Leto je najvhodnejším obdobím na inštaláciu slnečných kolektorov

05.08.2021, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Leto je najvhodnejším obdobím roku na využitie slnečných kolektorov. Slnečný svit dopadá na kolektory najdlhšie a je rozdiel, či je slnko na oblohe 14-15 hodín, alebo len desať či ešte menej.

Slnko je v lete vysoko nad obzorom a slnečné žiarenie dopadá z väčšej časti kolmo na rovinu kolektorov, čím intenzívne ohrieva najväčšiu plochu. V letných mesiacoch je aj najmenej zamračených a najviac slnečných dní, čo tiež zvyšuje výkon kolektorov. Aj teplota vzduchu, ktorá v noci neklesá pod 20 °C a cez deň presahuje 30 °C, prispieva k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu ohrevu úžitkovej vody, hovorí Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., zo Žiaru nad Hronom.

Slnecne-kolektory-1-X.jpg

"Na druhej strane, leto je obdobím s najvyššou spotrebou teplej úžitkovej vody. Ľudia sa v horúčavách viac potia a potrebujú sa sprchovať dva-tri razy denne. V prípade, že domácnosť má k dispozícii bazén, ten spoľahlivo spotrebuje prebytočné teplo zo slnečných kolektorov a ušetrí tak peniaze za ohrev vody. V poslednom čase sa skúšajú, i na Slovensku, slnečné kolektory aj ako zdroj energie na chladenie v klimatizačných zariadeniach. Ide o rovnaký princíp ako v odparovacích chladničkách. Slnečné kolektory podobne slúžia aj pre tepelné čerpadlá, kde pre nich predoohrievajú vodu a šetria tak elektrickú energiu," vysvetľuje A. Gottas.


Netypické leto s koronou a poukážkami

Slnecne-kolektory-4-X.jpgTohtoročné leto s netypickým priebehom a rekordným počtom tropických dní sa podpísalo pod zvýšený predaj slnečných kolektorov na domácom trhu v máji a júni. Tento faktor, popri odloženej spotrebe počas koronakrízy a dobre rozbehnutej štátnej podpore prostredníctvom poukážok od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) na solárne systémy v rámci podporného programu Zelená domácnostiam, riadne rozhýbali trh v závere prvého polroka.

"Aj v júli a zvyšku leta by sme boli pokračovali v raste na domácom trhu, ale, žiaľ, hlavný motor poháňajúci predaj – štátna podpora, momentálne chýba. Záujemcovia sú, ale slovenský trh sa začína zastavovať. SIEA po vyčerpaní rezervovaných prostriedkov na podporu slnečných kolektorov, teraz nevydáva nové poukážky. Je to škoda, pretože epidemiologická situácia na Slovensku je zatiaľ dobrá, čo praje inštaláciám," poznamenáva A. Gottas.

V Európe je situácia podľa neho veľmi pozitívna. Rekordné tržby má Thermo|Solar Žiar predovšetkým v Rakúsku, nárast predaja je aj v Lotyšsku a Rumunsku. V auguste sa rozbieha predaj výrobkov firmy cez partnerskú sieť vo Francúzsku. "Pripravujeme niekoľko väčších realizácií v Rakúsku (hotel), Anglicku (priemysel) i na Slovensku (bytové domy)," dopĺňa A. Gottas.


Máte už bazén?

Exteriérová kúpacia sezóna sa pre bazény s ohrevom vody pomocou slnečných kolektorov tradične začína v apríli a trvá do októbra. Majitelia tak majú sedem mesiacov v roku možnosť využívať, že sa im slnko stará prakticky zadarmo o teplú vodu na kúpanie.

Vonkajší bazén by mal mať plochu slnečných kolektorov na úrovni zhruba 50 percent rozmerov bazéna, interiérový 80-100 perc. Ani prebytky teplej vody mimo kúpacej sezóny nevyjdú nazmar. Majitelia slnečných kolektorov ich môžu využiť na podporu vykurovania.

Slnecne-kolektory-2-X.jpg


Ekologická výroba tepla

Poukážky SIEA na solárne systémy v rámci podporného programu Zelená domácnostiam II sa nemôžu použiť výhradne na zohrievanie vody v bazénoch. Pri ich kombinovanom využití pre ohrev vody pre domácnosť alebo aj podporu vykurovania je takáto pomoc prípustná do výšky maximálne 1 750 eur. Celá zostava sa aj s nižšou podporou vyplatí, pretože tých pár kolektorov naviac nestojí v porovnaní s celým systémom až tak veľa.

Rovnako tak sa môžu kolektory použiť, v kombinácii s tepelným čerpadlom, na predohrev vody spotrebúvaej pri vykurovaní. Takto získané teplo môže pokryť približne 15 až 30 perc. ročnej potreby dobre izolovaného objektu vybaveného nízkoteplotným vykurovacím systémom.

Pri využití štátnych dotácií ide o najekologickejší a vysoko efektívny spôsob zabezpečenia tepla, bez znečisťovania ovzdušia a negatívnej uhlíkovej stopy. Netreba zabúdať ani na to, že kúpou slovenských slnečných kolektorov sa podporuje domáca produkcia a zamestnanosť tak vo výrobnom, ako aj v montážnych závodoch. V súčasnosti sa slnečné kolektory oplatia aj bez dotácií a príspevkov všade tam, kde je vyššia spotreba teplej vody. Pri využití poukážok a fondov sa efektívnosť ešte zvýši a návratnosť investície skráti.

Slnecne-kolektory-3-X.jpg


Na čo sa dajú využiť solárne systémy

V slovenských podmienkach sa slnečné kolektory najčastejšie používajú na prípravu teplej vody. Iba menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania a na ohrev vody v bazénoch. Vo svete sú časté aj aplikácie na výrobu priemyselného tepla do 100 °C. Na prípravu teplej vody treba pre štvor- až päťčlennú rodinu inštalovať približne 5 m² kolektorovej plochy. V prípade podpory vykurovania alebo ohrevu bazénu je potrebná väčšia plocha, ktorú treba určiť výpočtom na základe energetickej bilancie.

Panely-kolektory-2-X.jpg


Postup pri výbere

Najlepšie je obrátiť sa na renomovaného dodávateľa, akým je napríklad Thermo|Solar Žiar, nechať si vysvetliť výhody jednotlivých riešení a dať si spraviť ponuku na mieru. V prípade akciovej ponuky Thermo|Solaru môžu domácnosti dostať podporu 781 až 1 750 eur podľa typu a počtu kolektorov. Podpora predstavuje 35–50 perc. z ceny, ale nesmie presiahnuť 50 perc. z nákladov na kompletnú inštaláciu solárneho systému.

Ročne tak môže domácnosť v rodinnom dome ušetriť aj viac ako 250 eur za prípravu teplej vody. Návratnosť systému bude so štátnou poukážkou päť-sedem rokov, praxou overená životnosť je 40 rokov. Kritériami, ktoré rozhodujú v prospech výrobkov Thermo|Solaru Žiar, je pomer cena a kvalita, životnosť, výkon, referencie, garancie až 12 rokov, servis a poradenstvo.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články