Každá tretia domácnosť na Slovensku trpí nadmernou vlhkosťou

15.05.2021, Katarína Šutarová | Úsporné bývanie, energie

Počas pandémie sú Slováci v rámci home office doma viac ako prv. Je pritom dôležité, aby pracovali a žili v zdravom prostredí. Na Slovensku však až tretina domácností čelí nadmernej vlhkosti. Počas leta ich je paradoxne viac, až polovica.

Zdravá miera vlhkosti v domácnosti je 40 až 60 percent. Pod spodnou hranicou prichádza k podráždeniu očí, sliznice a dýchacích ciest. Prekročenie hornej hranice vlhkosti prináša zasa nielen škody v domácnosti, ale aj zdravotné problémy ako vznik astmy, kašľa či problémy s dýchaním.

Vlhkost-byt-1-X.jpg


Ako na príliš suchý vzduch?

Pre ideálnu vlhkosť v domácnosti stačí dodržať jednoduché zásady:

  • V príliš suchom príbytku (do tejto kategórie na jar patrí vyše 38 perc. slovenských domácností) sa odporúča znížiť teplotu radiátorov. Vhodné sú termostatické hlavice, ktoré sa dajú ovládať aj na diaľku mobilom. Ideálna teplota v miestnosti by mala byť 21 ℃. Každý stupeň navyše okrem zdravotných problémov výrazne zvyšuje náklady na vykurovanie.
  • Druhý krok patrí vetraniu, pričom vetrať by ste mali aspoň dvakrát denne. Odporúča sa aj rozmiestniť po byte rastliny, ktoré čistia vzduch.


Vysokú vlhkosť zníži vetranie

V príliš vlhkých domácnostiach (týka sa to 14 až 52 perc. slovenských domácností v závislosti od ročného obdobia) je potrebné dodržať tieto body:

  • Pri varení mať vždy zapnutý digestor
  • Hrnce, v ktorých varíte, treba zakryť pokrievkou
  • V miestnostiach, kde je najvyššia vlhkosť (kúpeľňa a kuchyňa), nesušte bielizeň
  • Aj v tomto prípade pravidelne vetrať


Pomôžu aj smart technológie

Možno si kladiete otázku, ako zmerať vlhkosť v domácnosti. Na trhu sú dnes kvalitné meteostanice, ktoré sa dizajnom hodia do každej domácnosti. Príkladom je inteligentná meteostanica Netatmo, ktorá sleduje, či je v domácnosti zdravá klíma. Majiteľa upozorní na suché alebo vlhké prostredie, dokáže včas varovať pred zrážaním vlhkosti či tvorením plesní, rozpozná dokonca aj vysoké koncentrácie CO₂ alebo zvýšený hluk.

Meteostanica funguje na dennej báze, mapuje prostredie a hodnoty zaznamenáva do grafu. V okamihu, keď zachytí niečo nevhodné, okamžite vám do smartfónu pošle upozornenie s aktuálnymi hodnotami.

Foto: Netatmo

Podobné články