Výber panelového radiátora nemusí byť žiadna veda. Ako na to?
S príchodom jesene a chladnejších dní sa opäť vraciame k téme vykurovania. Ak uvažujete doma vymeniť radiátory, už nie je čas otáľať! Jedným z obľúbených typov je panelový radiátor.
Doma vám panelový radiátor znamenite poslúži vďaka svojej relatívne jednoduchej a rýchlej inštalácii aj tým, že je nenáročný na miesto. I tu však platí, že treba si všímať niekoľko kľúčových parametrov, na ktoré sa pri kúpe treba zamerať.
Výkon panelového radiátora
Tepelný výkon radiátora hovorí, koľko tepla dokáže vyprodukovať. Mal by byť primeraný k veľkosti miestnosti, ktorú má vykurovať. Zohľadnite aj tepelné straty okolitého priestoru. Orientačne si ho môžete vypočítať pomocou jednoduchého vzorca:
Požadovaný výkon radiátora = (výmera miestnosti v m² x výška miestnosti) x 40 W
Zvoľte si radiátor s výkonom, aký sa vášmu výpočtu (výsledok zaokrúhľujte smerom nahor) najviac približuje. Na internete nájdete k tomu rozličné online kalkulačky a výpočtové pomôcky.
Rozmery vykurovacieho telesa
S tým úzko súvisí aj udávaná veľkosť panelového radiátora – výška, dĺžka a hrúbka, resp. hĺbka (v milimetroch). Veľkosť radiátora určujeme na základe tepelného výkonu. Zistený výsledok z predchádzajúceho kroku (tepelný výkon) porovnajte v tabuľkách výrobcu a nájdite tú, čo zodpovedá konkrétnemu typu radiátora, o ktorý máte záujem, napríklad obľúbené Korado radiátory TYP 11.
V strednej časti je uvedený výkon radiátora vo wattoch, na okrajoch nájdete navigáciu pre dĺžku a výšku v milimetroch. Napríklad radiátor Korado s rozmerom 1 200 x 600 ponúka tepelný výkon 1 202 W. Je to na vykúrenie vášho priestoru dostatočné?
Radiátory s bočným alebo so spodným pripojením
Poznáme dva základné spôsoby pripojenia – bočné a spodné. Najčastejšie je práve bočné pripojenie prívodných a odvodných potrubí k radiátoru z pravej alebo ľavej strany. V moderných domácnostiach sa však čoraz populárnejším stáva spodné pripojenie, ktoré nielenže dobre vyzerá (minimalizuje viditeľnosť potrubia), ale umožňuje flexibilnejšie umiestnenie, nielen tradične pod oknami.
Súčasťou plánu vykurovacieho systému musí byť i návrh tepelného spádu – je to rozdiel medzi teplotou na prívode a odvode vykurovacieho systému. Toto však nechajte na odborníka, ktorý vám kúrenie bude montovať.
Foto: Korado.cz