Dotácie na solárne kolektory a kotly na biomasu štát stále dáva

31.05.2011, SITA | Úsporné bývanie, energie

Na kúpu solárnych kolektorov a kotlov na biomasu dal štát domácnostiam už 3,9 milióna eur. Dotácie na inštaláciu kotlov a kolektorov boli do polovice marca 2011 schválené 4 115 žiadateľom.

Domácnosti sa najviac zaujímali o dotáciu na solárne kolektory. "Dotácia už bola schválená 3 287 rodinným domom, ktoré si nechali inštalovať slnečné kolektory. Na schválenie žiadosti čaká ďalších vyše 350 domácností," uviedla Katarína Antalová zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

V roku 2011 vyčlenilo Ministerstvo hospodárstva SR na dotácie v rámci programu vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie takmer 2,7 mil. eur, agentúra však zatiaľ (v marci 2011) dotácie žiadateľom neposkytuje, keďže ešte nie je schválený zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu hospodárstva. "Nové žiadosti sa budú posudzovať podľa pripravovaného zákona. Agentúra naďalej prijíma žiadosti," dodala K. Antalová. Zákon by mal byť účinný od mája 2011. Od začiatku roku 2011 ku koncu februára SIEA evidovala 554 nových žiadostí o dotácie na kotly na biomasu a slnečné kolektory s požadovanou sumou vyše 500-tisíc eur.

O dotovanie kotlov majú záujem predovšetkým obyvatelia stredného Slovenska. "Štátnu podporu na inštaláciu kotlov na biomasu už získalo vyše 800 rodinných domov, ďalších vyše 200 čaká na schválenie žiadosti. Takmer dve tretiny z týchto žiadostí sa týkajú kotlov na splyňovanie dreva, zvyšok tvoria väčšinou kotly na pelety,“ spresnila K. Antalová.

Solárne kolektory väčšina domácnosti využíva na ohrev teplej vody. "Zhruba 11 percent inštalácií, najmä v novostavbách, má solárny systém určený aj na podporu vykurovania," dodala K. Antalová. Medzi regióny s najväčším počtom zaevidovaných inštalácií kolektorov patrí Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj.

Podobné články

  • Uvažujete o fotovoltike? Čo by ste mali vedieť o uhloch a orientácii

    Fotovoltika-2-X.jpg

    Fotovoltika je unikátny moderný systém, ktorým sa domácnosti, firmy alebo iné objekty môžu zbaviť závislosti od verejných zdrojov drahej elektrickej energie. Dobré je však vedieť aj to, že pod efektívnosť zariadenia sa podpisuje tak počet panelov a ich kvalita, ako aj spôsob inštalácie, presnejšie orientácia a uhol.

  • Šetrenie energií na kľúč? Realita v podobe pasívneho domu

    Pasivny-dom-2-X.jpg

    Zdražovanie energií sa s nastupujúcim ochladením prejavuje na rodinných peňaženkách. Istotou pre staviteľov bolo, keď sa rozhodli pre nízkoenergetické či pasívne domy. Čo je to pasívny dom a dá sa na tento štandard prerobiť aj staršia nehnuteľnosť?

  • Štát uvažuje upraviť program dotácií na obnovu rodinných domov

    3c-Thermal-insulation-2-X.jpg

    Ministerstvo životného prostredia predstavilo tzv. proklientsku výzvu z projektu obnovy domov. Sľubuje, že nová výzva prinesie vyššiu intenzitu pomoci a zjednodušenie podávania žiadostí.

  • Premýšľate, ako doma ešte viac šetriť energie? Tu sú naše tipy

    Energie-uspora-2-X.jpg

    Energetická kríza a zdražovanie energií nútia aj Slovákov šetriť. Situácia sa sčasti upokojila, ale to neznamená, že môžeme už poľaviť. Čo sa dá robiť, aby sme s energiou hospodárili uvážlivo?

  • Nízkoenergetické bývanie: ekológia aj výrazná úspora nákladov

    Nizkoenergeticke-byvanie-9-X.jpg

    Realita dneška podčiarkuje význam pasívnych a nízkoenergetických domov, ktoré majú minimálne nároky na spotrebu energií. Ekologický rozmer sa momentálne javí ako zdanlivo menej podstatný, prím majú skutočné úspory v stovkách až tisíckach eur ročne.

  • Záujem o poukážky na slnečné kolektory stúpol o tretinu

    Kolektory-3-X.jpg

    Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar zaznamenal za uplynulé dva týždne zvýšený záujem o svoje výrobky, a to o 30-50 percent. Stalo sa tak po tom, čo sa od 13. júna 2022 zásadne zmenili podmienky vypĺňania žiadostí o poukážky z projektu Zelená domácnostiam.