Domácnosti v roku 2019 zaplatia za elektrinu, plyn aj teplo viac

04.12.2018, SITA | Úsporné bývanie, energie

Slovenské domácnosti za energie v roku 2019 zaplatia viac. Ako dnes oznámil predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek, ceny elektriny, plynu a tepla sa v novom roku zvýšia.

Dôvodom zdraženia energií v roku 2019 je najmä vývoj cien komodít na svetových trhoch. Ceny elektriny stúpli o vyše 27 percent, ceny plynu o viac ako 24 perc. a emisné povolenky zdraželi o 222 perc. "Ceny na trhoch sa jednoducho zbláznili," hovorí Ľ. Jahnátek.

31b-shutterstock_88308940-kurenie-1-X.jpg

Priemerná maximálna cena elektriny sa pre domácnosti v budúcom roku zvýši o 5,66 perc. Slováci si tak za elektrinu mesačne v domácnostiach priplatia od 60 centov až po 7 eur. Podľa toho, od akej spoločnosti elektrinu odoberajú a aké množstvo. Najmenej si priplatia odberatelia v kategórii D1 odoberajúci elektrinu od ZSE Energia, najviac odberatelia z kategórii D3 odberajúci elektrinu od Východoslovenskej energetiky. V priemere sa domácnostiam odoberajúcim elektrinu od západoslovenských energetikov zvýšia ceny elektriny o 6,62 perc., od stredoslovenských energetikov o 6,63 perc. a od východoslovenských energetikov o 7,38 perc.

Domácnostiam zdražie aj plyn, v priemere sa jeho ceny v novom roku zvýšia o 5,67 perc. Domácnosti tak v závislosti od kategórie odberu a od toho, od koho odoberajú plyn, zaplatia mesačne od 91 centov do 5,31 eura viac.

Regulátor rozhodol aj o zvýšení cien tepla. Maximálne ceny tepla sa od budúceho roku zvýšia priemerne o 4,7 perc. Domácnosti si tak za teplo priplatia mesačne zhruba 1,85 eura. "Teplo zdražie najmä pre rast cien plynu, prostredníctvom ktorého teplári vyrábajú teplo, a zvýšenie cien elektriny, ktorú potrebujú na svoju prevádzku," uvádza Ľ. Jahnátek.

Domácnosti si v roku 2019 priplatia aj za vodné a stočné, regulátor rozhodol, že sa zvýši priemerne o 1,7 perc. "Pre trojčlennú rodinu znamená nárast výdavkov asi o 30 centov mesačne," dodáva šéf regulačného úradu.

Foto: Shutterstock

Podobné články