energetická agentúra oznámila, že ešte tento rok uvoľní ďalšie peniaze na poukážky z projektu Zelená domácnostiam II. Príspevok možno dostať na montáž slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu.
Na poukážky na slnečné kolektory Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyčlenila dodatočnú sumu 1,5 milióna eur, žiadosti k nim možno registrovať na stránke zelenadomacnostiam.sk od pondelka 6. septembra 2021, od 15.00 h. Odhad počtu poukážok v tomto mimoriadnom zvýšení je 857, maximálna podpora môže dosiahnuť 1 750 eur.
"Niekoľko mesiacov, počas ktorých nebolo možné nové žiadosti podávať, sme pocítili aj my ako najväčší výrobca a dodávateľ poukážkami podporovaných solárnych zostáv. Dobre rozbehnutá štátna podpora prostredníctvom poukážok SIEA, popri odloženej spotrebe počas koronakrízy a následnom reštarte po jej prvej vlne, kombinovanej s horúcim počasím, riadne rozhýbali trh v závere prvého polroka a podpísali sa pod zvýšený predaj slnečných kolektorov na domácom trhu v máji a júni," hovorí Alfréd Gottas, riaditeľ spoločnosti Thermo|Solar Žiar, s.r.o., zo Žiaru nad Hronom. Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tri mesiace od vydania poukážky.
SIEA našla dodatočné zdroje
SIEA uvoľní ešte v tomto roku aj ďalšie zdroje na poukážky na využitie OZE z projektu Zelená domácnostiam II, ktorý sa blíži do záverečnej fázy. K dispozícii bude dovedna 5,2 milióna eur. Domácnosti môžu požiadať o príspevok na všetky podporované zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie už začiatkom septembra 2021.
SIEA predpokladá, že týmto tempom dočerpá európske zdroje v objeme 41 mil. eur, ktoré sú v projekte určené na poukážky, v predstihu na 100 perc. V rámci aktuálneho programového obdobia by sa mohlo podariť spustiť ešte jeden menší projekt, aby sa pre domácnosti zabezpečila kontinuálna podpora až do začiatku nového eurofondového obdobia, v ktorom sa plánuje pokračovať s takouto formou pomoci.
Vďaka projektu Zelená domácnostiam II bolo od roku 2019 z Operačného programu Kvalita životného prostredia podporených vyše 14-tisíc nových inštalácií na využívanie obnoviteľných zdrojov energií v celkovej sume 28,1 mil. eur.
Na čo sa dajú využiť solárne systémy
V slovenských podmienkach sa slnečné kolektory najčastejšie využívajú na prípravu teplej vody, iba menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania a na ohrev vody v bazénoch. Vo svete sú časté aj aplikácie na výrobu priemyselného tepla do 100 °C. Na prípravu teplej vody treba pre štyri- až päťčlennú rodinu inštalovať zhruba 5 m² kolektorovej plochy. V prípade podpory vykurovania alebo ohrevu bazénu je potrebná väčšia plocha, ktorá sa vyráta na základe energetickej bilancie.
Postup pri výbere
Najlepšie je obrátiť sa na renomovaného dodávateľa, nechať si vysvetliť výhody jednotlivých riešení a dať si spraviť ponuku na mieru. V prípade akciovej ponuky Thermo|Solaru môžu domácnosti dostať podporu 781 až 1 750 eur podľa typu a počtu kolektorov. Podpora predstavuje 35–50 percent ceny, nesmie však presiahnuť 50 perc. nákladov na kompletnú inštaláciu solárneho systému.
Ročne tak môže domácnosť v rodinnom dome ušetriť aj viac ako 250 eur za prípravu teplej vody. Návratnosť systému je so štátnou poukážkou päť až sedem rokov, praxou overená životnosť je 40 rokov. Kritériami, ktoré rozhodujú v prospech výrobkov Thermo|Solaru, je pomer ceny a kvality, životnosť, výkon, referencie, záruka až 12 rokov, servis a poradenstvo.
Ilustračné foto: dachfehnster.de