Výber panelového radiátora nemusí byť žiadna veda. Ako na to?

17.09.2024, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

S príchodom jesene a chladnejších dní sa opäť vraciame k téme vykurovania. Ak uvažujete doma vymeniť radiátory, už nie je čas otáľať! Jedným z obľúbených typov je panelový radiátor.

Doma vám panelový radiátor znamenite poslúži vďaka svojej relatívne jednoduchej a rýchlej inštalácii aj tým, že je nenáročný na miesto. I tu však platí, že treba si všímať niekoľko kľúčových parametrov, na ktoré sa pri kúpe treba zamerať.

Radiator-1-X.jpg


Výkon panelového radiátora

Tepelný výkon radiátora hovorí, koľko tepla dokáže vyprodukovať. Mal by byť primeraný k veľkosti miestnosti, ktorú má vykurovať. Zohľadnite aj tepelné straty okolitého priestoru. Orientačne si ho môžete vypočítať pomocou jednoduchého vzorca:

Požadovaný výkon radiátora = (výmera miestnosti v m² x výška miestnosti) x 40 W

Zvoľte si radiátor s výkonom, aký sa vášmu výpočtu (výsledok zaokrúhľujte smerom nahor) najviac približuje. Na internete nájdete k tomu rozličné online kalkulačky a výpočtové pomôcky.


Rozmery vykurovacieho telesa

S tým úzko súvisí aj udávaná veľkosť panelového radiátora – výška, dĺžka a hrúbka, resp. hĺbka (v milimetroch). Veľkosť radiátora určujeme na základe tepelného výkonu. Zistený výsledok z predchádzajúceho kroku (tepelný výkon) porovnajte v tabuľkách výrobcu a nájdite tú, čo zodpovedá konkrétnemu typu radiátora, o ktorý máte záujem, napríklad obľúbené Korado radiátory TYP 11.

V strednej časti je uvedený výkon radiátora vo wattoch, na okrajoch nájdete navigáciu pre dĺžku a výšku v milimetroch. Napríklad radiátor Korado s rozmerom 1 200 x 600 ponúka tepelný výkon 1 202 W. Je to na vykúrenie vášho priestoru dostatočné?


Radiátory s bočným alebo so spodným pripojením

Poznáme dva základné spôsoby pripojenia – bočné a spodné. Najčastejšie je práve bočné pripojenie prívodných a odvodných potrubí k radiátoru z pravej alebo ľavej strany. V moderných domácnostiach sa však čoraz populárnejším stáva spodné pripojenie, ktoré nielenže dobre vyzerá (minimalizuje viditeľnosť potrubia), ale umožňuje flexibilnejšie umiestnenie, nielen tradične pod oknami.

Súčasťou plánu vykurovacieho systému musí byť i návrh tepelného spádu – je to rozdiel medzi teplotou na prívode a odvode vykurovacieho systému. Toto však nechajte na odborníka, ktorý vám kúrenie bude montovať.

Foto: Korado.cz

Podobné články